Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   χελωνα ξηρας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81234)

thanasis76 11-07-14 15:30

χελωνα ξηρας
 
καλησπερα!!!!
θα ηθελα να ρωτησω κατι οσο αφορα τις χελωνες ξηρας.
σκεφτομαι να παρω μια μικρη για το χωριο που μενουν οι γονεις μου μιας και λατρευουν τα ζωακια.
θα ηθελα ομως να μαθω αν εχουν προβλημα με τις γατες...
υπαρχει περιπτωση η 2 γατες που εχουμε στο χωριο να κανουν κακο στο χελωνακι...???
ξερει κανεις??
ευχαριστω!!!!

kixlidatos 11-07-14 15:33

Μην το κανεις Θαναση,ειναι προστατευομενο ειδος και απαγορευονται κανονικα
Ναι θα εχει προβλημα και με τις γατες

Christopher 11-07-14 15:40

Καλησπερα φιλε μου.Οτι θα ασχοληθουνε με το χελωνακι το εχω σιγουρο διοτι ειναι μεσα στην περιεργεια αυτα τα ζωα αλλα δεν πιστευω οτι θα εχεις καποιο προβλημα!!!απο εκει κ περα εχω την εντυπωσηοτι καποια χερσαια ελληνικα ειδη ειναι υπο εξαφανιση οποτε κοιταξε το

thanasis76 11-07-14 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 847027)
Μην το κανεις Θαναση,ειναι προστατευομενο ειδος και απαγορευονται κανονικα
Ναι θα εχει προβλημα και με τις γατες

αν ειναι προστατευομενο ειδος, ισα ισα... πιο καλα να το παρω εγω να σωθει, παρα να το παρουν αλλοι και δεν ξερω κι εγω πως θα ζησει...

Christopher 11-07-14 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 847029)
αν ειναι προστατευομενο ειδος, ισα ισα... πιο καλα να το παρω εγω να σωθει, παρα να το παρουν αλλοι και δεν ξερω κι εγω πως θα ζησει...


Γιατι το πουλαει καποιο pet shopτο χελωνακι???

thanasis76 11-07-14 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christopher (Μήνυμα 847030)
Γιατι το πουλαει καποιο pet shopτο χελωνακι???

E, ναι... γι αυτο ρωτησα... τα ειδα, ειναι πανεμορφα...

gordon 11-07-14 16:20

η κοινη ελληνική είναι ?

thanasis76 11-07-14 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 847034)
η κοινη ελληνική είναι ?

παιδια δεν ρωτησα παραπανω για να μην παρασυρθω...
την ειδα, ρωτησα να ειναι ξηρας και μου ειπαν ναι.. ετρωγαν και ενα μαρουλακι και ηταν πανεμορφες...

kixlidatos 11-07-14 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 847035)
παιδια δεν ρωτησα παραπανω για να μην παρασυρθω...
την ειδα, ρωτησα να ειναι ξηρας και μου ειπαν ναι.. ετρωγαν και ενα μαρουλακι και ηταν πανεμορφες...


:D:D:D

Αν τις παρεις θα ξαναφερει,αν δεν τις παρεις θα πεσουν σε κανενα παιδακι και θα πεθανουν,φαβλος κυκλος.:(

Κλεόβουλος 11-07-14 17:38

Υπάρχουν πετσοπ που εμπορεύονται χελώνες ξηράς που είναι εκτροφής και εισάγονται όπως αυτές http://www.thetortoiseshop.com/torto...field-tortoise
Οι ελληνικές είναι προστατευόμενες http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=10

maria p 11-07-14 18:12

Τον πρώτο χρόνο πρέπει να της κάνεις ένα μέρος με περίφραξη και οροφή σαν κλουβί στον κήπο. Να της έχεις και κρυψώνες.
Το πρώτο χειμώνα ίσως χρειαστεί να την βάλεις και σε εσωτερικό σημείο.
Όταν μεγαλώσει και σκληρύνει το καβούκι της δεν κινδυνεύει από τις γάτες.
Όλα τα χορταρικά εκτός ντομάτας μπορείς να δίνεις.

thanasis76 11-07-14 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 847051)
Υπάρχουν πετσοπ που εμπορεύονται χελώνες ξηράς που είναι εκτροφής και εισάγονται όπως αυτές http://www.thetortoiseshop.com/torto...field-tortoise

απο τις φωτο που βλεπω και με βαση την διαφορα που εχουν στο χρωμα, ειναι απο αυτες που εισαγονται!!!! οποτε αν το αποφασισω δεν εχω προβλημα...:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 847061)
Τον πρώτο χρόνο πρέπει να της κάνεις ένα μέρος με περίφραξη και οροφή σαν κλουβί στον κήπο. Να της έχεις και κρυψώνες.
Το πρώτο χειμώνα ίσως χρειαστεί να την βάλεις και σε εσωτερικό σημείο.
Όταν μεγαλώσει και σκληρύνει το καβούκι της δεν κινδυνεύει από τις γάτες.
Όλα τα χορταρικά εκτός ντομάτας μπορείς να δίνεις.

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!! αν κρινω απο το μεγεθος που τις ειδα δεν πρεπει να τις εχουν μεγαλωσει. εχουν σκληρο καβουκι και εχουν 2 η' 3 σειρες καβουκι...
νομιζω καθε σειρα ειναι και χρονος η κανω λαθος???

Christopher 11-07-14 23:29

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!! αν κρινω απο το μεγεθος που τις ειδα δεν πρεπει να τις εχουν μεγαλωσει. εχουν σκληρο καβουκι και εχουν 2 η' 3 σειρες καβουκι...
νομιζω καθε σειρα ειναι και χρονος η κανω λαθος???[/QUOTE]


Στην νεροχελωνα μου παντως δεν ισχυει αυτο με τις σειρες.Δεν ξερω βεβαια αμα ειναι διαφορετικα στις χερσαιες

thanasis76 12-07-14 06:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christopher (Μήνυμα 847123)
σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!! αν κρινω απο το μεγεθος που τις ειδα δεν πρεπει να τις εχουν μεγαλωσει. εχουν σκληρο καβουκι και εχουν 2 η' 3 σειρες καβουκι...
νομιζω καθε σειρα ειναι και χρονος η κανω λαθος???


Στην νεροχελωνα μου παντως δεν ισχυει αυτο με τις σειρες.Δεν ξερω βεβαια αμα ειναι διαφορετικα στις χερσαιες[/QUOTE]

καλα δεν το ξερω κι εγω, γι αυτο το ρωτησα αν ξερει καποιος...
παντος τα χελονακια εχουν διαμετρο γυρο στα 10 εκατ. και το καβουκι τους ειναι γερο!!!

maria p 12-07-14 14:24

Αν είναι δέκα πόντους δεν είναι πολύ μικρά.
Δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι μπορεί να υπολογισθεί ακριβώς η ηλικία από το καβούκι, εκτός από τα αυτονόητα της εμφάνισης.
Πάντως τα κυψελωτά σχέδια δεν πολλαπλασιάζονται συν τω χρόνω απλά μεγαλώνουν σε μέγεθος.
Το κάτω μέρος του καβουκιού κοιτούν κάποιοι έμπειροι, γιατί νομίζω όσο μεγαλύτερη είναι μία χελώνα, τόσο πιο βαθιές είναι οι διαχωριστικές χαρακιές του σχέδιου.

thanasis76 12-07-14 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 847169)
Αν είναι δέκα πόντους δεν είναι πολύ μικρά.
Δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι μπορεί να υπολογισθεί ακριβώς η ηλικία από το καβούκι, εκτός από τα αυτονόητα της εμφάνισης.
Πάντως τα κυψελωτά σχέδια δεν πολλαπλασιάζονται συν τω χρόνω απλά μεγαλώνουν σε μέγεθος.
Το κάτω μέρος του καβουκιού κοιτούν κάποιοι έμπειροι, γιατί νομίζω όσο μεγαλύτερη είναι μία χελώνα, τόσο πιο βαθιές είναι οι διαχωριστικές χαρακιές του σχέδιου.


ευχαριστω πολυ!!!! σε βρισκω πολυ ενημερωμενη!!!:smt023:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01738 seconds with 10 queries