Θέμα: κυβος 60 λτ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #537  
Παλιά 24-10-17, 18:10
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα ξεκίνησαν οι ετοιμασίες για το καινούριο ενυδρείο έγιναν και κάτι ψιλά ψώνια και τα περιμένω να έρθουν.

Τώρα σκέφτομαι απ το υπάρχων ενυδρείο να κρατήσω μόνο τον αριστερό βράχο στο καινούριο. Η δεξιά πλευρά δεν μ αρέσει και σκέφτηκα να την αλλάξω(ειναι και η bubble algea πάνω στο δεξί κομμάτι οπότε την ξεφορτωνομαι μια και καλή)
Έχω κάποια κόμματια νεκρό βράχο που ήδη έχω αρχίσει να τα δουλεύω για το aquascape.

Επίσης θα βάλω και καινούριο αραγωνιτη λίγο πιο χοντρό.

Τώρα αυτό που ήθελα να μου πείτε είναι πως πρέπει να γίνει η διαδικασία. Με την αφαίρεση σχεδόν του μισού ζωντανού βράχου που έχω και την προσθήκη νέου νεκρού θα έχω πρόβλημα αμμωνίας? απο ότι κατάλαβα θα στήσεις το καινούριο σου ενυδρείο στο ήδη υπάρχον δίπλα κ θα κανείς την μεταφορά. Θα σου πρότεινα να βάλεις τον βράχο που σου αρέσει κ τον καινούριο χοντρό Κολο αραγωνιτη. Μετά θα βάλεις μισό νερό από το παλιό κ μισό από καινούριο.
Θα πρέπει να ξαναστρωσω το ενυδρείο η θα επαρκεί η βιολογία του ζωντανού που θα έχω μέσα?Βιολογια θα έχει από το παλιό αλλά θα πρέπει να ξεκινήσεις βακτήρια ώστε να το βοηθήσεις λίγο

Τον νέο νεκρό βράχο να τον βάλω κατευθείαν η σταδιακά σε διάστημα κάποιων μηνών?κατευθειαν θα το βάλεις το νεκρό βράχο κ θα τον κολλήσεις.

Να πάρω λίγο απ τον παλιό αραγωνιτη να τον βάλω κάτω απ τον καινούργιο να μπολιαστει ο καινούργιος η δεν χρειάζεται?Δεν χρειάζεται.

Όταν θα αρχίσει να τρέχει το καινούριο να βάλω κάποιο ποσοστό νερού απ το υπάρχων ενυδρείο η καλύτερα να είναι όλο το νερό καινούριο?

Και τέλος το ενυδρείο θα είναι 65x55 υπάρχει πρόβλημα αν φτιάξω την βάση έναν πόντο πιο μεγάλη δλδ 66x56?
Τέλος θα ήθελα να σου πω ότι η bubble algae μπορεί να είναι παντού ακόμα κ στον "καθαρό βράχο", ακόμα κ με σπόρια στο νερό. Άρα όλο αυτό έχει ένα ρίσκο αλλά δεν είναι τρομερό γιατί με κάποιο ψαράκι ή κάβουρα, αν ξανά βγάλεις, μπορείς να απαλλαχθεί. Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις με μπόλιασμα από το να ξεκινήσεις ξανά από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01593 seconds with 11 queries