Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Filter box vs Εξωτερικό Φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98677)

Yiannis1 25-10-17 22:30

Filter box vs Εξωτερικό Φίλτρο
 
1 Συνημμένο(α)
Πέτυχα στο ebay το συγκεκριμένο προϊόν και μου έκανε εντύπωση που λέει μέχρι 500 λίτρα και το χαμηλό κόστος...

Όμως από απόδοση τι λέει σε σχέση με ένα έτοιμο εξωτερικό φίλτρο;;

sarpijk 25-10-17 22:43

Για τι ενυδρείο το θέλεις?

Yiannis1 25-10-17 22:54

Για ενυδρείο γύρω στα 450-480 λίτρα..

isidor 25-10-17 22:54

Πες μας και μοντέλο από το BIOBOX είδες.

sarpijk 25-10-17 22:56

Δε θα σε καλυψει. Ούτε και δύο αν βάλεις. Σε τόσο μεγάλο ενυδρείο θες εξωτερικό φίλτρο και καλό είναι να μη βιαστεις απλά να πάρεις κάτι αλλά να επενδύσεις σε ένα καλό φίλτρο με μεγάλη κυκλοφορία.

Yiannis1 25-10-17 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1025968)
Πες μας και μοντέλο από το BIOBOX είδες.

https://www.ebay.co.uk/itm/Aqualanti...0AAOSwwVRZiv2Y Αυτό είδα..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1025970)
Δε θα σε καλυψει. Ούτε και δύο αν βάλεις. Σε τόσο μεγάλο ενυδρείο θες εξωτερικό φίλτρο και καλό είναι να μη βιαστεις απλά να πάρεις κάτι αλλά να επενδύσεις σε ένα καλό φίλτρο με μεγάλη κυκλοφορία.

Δεν βιάζομαι, εξάλλου θέλω να το δω σιγά σιγά, ακόμα δεν έχω αγοράσει καν αυτο το ενυδρείο γιατί περιμένω να κάνω λίγες οικονομίες.. αλλά η αλήθεια είναι δεν θέλω να ξεπαραδιαστω κιόλας:grin::grin:

Τι φίλτρο θα πρότεινες για αυτά τα λίτρα που να ειναι σε προσιτή τιμή;;

sarpijk 25-10-17 23:08

Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο ή όχι? Τι ψάρια θα εχεις.?

isidor 25-10-17 23:12

Το συγκεκριμένο φιλτρο το βάζουν στα ενυδρεία τους που είναι 60λιτρα.
Με ονομαστική ΡΟΗ 600λ\ωρα που λέει δεν νομίζω πως μπορεί να καλύψει ούτε ενυδρείο 100λιτρων. Στο λέω γιατι το έχω το συγκεκριμένο 60λιτρο ενυδρείο και φιλτρο. Είναι οριακό ακόμα και για το 60λιτρο.
Και πάντα παίζει ρόλο τι ψάρια θες να βάλεις.

Yiannis1 25-10-17 23:35

Σκεφτόμουν να βάλω ένα κοπάδι αγγελοψαρα και κάνα κοπάδι cory, ίσως και κάνα gourami.... Ακόμη το σκέφτομαι βέβαια γιατί όπως είπα δεν βιάζομαι...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1025975)
Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο ή όχι? Τι ψάρια θα εχεις.?

Το ενυδρείο φυτεμένο λέω να το κάνω ναι....

Κλεόβουλος 26-10-17 07:48

Τα φίλτρα αυτά μια χαρά είναι σαν βοηθητικά ή για πολύ μικρότερα ενυδρεία.
Ακόμα όμως κι αυτοί που τα αγοράζουν ενσωματωμένα στο ενυδρείο τους, τα αφαιρούν γιατί πιάνουν χώρο.
Για το ενυδρείο που σκέφτεσαι προτίμησε ένα αρκετά μεγάλο ή καλύτερα δυο εξωτερικά φίλτρα.

Yiannis1 26-10-17 08:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1025986)
Για το ενυδρείο που σκέφτεσαι προτίμησε ένα αρκετά μεγάλο ή καλύτερα δυο εξωτερικά φίλτρα.

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα ένα μεγάλο πάρα δύο.. ένα με ονομαστική ροή 1200 λτ. δεν κάνει δουλειά;;

Κλεόβουλος 26-10-17 08:22

Σε φυτεμένο με λίγα ψάρια νομίζω ότι αρκεί.
Είναι συνάρτηση του τι θα βάλεις στο ενυδρείο.
πχ
Ένα φίλτρο μπορεί να καλύπτει βιολογικά το ενυδρείο αλλά να υστερεί σε κυκλοφορία. Ένα άλλο μπορεί να έχει καλή κυκλοφορία αλλά μικρό όγκο υλικών άρα και ανεπαρκή βιολογική κάλυψη. Κάποιο άλλο να είναι αποτελεσματικό σε κυκλοφορία-βιολογία αλλά αν χρειαστεί να προσθέσεις περισσότερα ψάρια να μη σε καλύπτει.

Yiannis1 26-10-17 08:33

Δεν είμαι σίγουρος ακόμη για το τι ψάρια θα βάλω ακόμα... Δεν υπάρχει κάποιο που να με καλύπτει σε κάθε περίπτωση; :D

Το φίλτρο της Sun Sun 304B + UV 9 W πως σας φαίνεται;; Είναι καλή φίρμα αυτή;; Γιατί μου φαίνεται πολύ οικονομικό φίλτρο σε σχέση με τα άλλα που βλέπω ( έχει και uv )

sarpijk 26-10-17 09:57

Δεν θα εβαζα UV. Καλυτερα δυο φιλτρα οπως λεει ο Κλεοβουλος. Θες ιδανικα 10 χ κυκλοφορια σε φυτεμενο.. Δες και τα Αquanova σαν φιλτρα οικονομικα και δυνατα.

Yiannis1 26-10-17 10:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1025999)
Δεν θα εβαζα UV. Καλυτερα δυο φιλτρα οπως λεει ο Κλεοβουλος... Δες και τα Αquanova σαν φιλτρα οικονομικα και δυνατα.

Αν δεν είναι απαραίτητο δεν θα ήθελα να μπλέξω με 2 φίλτρα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1025999)
Θες ιδανικα 10 χ κυκλοφορια σε φυτεμενο

Όταν λέω φυτεμένο δεν εννοώ τέρμα φυτεμένο, εννοώ μερικές ανούμπιες ή μερικές βαλισνεριες..

yannisp2 26-10-17 13:17

καλυτερα παρε ενα πιο μικρο ενυδρειο(150-200 λιτρα) που εχει πιο οικονομικο εξοπλισμο και πιο ευκολο στη συντηρηση (αλλαγες νερου οσμωσης, υγρα που θα χρειαστεις) και βολευεται οπουδηποτε στο σπιτι. Αργοτερα βλεπεις αν θελεις να κανεις αλλο ενυδρειο με θαλασσινα η με αλλα ειδη ψαριων γιατι δεν θα μπορεις να τα εχεις στον ιδιο βιοτοπο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis1 (Μήνυμα 1025971)
https://www.ebay.co.uk/itm/Aqualanti...0AAOSwwVRZiv2Y Αυτό είδα..
-------------------------


Δεν βιάζομαι, εξάλλου θέλω να το δω σιγά σιγά, ακόμα δεν έχω αγοράσει καν αυτο το ενυδρείο γιατί περιμένω να κάνω λίγες οικονομίες.. αλλά η αλήθεια είναι δεν θέλω να ξεπαραδιαστω κιόλας:grin::grin:

Τι φίλτρο θα πρότεινες για αυτά τα λίτρα που να ειναι σε προσιτή τιμή;;


Τάκης 26-10-17 13:28

Τα εξωτερικά φίλτρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τα εσωτερικά,
και σε δυνατότητες αλλά και σε ευκολίες,
και αν μιλάμε για τόσο μεγάλο ενυδρείο ,
τότε σίγουρα χρειάζεσαι 2 φίλτρα.
Επίσης τα 2 φίλτρα έχουνε και μεγαλύτερη ασφάλεια,
αν πάθει κάτι το ένα , το άλλο θα σε καλύψει για αρκετό καιρό μέχρι να επισκευάσεις το χαλασμένο.

Yiannis1 26-10-17 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1026024)
καλυτερα παρε ενα πιο μικρο ενυδρειο(150-200 λιτρα)

Έχω ήδη ένα ενυδρείο κοντά στα 100 λίτρα, δεν με ψήνει να αλλάξω για τόσο μικρή διαφορά..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1026027)
Τα εξωτερικά φίλτρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τα εσωτερικά,
και σε δυνατότητες αλλά και σε ευκολίες,
και αν μιλάμε για τόσο μεγάλο ενυδρείο ,
τότε σίγουρα χρειάζεσαι 2 φίλτρα.
Επίσης τα 2 φίλτρα έχουνε και μεγαλύτερη ασφάλεια,
αν πάθει κάτι το ένα , το άλλο θα σε καλύψει για αρκετό καιρό μέχρι να επισκευάσεις το χαλασμένο.

Δηλαδή δεν γίνεται για κανέναν λόγο λες να βάλω ένα φίλτρο;; Παράδειγμα το AQUA NOVA NCF που γράφει πως είναι για 2000 l/h δεν κάνει;;

Τάκης 26-10-17 15:38

Δεν λέω πως δεν κάνει αυτό
όπως το είδα είναι μεγάλο το φίλτρο, τεράστιο μάλιστα,
και έχει χώρο πολύ.
Αλλά γενικά είμαι της άποψης 2 μικρότερα φίλτρα από ένα τεράστιο.
Προσωπικά θα προτιμούσα να αγόραζα 2 1000αρια από ότι ένα 2000
και από όσο βλέπω και λιγότερη κατανάλωση θα έχω , 20w έχει το κάθε 1000αρι, και 50W το 2000
και σε μια ιστοσελίδα που είδα, τα 2 1000αρια έρχονται λίγο πιο φθηνά από το 2000
και συνολικά σαν χώρο σίγουρα τα 2 1000αρια έχουν περισσότερο από το 2000
και πάνω από όλα θα έχω και ασφάλεια,
δεν θα στηρίζομε σε ένα μόνο φίλτρο.
Αυτά είναι καθαρά προσωπικές απόψεις,
μπορεί να μην έχω χρησιμοποιήσει εξωτερικά φίλτρα
αλλά στα DIY τα δικά μου έχω μέσα 2 αντλίες
επομένως αν συμβεί κάτι είμαι καλυμμένος
και έχει συμβεί , και το πρόσεξα μετά από 1 εβδομάδα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01961 seconds with 10 queries