Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-03-17, 22:06
Skiper Ο χρήστης Skiper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2016
Περιοχή: Μαρκόπουλο
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Εντομα νερού??

Συμπαθάτε με για τον τίτλο αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα για το πως να τα περιγράψω.
Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Το ενυδρείο είναι αυτό http://www.enydreio.gr/vb/showthread.php?t=94095&page=3 Εχει μέσα 3 οτόκυκλους, 3 rasbora galaxy, 4 pearl danio και καμμιά 10αριά κόκκινες, κίτρινες και μπλε ενήλικες γαριδούλες και τα μωρά τους.

Όλα καλά μέχρι σήμερα από χημεία νερού, λιπάσματα, φυτά και ζωντανά. Σήμερα λοιπόν το απόγευμα κάνοντας το καθιερωμένο βδομαδιάτικο κούρεμα, παρατήρησα τόσο πάνω στο τζάμι καθώς και στα φυτά αλλά και στην επιφάνεια του νερού να κολυμπούν χιλιάδες (και εννοώ πραγματικά αμέτρητα) "ζωήφια" που θα μπορούσα να τα περιγράψω μόνο με ψείρες?! Μιλάμε για κάτι που μοιάζει με έντομα με μέγεθος, πολύ μικρότερο του χιλιοστού (το βλέπω φορώντας τα γυαλιά και ένα optivisor από αυτά που έχουν οι ωρολογοποιοί), το οποίο δεν παρασέρνεται από τη ροή του νερού αλλά πραγματικά κολυμπά. Πραγματικά για να καταλάβετε πως φαίνονται, φανταστείτε μια τριανταφυλλιά γεμάτη μελίγκρα. Μετά βάλτε την εικόνα μέσα στο ενυδρείο, αντικαταστήστε την τριανταφυλλιά με την alternatheria ή την bacopa, αφαιρέστε το νερό και έχετε μια εικόνα. Οπότε ακόμα και με τον μάκρο φακό μου δεν υπάρχει περίπτωση για φωτό.

Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο και ούτε έχω διαβάσει το οτιδήποτε που να σχετίζεται. Ιδέες?
__________________
Πάνος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries