Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   προβλήματα με στρώσιμο !! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82247)

marios psilopoulos 19-09-14 11:05

προβλήματα με στρώσιμο !!
 
Καλημέρα φίλοι μου!!είχα επισκεφτεί ένα φιλικό σπίτι το οποίο έχει ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο (περίπου 600 λτρ όπως το υπολόγισα)..Κάποτε είχε σκαλάρια μέσα για αρκετά χρόνια αλλά κάποια στιγμή τα ψάρια δόθηκαν...έτσι το ενυδρείο έμεινε 1-2 χρόνια να τρέχει χωρίς ψάρια,χωρίς τροφή,χωρίς συντήρηση...όταν το είδα εγώ είχαν αναπτυχθεί κάτι σαλιγκάρια μέσα...του κάναμε 100% αλλαγή,απολυμάναμε το βιολογικό,το βάλαμε να τρέχει για 1-2 μήνες περίπου με μπόλι,και χθες που έκανα μέτρηση η αμμωνία και τα νιτρικά ήταν στο 0..του ξανα έβαλα μπόλι και μετά απο 1-2 ώρες που το κοίταξα πάλι οι ίδιες μετρήσεις...το ενυδρείο έχει 2 φίτλρα...το μπόλι όμως το έβαλα στο ένα και τις 2 φορές...λέτε να υπάρχει πρόβλημα??τα ψάρια που θέλει να βάλει έιναι αφρικανικές κιχλίδες... (λαμπιντο)
τι προτείνεται????

marios psilopoulos 19-09-14 11:11

3 Συνημμένο(α)
τα σαλιγκάρια..

nazgul 19-09-14 11:15

Καποια πηγη αμμωνιας (π.χ. τροφη), εριχνε καποιος στο ενυδρειο για να εχουν τροφη τα βακτηριδια? Χωρις τιποτα, ουτε νιτρικα θα εμφανισει, αλλα και δεν θα επιβιωσουν οι αποικιες των βακτηριδιων.

marios psilopoulos 19-09-14 11:34

από όταν έβαλα το πρώτο μπόλι,ρίξαμε και 3-4 ταμπλέτες ...(τροφή για διακοπές) οι οποίες είναι ακόμη εκεί...δυστυχώς τίποτα άλλο...
-------------------------
να βάλουμε και στο άλλο φίλτρο πόλι?να βάλουμε ένα ψαρι για αρχή και να το δούμε?

nazgul 19-09-14 11:37

Επειδη το ενυδρειο ειναι μεγαλο και η τροφη επεσε πριν αρκετο καιρο, δεν ειναι απιθανο να μην αναπτυχθηκαν αρκετα νιτρικα. Αυτο ειναι το ενα σεναριο.

Το δευτερο σεναριο ειναι να μην ειδες νιτρικα, επειδη μετρησες πολυ γρηγορα. Με αυτη τη λογικη, δεν υπηρχε χρονος να μετατραπει η τροφη σε αμμωνια, οποτε κατα συνεπεια σε νιτρωδη -> νιτρικα.

Το αλλο ειναι να εχει προβλημα το τεστ νιτρικων, ως πιο απιθανο σεναριο.

Αυτο που θα σου προτεινα να κανεις, ειναι να βαλεις σε ενα διχτακι (ωστε να μη λερωσεις το βυθο) μπολικη τροφη και να παρακολουθησεις απο την αρχη τις μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων κατα τη διαρκεια της ημερας. Νομιζω, ετσι θα παρεις μετρησεις.

kixlidatos 19-09-14 11:44

Μια απορια,γιατι ετρεχε αδειο για 1,2 χρονια το ενυδρειο.

Για μενα αν βρηκε ζωντανα λαθρεπιβατες ,ειναι ενα πολυ θετικο στοιχειο.Γιατι αυτα ειναι τα πρωτα που αντιδρουν στη αμμωνια.

PETROS_AFRICANOS 19-09-14 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 854678)
Επειδη το ενυδρειο ειναι μεγαλο και η τροφη επεσε πριν αρκετο καιρο, δεν ειναι απιθανο να μην αναπτυχθηκαν αρκετα νιτρικα. Αυτο ειναι το ενα σεναριο.

Το δευτερο σεναριο ειναι να μην ειδες νιτρικα, επειδη μετρησες πολυ γρηγορα. Με αυτη τη λογικη, δεν υπηρχε χρονος να μετατραπει η τροφη σε αμμωνια, οποτε κατα συνεπεια σε νιτρωδη -> νιτρικα.

Το αλλο ειναι να εχει προβλημα το τεστ νιτρικων, ως πιο απιθανο σεναριο.

Αυτο που θα σου προτεινα να κανεις, ειναι να βαλεις σε ενα διχτακι (ωστε να μη λερωσεις το βυθο) μπολικη τροφη και να παρακολουθησεις απο την αρχη τις μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων κατα τη διαρκεια της ημερας. Νομιζω, ετσι θα παρεις μετρησεις.

+1000

marios psilopoulos 19-09-14 11:57

το είχε στην αποθήκη και το είχε να τρέχει... :D
τα τεστ δουλεύουν γιατί κάνω και εγώ μετρήσεις στο δικό μου,και δίχνει μια χαρά!!το θέμα είναι πως οτι είναι να γίνει πρέπει να γίνει άμεσα..μέσα σε 2-3 μέρες...με τη τροφή στο διχτακι θα γίνει αυτό?

nazgul 19-09-14 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos
Μια απορια,γιατι ετρεχε αδειο για 1,2 χρονια το ενυδρειο.

Για μενα αν βρηκε ζωντανα λαθρεπιβατες ,ειναι ενα πολυ θετικο στοιχειο.Γιατι αυτα ειναι τα πρωτα που αντιδρουν στη αμμωνια.

Ναι, αλλα εκανε απολυμανση, οποτε οτι υπηρχε απο βιολογια χαθηκε.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos
να βάλουμε και στο άλλο φίλτρο πόλι?να βάλουμε ένα ψαρι για αρχή και να το δούμε?

Αυτο με τιποτα. Πρωτα θα σιγουρευτεις οτι ειναι ασφαλες το περιβαλλον και μετα ψαρια, τα οποια θα εισαγεις λιγα-λιγα και με διαφορα τουλαχιστον 1-2 εβδομαδων, ωστε να δυναμωσει σταδιακα η βιολογια και να αντεξει το φορτιο.

nazgul 19-09-14 12:08

Παράθεση:

τα τεστ δουλεύουν γιατί κάνω και εγώ μετρήσεις στο δικό μου,και δίχνει μια χαρά!!το θέμα είναι πως οτι είναι να γίνει πρέπει να γίνει άμεσα..μέσα σε 2-3 μέρες...με τη τροφή στο διχτακι θα γίνει αυτό?
Μπολιαζεις ξανα (για σιγουρια) και βαζεις τροφη σε διχτακι. Αρκετη, αν θελεις, για να δεις καλυτερα αποτελεσματα. Το νοημα ειναι να σαπισει η τροφη και να μετατραπει σε αμμωνια. Μετρας μετα απο μερικες ωρες αμμωνια και νιτρικα. Μετα απο μερικες, παλι. Λογικα, οταν εξαφανιστει η αμμωνια, θα εχεις μονο νιτρικα, εφοσον θα εχεις μπολιασει το φιλτρο.

Μετα, διατηρεις τη βιολογια ριχνοντας καθημερινα τροφη σε διχτακι, ωστε να μη την αποδυναμωσεις. Πριν βαλεις ψαρια, μια καλη αλλαγη νερου, μετρησεις και εισαι ετοιμος.

marios psilopoulos 19-09-14 12:09

οπότε?βάζω τροφή και κάνω μέτρηση??να βάλω απο αυτά τα ζουμιά του εμπορίου?είναι λίγο ζόρι γιατί πρέπει να γίνουν όλα σε 2-3 μέρες.. :confused:

nazgul 19-09-14 12:11

Αν ειναι σωστα μπολιασμενο ενα φιλτρο, ψαρια βαζεις αμεσα (σιγα-σιγα οπως εγραψα πριν). Οποτε χρονικο το περιθωριο που για καποιους λογους εχεις, δεν ειναι προβλημα, αρκει να πιασει το μπολι.

Προσοχη στις βιαστηκες κινησεις, μπορει να δημιουργησουν προβλημα.

marios psilopoulos 19-09-14 12:14

ααα μάλιστα...οκ...το μεσημέρι θα πάω απο εκεί και θα δείξει...ευχαριστώ!!!αν σκεφτείτε και κάτι άλλο παρακαλώ ενημερώστε... :D

kixlidatos 19-09-14 12:39

Σωτα,μετα την απολυμανση ,δεν θα εμεινε τιποτα μεσα.

johnpecn` 19-09-14 13:47

Εγω βλέπω μέσα ξύλα χαλίκι κλπ έτσι θα το κρατήσει το ενυδρειο;

Με τόσα σαλιγκάρια μέσα λογικά υπήρχε τροφή για τα βακτήρια ,εγω θα έκανα τα εξής : 1 θα εβαζα τα φίλτρα σε ενα κουβά η βαρέλι να δουλεύουν
2 θα καθάριζα το ενυδρειο θα εβαζα άμμο και της πετρες να κάνω το
καινούριο aquascape μου
3 θα γέμιζα νερό ,ξανά μέσα τα φίλτρα ,και θα έριχνα αμωνία θα μετραγα
επιτόπου και ξανά μετά απο μια ώρα και έτοιμος.

90 % ειναι στρωμένο το φιλτρο απο τα σαλιγκάρια 2 χρονια

ΥΣ
Κάποιοι ζητάνε σαλιγκάρια λαθρεπιβατες στις αγγελίες ,κρίμα ειναι να τα πετάξεις.

nazgul 19-09-14 14:34

Ουτε εσυ ειδες καλα :D

Εκανε απολυμανση στα υλικα, οποτε η παλια βιολογια δεν ισχυει, προφανως. Οτι εκανε με το μπολι, πλεον. Σιγουρα ηταν στρωμενο το ενυδρειο με τα σαλιγκαρια. Αλλα για εμενα, καλα εκανε και προχωρησε σε απολυμανση, για σιγουρια. Παρατημενο ηταν το ενυδρειο.

Η καθαρη αμμωνια ειναι σιγουρα μια καλη λυση, ισως η καλυτερη. Απλα προτεινα τροφη, για ευκολια.

marios psilopoulos 19-09-14 21:31

αφού προσθέσαμε πέτρες κτλ,προσθέσαμε την τροφή....οι επόμενες μετρήσεις μου έδειξαν λίγο ανεβασμένη αμμωνία αλλά 0 νιτρώδη και 0 νιτρικά...την τροφή την αφήσαμε μέσα...τι λέτε?
-------------------------
όταν λέτε καθαρή αμμωνία τι εννοείτε?
-------------------------
να ξανά τονίσω πως οτι είναι να γίνει πρέπει να γίνει μέχρι την κυριακή..μετά θα είναι εδώ τα ψάρια... :roll:

delta66 19-09-14 22:47

Οι μετρησεις το δειχνουν τελειως αστρωτο.
Αν αυτο δεν αλλαξει, και βαλετε τα ψαρια σονι και καλα την Κυριακη, τοτε :smt059

Diskus fan 19-09-14 22:59

Ήμουν έτοιμος να ρωτήσω... από πότε το "στρώσιμο" ενός ενυδρείου... γίνεται μέσα σε 2-3 μέρες; :confused:

delta66 19-09-14 23:07

Απο παλια.
Με καλο μπολιασμα.
:D

ΥΓ Τα λεμε την επομενη εβδομαδα.
At last http://4.bp.blogspot.com/-n0H5xj5IdB...losed_sign.png

Diskus fan 19-09-14 23:20

Όταν λες παλιά... από τότε που βάζαμε τα πιτσιρίκια να κ@τουρ@νε στο ενυδρείο, για να στρώσει... εννοείς; :D

marios psilopoulos 20-09-14 13:02

σε περίπτωση που βάλω στρωμένο εσωτερικό φίλτρο να δουλεύει από το δικό μου ενυδρείο,θα κάνει τίποτα??

Κλεόβουλος 20-09-14 13:08

Θα κάνει αλλά η εισαγωγή ψαριών πρέπει να γίνει σιγά σιγά, με ελάχιστο τάισμα και παρακολούθηση με μετρήσεις.

marios psilopoulos 20-09-14 13:19

σε περίπτωση που δουλέψει το μπολι, θα μου δείξει αμέσως νιτρικά??

Κλεόβουλος 20-09-14 13:34

Πρέπει να σου δείξει νιτρικά και αμμωνία-νιτρώδη μηδέν.

marios psilopoulos 20-09-14 13:40

αρκετά?? Ή μια μικρή άνοδο??

gallos 21-09-14 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 854882)
αρκετά?? Ή μια μικρή άνοδο??

Η σειρά είναι αύξηση αμμωνίας->αύξηση νιτρωδών και τελευταία αύξηση νιτρικών. Αφού προηγουμένως τα άλλα δύο έχουν μηδενιστεί. Αν δεν γίνει έτσι δεν θα έχεις στρωμένο φίλτρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02161 seconds with 10 queries