Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-01-18, 11:53
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη Χρονια και σε σενα!
Εγω θα εβαζα πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι, ελαφροπετρα σε κανα 2 διχτακια για να καθαριζω/αντικαθιστω εναλλαξ και κατω κατω το σφουγγαρι οπως ειπες ή κανα διχτακι με σιποραξ ετσι ωστε και ανωτερο υλικο απ'το σφουγγαρι να εχω και πιο ευκολη ροη μεσα απ'το υλικο σε σχεση με την ελαφροπετρα.
Το μαυρο σφουγγαρι ή δεν το βαζεις καθολου ή το βαζεις στην αρχη αν προκειται για καινουριο φιλτρο ή καινουριο ενυδρειο να δουλεψει λιγο ο ανθρακας να τραβηξει ενδεχομενως τιποτα χημικα στην πρωτη χρηση...
Η ροη του ειναι 620l/h και σιγουρα δεν ειναι ωια 350l ενυδρειο...
Μεχρι 130-140 λιτρα ενυδρειο θα το εβαζα εγω...

Καλημερα ! ναι η ροη ειναι για τον γκρεμο ..εμενα δεν με πολυ νοιαζει βεβαια γιατι εχω και ενα fluval 306 που τρεχει μαζι οποτε απο ροη ειμαι ενταξει + κυκλοφορητη ..
Φιλε Πανο αν κατλαβα καλα ειπες μπλε σφουγγαρι κατω-κατω και απο πανω ελαφροπετρα η siporax αναλογα αν θελουμε να αυξησουμε την ροη μεσα απο το βιολογικο υλικο καθως μεσα απο την ελφαροπετρα εχουμε μικροτερη ροη ...ΑΛΛΑ ειναι και τσαμπα ...!!!! και πανω -πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι .. Γιατι να γεμισω siporax θελω κανα 30 euro ?? μεχρι στιγμης εχω χυμα siporax-μακαρονι της fluval -λαβα (απο το μπολι που ειχα παρει .)

αλλες ερωτησεις :
1. πρεπει να βρω δυχτακια να τα ξεχωρισω .
2. τo μπλε σφουγγαρι καθε ποτε το αλλαζω ? η ποτέ ..μεχρι απλα να αρχιζει να ξεφτιζει ...
3.σχετικα με την συνδεσμολογια ... και απο την εισοδο και απο την εξοδο τα 4 Βανακια που υπαρχουν πρεπει να κοιτανε προς τα πανω ?? το οποια απ οτι ειδα γυρνανε μεχρι την μεση....οπου εκει κλεινει η ροη ?? και οταν ειναι προς τα πανω εχουμε λειτουργια ? δηλαδη με λιγα λογια υπαρχει αρσενικο-θυληκο ας το πουμε ..η οπως και να τα βαλω ειναι οτι ιδιο πραγμα ...?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  double-tap-hose.jpg
Εμφανίσεις:  136
Μέγεθος:  12,2 KB  
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 12 queries