Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 18-05-17, 10:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα φίλε μου,
για ένα φίλτρο είναι πολλοί οι παράγοντες αν είναι κατάλληλο ή όχι για ένα ενυδρείο.
Το βασικότερο είναι ο ωφέλιμος όγκος για βιολογικό υλικό ,
και αυτό εξαρτάται από τον όγκο του ενυδρείου, από την ιχθυοφόρτιση, την ιχθυοσύνθεση τον τρόπο που ταΐζουμε κλπ.
Το φίλτρο αυτό είναι μέτριο για ένα 60αρι ενυδρείο ως προς τον ωφέλιμο όγκο βιολογικού υλικού που χωράει.
Επόμενος παράγοντας είναι η ροή του φίλτρου,
τα 1000 λίτρα/ώρα είναι υπερβολή για 60αρι ενυδρείο, θα πρέπει να μειώσεις λίγο τη ροή για να μη στο κάνει πλυντήριο.
Μετά έχουμε τη κατανάλωση,
20watt για 60αρι ενυδρείο είναι ασύμφορο, 20watt καταναλώνουν οι αντλίες μου για 300 λίτρα ενυδρείο,
και συνήθως τα εξωτερικά είναι πολύ λιγότερο ενεργοβόρα σε σχέση με τα εσωτερικά αλλά και με τη ροή που έχουν.
Ευκολία καθαρισμού και συντήρησης καθώς και χρόνοι συντήρησης,
όλα τα εσωτερικά μπουκώνουν πολύ πιο εύκολα και πιο γρήγορα από οποιοδήποτε εξωτερικό,
και θα πρέπει να βάζεις τα χέρια μέσα στο ενυδρείο τακτικά για να το βγάζεις και να το καθαρίζεις.
Επίσης τα εσωτερικά πιάνουν χώρο μέσα στο ενυδρείο σε σχέση με τα εξωτερικά που έχεις μόνο 2 σωλήνες,
μία εισαγωγής και μία εξαγωγής.
Πιστεύω τώρα να μπορείς να κατανοήσεις μόνος σου αν το φίλτρο αυτό είναι κατάλληλο ή όχι για το ενυδρείο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02101 seconds with 11 queries