Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ξεκίνημα.Κάθε συμβουλή δεκτή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8746)

nickall13 02-09-05 18:53

Ξεκίνημα.Κάθε συμβουλή δεκτή
 
Καλησπέρα σε όλους.Μετά από ένα χρόνο έρωτα με το πρώτο ενυδρείο, ήρθε η ώρα για το δεύτερο:)!!!Αυτή τη φορά θα πάω για κιχλίδες ανατολικής Αφρικής και συγκεκριμένα malawi.Το ενυδρείο μου είναι 100x40x40.Είναι μικρό για αυτά τα ψάρια και το ξέρω.Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησα με τη σκέψη να βάλω 4-5 ψάρια (1 male και 3-4 female) χωρίς να βάλω 2ο είδος.Έχω διαβάσει αρκετά για αυτά τα ψάρια αλλά από τα διάφορα ξένα site δεν βγάζω άκρη λόγω αντικρουόμενων συμβουλών.Έτσι, είπα να βασιστώ στην εμπειρία των παλιότερων που θα θελήσουν να βοηθήσουν.Θα ήθελα τη βοήθειά σας,λοιπόν,ως προς την σύνθεση των ψαριών που μπορεί να φιλοξενήσει το ενυδρειάκι μου.Από είδη που θυμάμαι να έχω δει σε pet-shop,αυτό που μου άρεσε αρκετά ειναι το pseudotropheus demasoni.Μ'αρέσουν και μερικά melanochromis... αλλά μάλλον δεν κάνουν λόγω επιθετικότητας.Είμαι ανοιχτός σε ιδέες.Έχω πολλά να ρωτήσω αλλά μην το κάνω Έκφραση-Έκθεση το post :).Α, μια τελευταία...Styrofoam που μπορώ να βρώ;Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.Νίκος

iliovas 02-09-05 20:37

Τα demasoni είναι πανέμορφα αλλά πάρα πολύ άγρια.

Θα δυσκολευτείς επίσης, κατά τη γνώμη μου, πολύ να βρεις ένα αρσενικό και 3-4 θηλυκές που θέλεις.

Όσο για τα λίτρα σου επειδή είναι οριακά, αν το αποφασίσεις μην ξεχάσεις να βάλεις πέτρες, πέτρες και μερικές πέτρες ακόμη.

Και όταν τελειώσεις μην ξεχάσεις να ξαναβάλεις και μερικές πέτρες.

Τέλος για δεύτερο είδος μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Πάντως σίγουρα αξίζει ένα ενυδρείο με demasoni αρκεί να είσαι σωστά προετοιμασμένος.

Διατηρώ κι εγώ έν τέτοιο ενυδρείο και έχω και αναπαραγωγή demasoni.

nickall13 02-09-05 22:17

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.Το έπιασα το υποννοούμενο με τις πέτρες:).Έχω μαζέψει πάρα πολλές πέτρες για να μπορέσω να κάνω επιλογή ποιες θα βάλω.Διάβασα πως δύσκολα ξεχωρίζει το φύλο στα μικρά demasoni οπότε αφού το λες κι εσύ, το πιστεύω.Πιθανότητα να βρω σε πιο μεγάλη ηλικία υπάρχει;Το δεύτερο είδος το σκεφτόμουνα μόνο για κανένα συνδιασμό όπως Labidochromis caeruleus και Pseudotropheus socolofi εκτός αν ούτε κι αυτό γίνεται.Τα demasoni μ'αρέσουν τα άτιμα αλλά πιο πολύ μ'αρέσει να μπορέσω να εξασφαλίσω στους όποιους "κατοίκους" τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης.Συνεπώς θα ήθελα γνώμες για είδος-είδη που θα μπορούσα να φιλοξενήσω χωρίς ιδιαίτερο μπελά γι'αυτά.Όρεξη υπάρχει άφθονη και υπομονή επισης.
Φιλικά,Νίκος

nickall13 09-09-05 12:11

Μια καινούρια απορία:)
Τα Cynotilapia afra ή Mbamba θα μπορούσαν να ζήσουν σε μικρή ομάδα στο ενυδρείο μου χωρίς συγκατοίκους;Τα Melanochromis cyaneorhabdos;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά, Νίκος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01106 seconds with 10 queries