Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 15-09-17, 16:57
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου , ( το όνομα σου αν θες ) έχεις παρά πολύ βράχο, διάλεξε γύρω στα 25 με 28 κιλά τα πιο ωραία και χτίσε με αυτό ένα ωραίο χαμηλό aquascape, εφόσον σε βλέπω ότι πας για ριφ βάλε στα σχέδια την αγορά ακόμα δύο sw15 .
Στο κόμματι των ιχνοστοιχείων θα σου πρότεινα να μην πας προς balling αλλά να προμηθευτείς ένα ριακτορα ασβέστιου και να ξεκινήσεις .
Καλησπέρα. Με λένε Δημήτρη. Τα 50 κιλά τα υπολόγισα πολύ γενναιόδωρα, και κάποια κρυμμένα κομμάτια ζωντανού βράχου θα φύγουν στην πορεία, οπότε υπολογίζω γύρω στα 35 κιλά.
Από wavemaker ένα WP15 και ένα WP8 σε dual link controller, που στο ανώτερο σημείο τους και με μέτρια ένταση μπορούν να σηκώσουν την άμμο. Σκεφτόμουν για αρχή 2ΧRW4 ή 2ΧSW4 για το πίσω μέρος, να χτυπάνε κάτω και διαγώνια και ένα RW15 που θα αντικαταστήσει τον WP15.
Για ιχνοστοιχεία έχω 4 δοσομετρικές αντλίες που θα οδηγηθούν από το arduino. Πως θα μπορούσα να τις εκμεταλλευτώ; Δηλαδή τι ζουμιά θα μπορούσα να ρίχνω μέσω αυτών, χωρίς να μπω σε πρόσθετα έξοδα;
-------------------------
Οι σημερινές μετρήσεις δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικές....

NH3/NH4: 1
No2: 0
No3: 25
Po4: 0,5
GH: 9,6
Ph : 8

Τα ψάρια, εκτός από το clarkii που δεν βλέπω να την παλεύει, πέρα από το αναμενόμενο στρεσάρισμα, δεν δείχνουν επίφοβα συμπτώματα. Ο χαβανέζος ήδη έχει αρχίσει να τσιμπάει ότι άλγη βρίσκει. Είναι παλιά ψάρια και ελπίζω ότι δεν θα έχω απώλειες, ειδικά τον Ρούλη (clarkii) Που είναι ο αγαπημένος της γυναίκας μου. Έχω τις αντλίες να χτυπάνε ψηλά και πρόσθεσα seachem prime, το οποίο βλέπω ότι τα βοηθάει. Σκοπεύω να αλλάζω περίπου 70 λίτρα νερό καθημερινά με προσθήκη prime. Δουλεύω skimmer, άνθρακα και αντιφώσφορο στο φουλ. και ρίχνω βακτήρια με δοσολογία νέου ενυδρείου. Έχω και αρκετό ζωντανό βράχο στο sump. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sxetikos : 15-09-17 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01688 seconds with 11 queries