Θέμα: Ρυτίνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 19-02-06, 20:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

χρησιμοποιώ εγώ. πρέπει να δεις για πόσα λίτρα ενυδρείο είναι ολόκληρη η μάζα της πρώτα απ'όλα. βάζεις την ανάλογη ποσότητα σε τούλι (με πάρα πολύ στενές τρύπες όμως-ίσως και σε καλτσόν να κάνει - για να μην αδειάζει από τις τρύπες) και το τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο για 24 ώρες. μετά αυτό το διάστημα κάνεις μετρήσεις κι αν είσαι εντάξει το βγάζεις αν όχι το αφήνεις κι άλλο. όταν η ρητίνη πάρει πράσινο χρώμα τότε την ανανεώνεις διαλύοντας 500gr αλάτι σε 2 λίτρα νερό και τοποθετώντας την σε κάποιο χωνί ρίχνεις αυτό το νερό από πάνω συνεχώς για 10 λεπτά. μπορείς να ξαναχρησιμοποιείς το νερό που την διαπερνάει πέφτοντας σε μια λεκανίτσα.μετά την ανανέωση της μπορείς να την ξαναχρησιμοποιήσεις. μπορείς να ανανεώσεις την ρητίνη 3 φορές μόνο. μετά την πετάς και παίρνεις άλλη. στο δικό μου ενυδρείο είχε καλό αποτέλεσμα όταν την έβαζα μέσα στο εσωτερικό φίλτρο για να την διαπερνάει συνεχώς το νερό. πρέπει να διατηρείται υγρή πάντα γιατί αν ξεραθεί χαλάει. εγώ την αποθηκεύω σε ένα μπολάκι με νερό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 19-02-06 στις 20:57
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01309 seconds with 10 queries