Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-03-06, 21:55
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Υπ'όψιν ότι το ένα κουταλάκι σε 200 λίτρα είναι = 0.
E, όχι και μηδεν...
ενα κουταλάκι είναι 0,004%
μια κουτάλα είναι 0,012%

συνεπώς... είτε 25 κουταλάκια, είτε 8μισι κουτάλες χρειάζονται για 200 λίτρα!

stigma98--> μέτρα καλύτερα 200 γραμμάρια αλάτι μη μπλέκεις με... κουταλοπήρουνα.

Α. Σοφτ τρόπος

Αφού κάνεις αλλαγές 30% - δηλαδή 60 λίτρα νερό (σωστά?), πριν βάλεις το "καινούριο" νερό, χώρισέ το σε 2 τριαντάλιτρα. Ρίξε 100 γραμμάρια αλάτι στο 1ο τριαντάλιτρο, ανακάτεψε καλά μέχρι να διαλυθεί πλήρως το αλάτι και μετά ρίχτο στο ενυδρείο. Ρίξε άλλα 100 γρμ στο 2ο 30λιτρο και πάλι ανακάτεψέ το μέχρι να διαλυθεί πλήρως το αλάτι ( περίμενε κανα μισάωρο μετά το πρώτο "ρίξιμο") και ρίχτο και αυτό στο ενυδρείο.

Σ' αυτό το σημείο, θα "είσαι" στο 0,1% - μια καλή αναλογία για να αρχίσεις τα... παστώματα.

Την επόμενη βδομάδα, στην αλλαγή νερού θα βάλεις 60 γραμμάρια αλάτι στα 60 λίτρα "καινούριου" νερού και θα κάνεις κανονικά την αλλαγή σου (εννοείται οτι το αλάτι θα το διαλύσεις πλήρως).

Αν σε 2 βδομάδες δεν δεις αποτελέσματα, έχεις 2 επιλογές:

1. κάνεις μια καλή αλλαγή νερού (>50%) και αρχίζεις τα φαρμάκια (αδυνατώ να πω οτιδήποτε, είμαι κομπογιαννίτης δεν είμαι γιατρός).

2. Διπλασιάζεις το αλάτι. Δηλαδή την τρίτη βδομάδα, αντί για 60 γραμμάρια αλάτι στο νερό της αλλαγής, θα βάλεις 200 γραμμάρια. Την τέταρτη βδομάδα, στα 60 λίτρα του νερού της αλλαγής θα βάλεις 120 γρμ αλάτι. (η καλή διάλυση εννοείται οκ?)

Αν μετά από ενα μήνα δεν "σιάξουν" τα ψάρια σου, αρχίζεις και με βρίζεις (και όχι μόνο εμένα, αλλά και τον εαυτό σου που με άκουσε) .
Αν "σιάξουν", ακολουθείς κανονικά τις αλλαγές και ξεχνάς το αλάτι.

Β. Χαρντ τρόπος

Αφού κάνεις αλλαγές 30% - δηλαδή 60 λίτρα νερό (σωστά?), πριν βάλεις το "καινούριο" νερό, χώρισέ το σε 2 τριαντάλιτρα. Ρίξε 200 γραμμάρια αλάτι στο 1ο τριαντάλιτρο, ανακάτεψε καλά μέχρι να διαλυθεί πλήρως το αλάτι και μετά ρίχτο στο ενυδρείο. Ρίξε άλλα 200 γρμ στο 2ο 30λιτρο και πάλι ανακάτεψέ το μέχρι να διαλυθεί πλήρως το αλάτι ( περίμενε κανα μισάωρο μετά το πρώτο "ρίξιμο") και ρίχτο και αυτό στο ενυδρείο.

Σ' αυτό το σημείο, θα "είσαι" στο 0,2% - μια σχεδόν "επιθετική" αναλογία αλατιού.

Την επόμενη βδομάδα, στην αλλαγή νερού θα βάλεις 120 γραμμάρια αλάτι στα 60 λίτρα "καινούριου" νερού και θα κάνεις κανονικά την αλλαγή σου (εννοείται οτι το αλάτι θα το διαλύσεις πλήρως).

Την 3η βδομάδα, στην αλλαγή νερού θα βάλεις 120 γραμμάρια αλάτι στα 60 λίτρα "καινούριου" νερού και θα κάνεις κανονικά την αλλαγή σου (εννοείται οτι το αλάτι θα το διαλύσεις πλήρως).

Αν μετά από αυτά δεν "σιάξουν" τα ψάρια σου, αρχίζεις και με βρίζεις (και όχι μόνο εμένα, αλλά και τον εαυτό σου που με άκουσε) .
Αν "σιάξουν", ακολουθείς κανονικά τις αλλαγές και ξεχνάς το αλάτι.

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries