Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-09-17, 11:49
excrider Ο χρήστης excrider δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2017
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Για 45 εκατοστά υψος προσανατολιζόμουν κι εγώ. Λόγω ενασχόλησης με κατασκευές θα ήθελα να το φτιάξω μόνος, αν και βλέπω να μην με αφήνει ο μάστορας (μαστορας = ο πατέρας μου), και να θέλει κι αυτός να βάλει το χεράκι του αλλά καλοδεχούμενος γιατί καλύτερα 4 χέρια παρά 2. Στο υπολογιστή πάχους τζαμιών με safety factor 4 μου βγάζει 8mm για διαστάσεις 80x40x45. Μάλλον απ' ότι έχω καταλάβει καλό θα είναι να μπουν κόντρες κάτω, αν και δεν είναι απαραίτητες σε αυτές τις διαστάσεις. Για το φίλτρο έχω μπερδευτεί αρκετά, προσανατολίζομαι σε μηχανικό με βιολογικό υλικό παράλληλα. Για τα ψαράκια, μετά από μια βόλτα σήμερα σε πετ της Πάτρας από εύκολα ψαράκια μόνο guppy είχε και δεν είχε καθόλου φυτά παρά μόνο μία ανούβια αλλά όχι και στην καλύτερη κατάσταση. Τα ψαράκια μας άρεσαν αρκετά αλλά μάλλον είναι ένας αρνητικός παράγοντας οι συνεχείς γέννες. Μάλλον θα πρέπει να βάλω όλους τους συγγενείς να φτιάξουν ενυδρεία και να τους προμηθεύω μα ψαράκια(αστειέυομαι βέβαια).Αυτά για αρχή και βλέπουμε μέχρι το τέλος του μήνα που θα ξεκινήσει και η κατασκευή.
-------------------------
Καλημέρα, μετά από λίγο ψάξιμο μάλλον κατέληξα στο εξής φίλτρο EHEIM PROFESSIONEL 4 250, μαζί με προφίλτρο. Μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι οικονομικά και η συγκέντρωση των απαραίτητων ειδών θα γίνει σταδιακά, και επείδη το φίλτρο είναι το σημαντηκότερο κομμάτι μάλλον θα ξεκινήσω από αυτό το οποίο απ' ότι κατάλαβα θα είναι υπερ αρκετό για τα λίτρα που προσανατολίζομαι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη excrider : 02-09-17 στις 11:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04169 seconds with 11 queries