Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-03-06, 18:34
Το avatar του χρήστη Aqua_Manos
Aqua_Manos Ο χρήστης Aqua_Manos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2006
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Μεταφορά

Παιδιά δεδομένου ότι πήρα την απόφαση για reef έχω ανοίξει ένα θέμα στον αντίστοιχο τομέα για θαλασσινό. Ελπίζω να έπραξα σωστά και να μην έκανα καμιά πατάτα . Τώρα από ότι διάβασα εδώ το κόστος ενός reef πάει πολύ μακριά! 30 ευρώ το λίτρο για την κατασκευή που σκέφτομαι μιλάμε για 30.000 ευρώ πράγμα απαγορευτικό για εμένα. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να σχεδιάσω προσεκτικά το όλο εγχείρημα, να πάρω τα απολύτως απαραίτητα μηχανήματα, να κατασκευάσω μόνος μου το ενυδρείο και να προχωρήσω σε μια απλή μορφή θαλασσινού μόνο με ψάρια για αρχή. Έπειτα και εφόσον δω ότι με παίρνει να κάνω το επόμενο βήμα. Επίσης είδα ότι π.χ. ο γαύρος όταν αποφάσισε να φτιάξει ένα θαλασσινό του κόστισε περίπου 1000 ευρω για 300 λίτρα δηλαδή 3 ευρώ το λίτρο. Πιστεύω ότι αυτό το κατάφερε με τις οδηγίες-συμβουλές όλων σας, με το να παραγγείλει τα μηχανήματα από το εξωτερικό, και με το δουλέψει πολύ σε ότι πίστευε ότι μπορούσε να φτιάξει μόνος του. Πιστεύω ότι με αρκετή μελέτη, δουλειά, καλή έρευνα αγοράς, την βοήθεια από όλους σας και βέβαια με ένα σεβαστό ποσό μπορώ να κάνω μια προσπάθεια και ότι βγει.
Το θέμα είναι να συγκεντρώσει κανείς όλη την χρήσιμη πληροφορία και αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο.
Ευχαριστώ όλους σας!
Μάνος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries