Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Διαρροη φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9487)

Mariel 10-11-05 01:46

Διαρροη φιλτρου
 
αντιμετωπιζω το εξης προβλημα....εχω ενα φιλτρο eheim εξωτερικο αλλα κατι δεν κανει καλη επαφη και καθε φορα που το βαζω σε λειτουργια το σαλονι μου μετατρεπεται σε λιμνη....:( οποτε σκεφτομαι να κολλησω με σιλικονη στο καπακι τις υποδοχες με τις προεξοχες απο τις οποιες φευγουν τα σωληνακια για το ενυδρειο.η απορια μου ειναι αν πρεπει η σιλικονη να ειναι μη τοξικη....υπαρχει περιπτωση να ερθει σε επαφη με το νερο του ενυδρειου??βασικα σκεφτομαι οτι λογικα οχι,μιας και η σιλικονη θα μπει εξωτερικα,αλλα παντα υπαρχει ο φοβος....:rolleyes:

netblues 10-11-05 07:01

καταρχας αν βαλεις σιλικονη να ειναι για ενυδρειο.. ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει και τελικα θα ερθει σε επαφη με το νερό. και μην πεις οτι δεν βρισκεις...
πιστευω οτι δεν θα κανεις δουλεια με τη σιλικονη ουτως η αλλως..
ειναι πολυ κουφο αυτό που λες... το πιο πιθανο ειναι οτι καποια φλαντζα εχει χαθει/ κοπει γιαυτο χανει. για τραβα μερικες φωτο τα κομματια που χανουν..

medoc30 10-11-05 09:56

Για ποιό φίλτρο γίνεται ο λόγος?

Mariel 10-11-05 17:16

ειναι το 2230.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
καταρχας αν βαλεις σιλικονη να ειναι για ενυδρειο.. ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει και τελικα θα ερθει σε επαφη με το νερό. και μην πεις οτι δεν βρισκεις...
πιστευω οτι δεν θα κανεις δουλεια με τη σιλικονη ουτως η αλλως..
ειναι πολυ κουφο αυτό που λες... το πιο πιθανο ειναι οτι καποια φλαντζα εχει χαθει/ κοπει γιαυτο χανει. για τραβα μερικες φωτο τα κομματια που χανουν..


καταρχην η σιλικονη για ενυδρειο κολλαει και πλαστικο???δηλ λες να μη φτιαχνεται???:( :( :( :( :( ουτε αν κολληθει με σιλικονη??ειχαν κοπει ενα-δυο κομματακια(:rolleyes: )κατα το ταξιδι,αλλα δε νομιζω οτι φταινε αυτα γιατι απο αλλου χανει.....εκανα βλακεια,επρεπε να το'χα φερει στη συναντηση να κανατε εκει την αυτοψια.....:rolleyes: και το θεμα ειναι οτι επειγει γιατι εχει μεινει τωρα το μεγαλο ενυδρειο μ'ενα μικρο φιλτρακι....:(

netblues 10-11-05 17:49

Τωρα εγω γιατι δεν το βρισκω πουθενα το 2230?
Οταν λες κομματακια τι κομματακια??? :rolleyes:
Βγαλε καμμια φωτο...

γαυρος 10-11-05 18:39

μη το κουραζετε με το ποιο μοντελλο ειναι παιδια.
απλουστατα γιατι η σιλικονη ΔΕΝ κολλαει πλαστικα!!
και ειδικα ΔΕΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΕΙ διαρροες!!

το πιο πιθανο ειναι η φλατζα να εχει παει ...τσαρκα.

medoc30 10-11-05 19:40

Όσο και αν έψαξα 2230 δεν βρήκα.

Mariel 10-11-05 19:40

οταν λεμε φλατζα,τι ακριβως εννοουμε????:confused:

δηλ γιοκ το φιλτρο???:( δεν υπαρχει πιθανοτητα με καποιο τροπο να στεγανοποιηθει??

medoc30 10-11-05 19:45

Όχι βέβαια ,ειδικά η Eheim έχει τα πάντα σε ανταλλακτικά. Φλάντζα=λαστιχάκι κυκλικό.

γαυρος 10-11-05 21:56

εαν εχει χαλασει/χαθει το λαστιχακι (φλατζα που λεμε) ειναι ευκολο να βρεις!
αν ομως εχεις αλλου διαρροη, ειναι πολυ δυσκολο.
θελει κολλα 2 συστατικων, εποξικη, και ειδικη για στεγανοποιησεις.
τετοιες χρησιμοποιουν για στεγανοποιηση σε φιαλες με αερια -μανομετρα κλπ.

m0rphy 11-11-05 01:24

Να προτείνεω και εγω κάτι? Δεν βάζεις εκει που κλείνει το φίλτρο λίγο καθαρή βαζελίνη!?!?! Οχι οτι αυτό λύνει το πρόβλημα αλλα μέχρι να βρεις φλάντζα αν όντως είναι αυτό τότε ίσως βοηθήσει στην πλυμμήρα!!!! :) :)

koulio 11-11-05 01:31

στο καπακι απο την μεσα μερια εκει που κουμπωνει στο φιλτρο πρεπει να εχει μια φλατζα που πιανει σε ολο το μηκος γυρω γυρω. υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει/σκληρυνει . για αρχη περασε το με λιγο θαυματουργη βαζελινη να μαλακωσει και βλεπεις .
μετα να την αλλαζεις . αν δεν γινετε τιποτα τοτε μαλλον απο τα κομματακια που εχουν σπασει.

δες ακομη μηπως εχουν ραγισει και τα κλιπς που κουμπωνει και δεν κλεινει καλα .

το ιδιο να κανεις με την βαζελινη και μετα λαστιχα τα μικρα που εχουν στην ενωση των σωληνων πανω στο καπακι.(θελει λιγο ψαξιμο να τα βρεις )

Υ.Σ σωτηρη εμενα ξεχασανε να μου πουνε χρονια πολλα
φετος:smt090 :smt090 :smt090 :smt090 :smt090 ( ασχετο ) :smt106 :smt106

klaz 11-11-05 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από koulio
στο καπακι απο την μεσα μερια εκει που κουμπωνει στο φιλτρο πρεπει να εχει μια φλατζα που πιανει σε ολο το μηκος γυρω γυρω. υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει/σκληρυνει . για αρχη περασε το με λιγο θαυματουργη βαζελινη να μαλακωσει και βλεπεις .
μετα να την αλλαζεις . αν δεν γινετε τιποτα τοτε μαλλον απο τα κομματακια που εχουν σπασει.

δες ακομη μηπως εχουν ραγισει και τα κλιπς που κουμπωνει και δεν κλεινει καλα .

το ιδιο να κανεις με την βαζελινη και μετα λαστιχα τα μικρα που εχουν στην ενωση των σωληνων πανω στο καπακι.(θελει λιγο ψαξιμο να τα βρεις )

Υ.Σ σωτηρη εμενα ξεχασανε να μου πουνε χρονια πολλα
φετος:smt090 :smt090 :smt090 :smt090 :smt090 ( ασχετο ) :smt106 :smt106

αν ειναι θεμα λαστιχενιας φλαντζας,τετε σιγουρα βαζελινη και αγιος ο θεος.........;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01576 seconds with 10 queries