Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 10-04-06, 17:21
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Σωστα τα λες.
Αρχικα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο.
Απο την αλλη μερια, αν ενα ζευγαρ καιι εχει γεννησει προσφατα, πολυ συντομα θα ξαναγεννησει. Ενα δικο μου ζευγαρι γεννουσε καθε 20 μερες, και καθε φορα τα αυγα τα εχαναν, μαλλον απο λαθος νερο (δεν ασχοληθηκα να φτιαξω το νερο καταλληλα)
Οταν τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο ομως σταματησαν να γεννουν. Τον λογο δεν τον ξερω ακομα. Ισως γιατι και στο προηγουμενο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο αντι να γεννουν, πηγαινε ο καβγας συννεφο....
Σε ενα σωστο ενυδρειο παντως, αν τα μεταφερεις, το πιο πιθανο ειναι να γεννησουν πολυ συντομα.
Οπότε εφόσον δυστυχώς δε θα αποκτηθεί άλλο ενυδρείο, άρα και δε θα μεταφερθούν αλλού τα σκαλαράκια μου, μάλλον το μόνο που μπορώ να κάνω, νομίζω οτι είναι το εξής:
Αφήνω το ζευγαράκι εκεί που είναι (σίγουρα το μόνο πράγμα που δε θέλω είναι να το ταλαιπωρήσω), και αν γεννήσουν πάνω σε φύλλο, οπότε και θα μπορώ να το βγάλω, το βάζω στο μαιευτήριο. (καλά πάω μέχρι εδώ???)
Τώρα, όσον αφορά το νερό, στο ενυδρείο μου νομίζω ότι το GH είναι γύρω στο 10 με 12 (θα το ξανατσεκάρω βέβαια, γιατί πιο πολύ ομολογώ ότι μετράω το ΚΗ, λόγω διοξειδίου κλπ). Απ'ότι διάβασα για τα αυγά τους χρειάζεται ΡΗ~ 6.0 – 6.5 και GH ~ 4 – 6 και θερμοκρασία περίπου 27. Σωστά?
Τώρα βέβαια, αυτό που δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει, είναι το αν εκ των πραγμάτων δε γίνεται τίποτα εφόσον έχω αυτήν την τιμή GH στο ενυδρείο την ώρα που θα γεννηθούν. Οπότε δηλαδή αν ότι νερό και να έχω στο μικρό ενυδρειάκι που θα βάλω τα αυγά μετά, δε γίνεται τίποτα.
Ασε δε, που δεν ξέρω πως μπορώ να κατεβάσω το GH. Κατ'αρχήν, μπορώ να το "πειράξω" στο μεγάλο ενυδρείο χωρίς να επιρρεάσει κάποια άλλη από τις τιμές που έχω (ΚΗ,ΡΗ κλπ) ώστε να είναι εκεί που πρέπει για τα αυγά?

__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 10-04-06 στις 17:32
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02477 seconds with 11 queries