Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 04-03-17, 18:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους. Αποφάσισα να αντικαταστισω το υπαρχον καπακι του ενυδρειου με νεο ικανο να συμπεριλαβει ολα τα απαραιτητα.
Εχουμε και λεμε.

Το ενυδρειο ειναι DIY 80χ30χ40Υ
1) Εχω ζητησει απο φιλο μαραγκο (λογο ελειψης απαραιτητων εργαλειων) να μου κοψει τα κοματια κοντρα πλακε θαλασσης που θα χρειαστω.(εσωτερικα επειτα θελει συντηριτικο ξυλου 2-3 χερια και επειτα βερνικι..διαλυτου και τα 2..για να αντεξεις στην υγρασια)
2) Θα γινει τελαρο το οποιο θα κουμπώνει εξωτερικα απο το γυαλι του ενυδρειου με πατουρα που θα υπάρχει εσωτερικα 2εκ απο την ακρια.(Απο την ακρη του ενυδρειου?)
3) Απο επανω θα υπαρχουν 2 καπακια (πολυ καλα)
3α)10εκ το ενα στην πισω πλευρα το οποιο θα εχει χρηση για την προσβαση στο ενυδρειο και στο οποιο θα υπαρχουν 2 τρυπες για ανεμιστηρακια υπολογιστη (για το καλοκαιρι) και μια στο κεντρο για το ταισμα και εξαερισμο του ενυδρειου (Κοντρολερ θερμοκρασιας για τα Φανακια και τον θερμοστατη εχεις?)
3β) Κι ενα ακομα καπακι μπρωστα 20εκ για προσβαση στις λαμπες
4) Απο κατω στο μπρωστινο τμημα και επανω στην πατουρα θα μπει πλεξιγκλας για προστασια των φωτιστικων απο την υγρασια.
5) Φυσικα θα γινουν ολες οι απαραιτητες τρυπες στην πισω πλευρα για την εξοδο των καλωδιων απο το φιλτρο και το θερμοστατη και δεξια μπρωστα για την εξοδο των καλωδιων απο τα φωτιστικα. (Τρυπες για τον αερισμο μην ξεχασεις)
6) Δεξια απο εξω θα υπαρχει ο διακοπτης για τα φωτιστικα (αν και θα εχω και χρονοδιακοπτη) Ολα τα απαραιτητα μηχανηματα θα αποθηκευτουν στην πισω απο το ενυδρειο οπου υπάρχει το απαραίτητο κενο μεταξυ ενυδρειου και τοιχου (ρευματα κτλ προσεξε να ειναι μακρια απο το νερο,ειτε πανω ειτε διπλα)

Ερωτησεις:
1) Θεωρηται οτι ξεχναω κατι απαραιτητο?
2) Οι λαμπες θα ειναι πιθανοτατα led τυπου φθοριου 3 στον αριθμο. Ποσα lumen και τι χρωματα? (Εξαρταται τα φυτα σου αν βαλεις)Χριαζονται διαφορετικα ? Ρωταω γιατι σε διαφορα ποστ εχω διαβασει οτι μερικοι βαζετε λειτουργια ανατολης δυσης.(αλλο το ενα αλλο το αλλο
3) ποτε χριαζεται αυτη η λειτουργια?

Σας ευχαριστω εκ τον πρωτερω για τον χρονο σας και φυσικα θα ανεβαζω φωτογραφιες και κατα την κατασκευη
Οσον αφορα την δημιουργία ανατολης δυσης ειναι για να προσομοιωσουμε οσοον το δυνατον περισσοτερο τις μαμα καταστασεις που εχουν τα ψαρια στην φυση...πολλοι μαλιστα προσομοιωνουν και καιρικες καταστασεις με αλλα πραγματακια αλλα μην μπουμε σε αυτο το κομματι...

Η προσομοίωση κατα κόρων γινεται με 2 τροπους για 2 σκοπους (για μενα και απο οτι εχω καταλαβει...)
1ο τροπος να αναβεις σταδιακα τις λαμπες σου με διαφορα ωρας μεταξυ τους ωστε οταν αναψουν ολες να εχεις το απόγειο(το μεσημερι δλδ οπου και ο ηλιος εχει τον δυνατο φωτισμο) και επειτα να σβηνουν σταδιακα μεχρι να σβησει και η τελευταια...
2ο τροπος Τοποθετεις μια λεντ ταινια μπλε/η κιτρινο (3000κελβιν) αρα οχι και τοσο δυνατες να αναβει 1 ωρα πριν τα φωτα και να σβηνει αφου και αναψουν τα φωτα σου εντος μισης ωρας στο περιπου και επειτα να αναβει μιση/μια ωρα πριν σβησουν τα φωτα σου και να παραμένει αναμμενη για μια ωρα...στο περιπου

1ος σκοπος ειναι για να ερχεται πιο ομαλα στα ψαρια σου το φως γτ συνηθως τρομαζουν και τους περνει καποια ωρα να συνηθισουν...(τα βλεπεις στον πατο η να πηγαινουν απο την μια ακρη του ενυδρειου στην αλλην με εντονες και γρηγορες κινησεις)(αρα στρεσσαρονται και το στρεσσ δεν ειναι καλο για τα ψαρια,τα κανει ευαλωτα σε ασθενειες...
2ος σκοπος να αναπαραστησουμε την "λειτουργια" του φωτος στο φυσικο τους περιβαλλον οσον το δυνατον πιο κοντα...


Αυτα ελπιζω να σε βοηθησα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02275 seconds with 11 queries