Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Συνδεσμολογια ballast T5 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82879)

maniac 24-10-14 16:23

Συνδεσμολογια ballast T5
 
Μπορω να συνδεσω σε μπαλαστ 2χ39 λαμπα 80βατ και πως;
Μου ειπαν καποτε πως γινεται αλλα δεν εχω την συνδεσμολογια.

bouboulas 25-10-14 10:25

Ορίστε το μπάλαστ http://www.ergo-tel.gr/product_info....oducts_id=8364 5€ είναι τα μεταφορικά και έχει και εγγύηση.

Κλεόβουλος 25-10-14 11:36

Να ρωτήσω κι εγώ σαν άσχετος....
αν το μπαλαστ είναι για 1χ36 watt και η λάμπα είναι 30w
φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα?
Νομίζω ότι μόνο για λάμπα με περισσότερα watt θα ζορίζεται.
Έτσι είναι? :rolleyes:

Κλεόβουλος 25-10-14 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 859675)
Να ρωτήσω κι εγώ σαν άσχετος....
αν το μπαλαστ είναι για 1χ36 watt και η λάμπα είναι 30w
φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα?
Νομίζω ότι μόνο για λάμπα με περισσότερα watt θα ζορίζεται.
Έτσι είναι? :rolleyes:

κάποιος να βοηθήσει τον αρχάριο? :smt090

Κωστας Malawi 25-10-14 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 859701)
κάποιος να βοηθήσει τον αρχάριο? :smt090

εδω εγω:cool:ο πιο ασχετος στα ηλεκτρολογικα που υπαρχει στη γη ειμαι εγω:D παρολα αυτα τολμω να πω οτι δεν εχεις κανενα προβλημα αν ειναι λιγοτερα βατ η λαμπα..
μην το δεσεις ομως..ασε να απαντησει κανενας αλλος:smt025

Κλεόβουλος 25-10-14 19:48

Σ' ευχαριστώ φίλε! :)
Με ενημέρωσε κι άλλος ειδικός με πμ (είναι ντροπαλός).
Πράγματι όπως το φανταζόμουν είναι.

gemen 25-10-14 19:55

δεν ειμαι ντροπαλος. φλουβαλακιας ειμαι.

στην περιπτωση του κλεοβουλου "ΝΑΙ"

στην πανω περιπτωση του φιλου "ΟΧΙ"
σχεδιο φιλε εχει πανω στο ιδιο το μπαλαστ.εαν δεν μπορεσεις να το συνδεσεις πες να στο κανουν εκει που θα το αγορασεις.
η φυσικα σε εναν ηλεχτρολογο εαν δεν σε δειξουν εκει που θα το αγορασεις(συνηθως δειχνουν)
καλυτερα ειναι να αγορασεις χ2 γιατι μπορει να χρειαστεις και 2η λαμπα.αλλα εαν παρης μονο για μια οπως σου λεει ο φιλος απο πανω (bouboulas) εσυ ξερεις για τι χρηση που θα κανης.
οτι αλλο θελεις ρωτα.

YΣ: το ηλεχτρονικο ειναι και για ντιμαρισμα , οποτε παρτο ετσι εαν θελεις να εχεις και στο μελλον ανοιγμα - κλεισιμο (με εξτρα συσκευη παντα) φως αντι για το αποτομο ανοιγμα - κλεισιμο. συνηθως ειναι λιγο ποιο ακριβα απο τα απλα (που δεν ντιμαρονται)
δεν ξερω και για τι χρηση το θες αλλα η γνωμη μου ειναι εαν αγορασεις παρτο ετσι απο την αρχη.δεν ξερεις τι γινεται στο μελλον.

maniac 25-10-14 20:21

Ξερω πως επανω στο μπαλαστ εχει σχεδιο αλλα αν παρω 2χ39 θα ειναι για 2 λαμπες. Καποτε που ζητησα 1χ80 δεν ειχαν και μου ειπαν πως υπαρχει τροπος να συνδεθει η 80αρα στο 2χ39 και γιαυτο και σας ρωτησα.
Αν παρω 2χ80 μπορω να συνδεσω μονο μια 80αρα; Επειδη εχω 2χ80 νομιζω πως το εχω κανει καποια στιγμη που αλλαζα λαμπες αλλα δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα. Το πρωι παντως που ρωτησα στο καταστημα μου ειπαν πως δεν γινεται..:confused:
Και μια ερωτηση απο περιεργεια, στο 1χ80 μπορω να συνδεσω 2χ39 σε παραλληλη συνδεση;

Michali[s] 25-10-14 21:16

Κλεοβουλε

Αν η λαμπα εχει χαμηλοτερα βατ απο αυτα που γραφει το μπαλαστ δεν καταπονεις το μπαλλαστ αλλα την λαμπα.

Εννοω:: Το μπαλαστ ειναι φτιαγμενο για να δινει καποια ενταση ρευματος σε καποιες σταθμες. Πανω του λεει οτι στα 36 βατ δινει πχ 400 ma. Αν εσυ βαλεις πανω λαμπα 30 βατ το μπαλαστ θα δει την σταθμη των 36. Η λαμπα θα αναψει ομως θα καταπονηθει. Το ποσο δεν το ξερω. Το αν δουλευει σωστα ( στο φασμα στο οποιο θα επρεπε να δουλευει ) παλι δεν το ξερω.

Για 6 βατ τι να σου πω.. μαντεψε ..δεν ξερω!!
Για περισσοτερα ( 36αρι μπαλλαστ σε 24αρα λαμπα ) ειχα περισσοτερη της κανονικης φωτεινοτητα και περισσοτερη θερμοτητα. Δεν το ρισκαρα. Απο περιεργια εβαλα 8αρα λαμπα σε 24αρι μπαλλαστ και η λαμπα ηπιε τσαι μεσα σε δυο τρια λεπτα.

Αν ρωτησεις μηχανικο θα σου πει οχι μην το κανεις.
Αν ρωτησεις χομπιστα θα σου πει κανενα προβλημα καντο.

Κλεόβουλος 26-10-14 08:18

+-3+-3


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01646 seconds with 10 queries