Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   To πρωτο μου αφρικανικο-Μalawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86964)

katherine 11-06-15 20:45

To πρωτο μου αφρικανικο-Μalawi
 
Πληροφορίες

Διαστάσεις:121 x 51 x 66 cm
Όγκος:350l
Κατηγορία:αφρικανικο
Φυτά:βαλισνερια
Ψάρια / Άλλα είδη:1 ζευγαρι απο hongi,mpanga,red zebra,socolofi
Διακοσμητικά υλικά: πετρες 8-12cm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο
Φωτισμός:2 Τ5 (2x54w)
Διάρκεια φωτισμού:8h
Φιλτράρισμα:eheim 2217 (ελαφροπετρα,σιποραξ,υαλοβαμβακας)
Θερμοστάτης:300W
Λίπανση: flourish excel
Παροχή CO2:oχι

Παράμετροι:

pH:8.3
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 150l/εβδομαδα
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:-
Φωτογραφία:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net...3f&oe=560192E3

Apollwnas 11-06-15 21:16

Πολυ ομορφο και ωραιο στησιμο!!:D:D:D

poltre 11-06-15 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από katherine (Μήνυμα 892584)
Φιλτράρισμα:eheim 2217 (ελαφροπετρα,σιποραξ,υαλοβαμβακας)

Ωραίο, ωραία λίτρα, η βαλισνέρια στη μέση μου αρέσει, μήπως να έβαζες και κανένα σφουγγάρι κάτω ή κανα μακαρόνι να κρατάει τα χοντρά μην βουλώνει το βιολογικό;

katherine 11-06-15 21:35

Nαι φιλε μου ξεχασα να το αναφερω.Εχω βαλει μακαρονι και σφουγγαρι μπλε απο την eheim να κραταει τα χοντρα.Εχεις να μου προτεινεις συγκεκριμενες τροφες γι αυτα τα 4 ειδη που εχω βαλει ;

MAVROGP 11-06-15 22:26

Τροφές: τάισμα 2 φορές ημερησίως. Εναλλάξ tropical Malawi flakes - new life spectrum cichlid pellet. 1 φορά την εβδομάδα tropical spirulina super forte. Νηστεία 1 μέρα την εβδομάδα.

katherine 11-06-15 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MAVROGP (Μήνυμα 892598)
Τροφές: τάισμα 2 φορές ημερησίως. Εναλλάξ tropical Malawi flakes - new life spectrum cichlid pellet. 1 φορά την εβδομάδα tropical spirulina super forte. Νηστεία 1 μέρα την εβδομάδα.

Τελεια, σ ευχαριστω πολυ !! :smt041

Κλεόβουλος 12-06-15 07:51

Καλορίζικο Κατερίνα!
Αφού μας έκανες τη χάρη για την παρουσίαση :p
ας κάνω μερικές παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις.
-βασικό είναι ότι τα ψάρια αυτά δεν μπαίνουν ζευγάρι αλλά σε χαρέμι (1αρσ+3 τουλ. θηλ.). Τα βλέπω μικρά και δεν ξέρω πως αυτός που στα έδωσε τα ξεχώρισε....
- Τα Labidochromis sp. "Hongi" και τα Pseudotropheus sp. "Elongatus Mphanga" (ή Metriaclima emmitos "Mphanga") ίσως έχουν κόντρες μεταξύ τους γιατί τα αρσενικά έχουν παρόμοια γράμμωση.
-Λίπανση μη βάζεις, δεν την χρειάζονται οι βαλισνέριες και θα γεμίσεις φύκη.
-ο συνδυασμός τροφών που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω είναι μια χαρά

poltre 12-06-15 08:25

Αν και χρυσοψαράς είμαι... το spraybar γιατί είναι μέσα στο νερό; δεν πρέπει να είναι ψηλά;
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 892620)
-Λίπανση μη βάζεις, δεν την χρειάζονται οι βαλισνέριες και θα γεμίσεις φύκη.

Σωστός, νομίζω έχει ήδη πάνω σε ορισμένες πέτρες!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από katherine (Μήνυμα 892584)
Αλλαγές νερού: 150l/εβδομαδα

Μπράβο σου! Αν κρατήσεις αυτές τις αλλάγές ότι καλύτερο για τα ψαράκια σου.

pas4 12-06-15 23:26

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι! Δες μόνο λίγο καλύτερα τον συνδυασμό από τα ψαράκια σου...πάντα χρειάζονται περισσότερα θηλυκά τα αρσενικά για να ''γουστάρουνε'' !

katherine 12-06-15 23:26

Aλγη θα επιαναν ουτως ή αλλως οι πετρες αφου οι λαμπες χτυπανε ακριβως πανω..Και στα ποταμια που το νερο ειναι τρεχουμενο ετσι ειναι οι πετρες.Κλεοβουλε, προς το παρον δεν εχω δει τσακωμους στο ενυδρειο..Ισως γιατι ειναι μικρα,δεν εχω ξανα ασχοληθει με αφρικανες για να εχω την εμπειρια.Αν μεγαλωνοντας πεφτει πολυ ξυλο σιγουρα καποιο ειδος θα απομακρυνθει απ το ενυδρειο..Μου τα δωσανε με καθε επιφυλαξη για ζευγαρι οχι 100%.Μεγαλονωντας θα φανει αυτο ( σωστα ? )
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τις πληροφοριες :D

Κλεόβουλος 13-06-15 08:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από katherine (Μήνυμα 892703)
Aλγη θα επιαναν ουτως ή αλλως οι πετρες αφου οι λαμπες χτυπανε ακριβως πανω..Και στα ποταμια που το νερο ειναι τρεχουμενο ετσι ειναι οι πετρες.σωστό αυτό και θα είναι το ενυδρείο πιο φυσικό αλλά μη βάζεις flourish Κλεοβουλε, προς το παρον δεν εχω δει τσακωμους στο ενυδρειο..Ισως γιατι ειναι μικρα,δεν εχω ξανα ασχοληθει με αφρικανες για να εχω την εμπειρια.Αν μεγαλωνοντας πεφτει πολυ ξυλο σιγουρα καποιο ειδος θα απομακρυνθει απ το ενυδρειο..Μου τα δωσανε με καθε επιφυλαξη για ζευγαρι οχι 100%.Μεγαλονωντας θα φανει αυτο ( σωστα ? )
Σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τις πληροφοριες :D

επειδή δεν έχεις την εμπειρία γι αυτό στα λέω ;) σ' αυτή την ηλικία εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να ξεχωρίσω το φύλο από τη συμπεριφορά (σε άλλα είδη είναι πιο εύκολο). Το να έχεις ζευγάρι 1αρσ+1θηλ. είναι η σίγουρη συνταγή το αρσενικό μόλις φτάσει σε ηλικία να ζευγαρώσει να σκοτώσει το θηλυκό από την πίεση.
Μη περιμένεις να μεγαλώσουν για να το δεις.
Ο τρόπος να φτιάξουμε χαρέμι είναι να πάρουμε 6-7 μικρά ψάρια και στη συνέχεια όταν ξεχωρίσουν απομακρύνουμε τα υπεράριθμα αρσενικά.

katherine 13-06-15 11:51

Μη περιμένεις να μεγαλώσουν για να το δεις.
Ο τρόπος να φτιάξουμε χαρέμι είναι να πάρουμε 6-7 μικρά ψάρια και στη συνέχεια όταν ξεχωρίσουν απομακρύνουμε τα υπεράριθμα αρσενικά.

Δηλαδη πρεπει να προσθεσω αλλα 4-5 ψαρακια απο καθε ειδος που εχω μεσα ;

Κλεόβουλος 13-06-15 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από katherine (Μήνυμα 892740)
Δηλαδη πρεπει να προσθεσω αλλα 4-5 ψαρακια απο καθε ειδος που εχω μεσα ;

Εγώ θα έβγαζα τα "Mphanga" και θα έκανα αυτό για τα υπόλοιπα.

katherine 25-06-15 20:41

Μια νεα φωτο απ την πλαινη πλευρα :) https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net...bb&oe=558F1850

Κλεόβουλος 26-06-15 18:05

Έκανες κάτι με τη σύνθεση?

katherine 26-06-15 19:45

Επιχειρησα να βγαλω τα μπανκα αλλα πρεπει να χαλασω τα νησια....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01750 seconds with 10 queries