Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   καινούρια αγορά ψαριών ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76006)

bouhy34 30-11-13 10:33

καινούρια αγορά ψαριών ...
 
Σήμερα πάω να αγοράσω κανα δυο ψαράκια. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι πάει ( εννοώ να μην εχουν αντιπαλότητες μεταξύ τους ) με 6 buenos aires tetra , 3 gourami , 2 sae , 1 placo ? Θέλω σχετικά όμορφα και όχι πολύ ακριβά ...:confused:

nazgul 30-11-13 10:46

Το ψαρακι που ειχε προβλημα εδω, ειναι καλυτερα τωρα?

Αλλαγες νερου αρχισες να κανεις? Γνωμη μου ειναι μη βαλεις τιποτα ακομα, μεχρι να στηθει σωστα το ενυδρειο σου.

bouhy34 30-11-13 10:53

καλημέρα. Η κατάσταση του ψαριού είναι η ίδια ακόμη ... Αλλαγή έκανα εχθές στο νερό και να πω την αλήθεια είδα μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών . Είναι πιο δραστήρια και έγινε πιο διαυγές και το νερό μου . Οπότε να περιμένω καμιά εβδομάδα πριν βάλω νέα ψαράκια ? Έχω βάλει μπόλι από ενυδρείο που το έχει 15 χρόνια ένας φίλος .

nazgul 30-11-13 11:02

Εγω θα περιμενα να βρει ισορροπια το ενυδρειο και μετα να κανω οτιδηποτε. Το οτι εκανες την πρωτη αλλαγη νερου, σιγουρα δεν σημαινει οτι ωριμασε το ενυδρειο. Σε 1-2 μηνες θα εβαζα αλλο ψαρι, εφοσον ειχα φροντισει να ειναι αψογες οι συνθηκες πρωτα.

bouhy34 30-11-13 11:13

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:6.8
KH:3d εδώ μάλλον έχω πρόβλημα
GH:7d
ΝΗ3 (αμμωνια): σήμερα θα αγοράσω μετρητή
ΝΟ2(νιτρώδη):0.5 και εδώ μάλλον χάλια τα πράγματα
ΝΟ3(νιτρικά):10
-------------------------
οκ σε ευχαριστώ πολύ

nazgul 30-11-13 11:17

Απλα δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου, για να εχεις νιτρωδη. Να ξερεις, τα νιτρωδη ισως να ειναι και πιο επικινδυνα απο την αμμωνια. Δεν θα ηταν κακη ιδεα να ξαναμπολιασεις.

Το νερο το μαλακωνεις με καποιο τροπο και εχεις τετοιες μετρησεις? Με τι τεστ μετρας?

Για αλλη μια φορα, μην κανεις βιαστικες κινησεις. Το χομπι θελει υπομονη, αν δεν θελεις το επομενο σου ποστ να ειναι παλι στις ασθενειες. Διαβασε και μαθε πως διατηρειται σωστα ενα ενυδρειο και μετα συνεχιζεις.

panik 30-11-13 11:19

Καλημερα, πιστευω οτι το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομη. Καλο θα ηταν να περιμενεις ακομη και να μην βαλεις αλλα ψαρια.
Παρε τεστ για αμμωνια και μετρα. Κανε αλλη μια αλλα γη νερου. Στη συνεχεια κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου με την τωρινη κατασταση. Ο πλεκο ποιο ειδος ειναι;
Και μην ξεχνας οτι ολοι ξεκινησαμε δυσκολα και με λαθη.

bouhy34 30-11-13 11:22

βάζω νερό απο σπιτικό φίλτρο της imperial το είχα πάρει πολύ ακριβά οπότε πιστεύω ότι εχει καλή ποιότητα το νερό που βάζω μέσα . τεστ έχω της jbl τα στικάκια που κάνουν 6 μετρήσεις αλλά δεν έχουν μέτρηση αμμωνίας . Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

nazgul 30-11-13 11:28

Τα sticks να ξερεις δεν εχουν καμια αξιοπιστια. Αν μπορεσεις να βρεις καποιον (συνχομπιστα ή καταστημα) να σου κανει μετρησεις με υγρα tests, καλο θα ηταν για να ξερουμε τι γινεται. Αλλα να τις δεις και να σημειωσεις τις μετρησεις, οχι να ακουσεις οτι ολα ειναι καλα, αν πας σε πετσοπ.

Τάκης 30-11-13 12:09

Καλημέρα bouhy34, το νερό που βάζεις από το φίλτρο είναι καλό όσο αφορά το χλώριο και άλλα τυχόν βαριά μέταλλα μικρόβια κλπ., δεν χρειάζεσαι δηλαδή να βάζεις αντιχλώριο, δεν φτάνει όμως μόνο αυτό, τα συγκεκριμένα ψάρια που έχεις θέλουν όξινο νερό και μαλακό, δυστυχώς αυτά τα οικιακά φίλτρα δεν το κάνουν αυτό, μόνο η Α/Ο μπορεί να δώσει μαλακό νερό και CO2 ή τύρφη για να κατεβάσεις το PH, η τύρφη ταυτόχρονα μαλακώνει το νερό. Αυτό σημαίνει πως κάποια στιγμή να βάλεις τύρφη, αν δεν έχεις βάλει ακόμα, η τύρφη όμως μπορεί να σου ανεβάσει λίγο την αμμωνία σαν οργανική που είναι, αυτό σημαίνει πως η βιολογία σου πρέπει να είναι πολύ καλά ανεπτυγμένη και αυτό δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη, για αυτό θα ήταν καλό να περιμένεις λίγο. Επίσης με την ιχθυοσύνθεση που έχεις αυτά τα ψάρια δεν είναι και μικρά και θα σου πρότεινα να μη βάλεις και άλλο είδος ψαριών, ίσως κάποια στιγμή να έβαζες κανα 2 Bouenos Aires ακόμα να μεγαλώσεις το κοπάδι. Όσον αφορά τα τεστ τώρα. Δυστυχώς είναι μονόδρομος, χωρίς τεστ είναι σαν να οδηγάς νύχτα χωρίς φώτα, και τα χαρτάκια δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, επίσης για τα τεστ να ξέρεις πως παίζουν ρόλο και οι τιμές των μετρήσεων, δηλαδή , Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2) πρέπει να είναι πάντα 0, τα νιτρικά όμως (ΝΟ3) μπορεί να διαφορετικά τα σωστά ανάλογα με το ενυδρείο, δηλαδή σε ένα μη φυτεμένο το 5 είναι πολύ καλό ενώ για το φυτεμένο το 5 δεν είναι και τόσο καλό γιατί δεν θα έχουν τα φυτά να τραφούν, σε ένα φυτεμένο όμως το 15 είναι καλό γιατί τα φυτά δεν θα το αφήσουν εύκολα να ανέβει ενώ σε ένα μη φυτεμένο το 15 εύκολα μετά από λίγες ημέρες θα είναι 20. Επίσης το PH , άλλα ψάρια θέλουν χαμηλό ή πολύ χαμηλό, άλλα ουδέτερο προς υψηλό ή και πολύ υψηλό, τα δικά σου ψάρια θέλουν κάτω από 7. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολλές οι παράμετροι για ένα σωστό ενυδρείο χωρίς να έχεις προβλήματα και να το χαίρεσαι και να το χαζεύεις παρά να τρέχεις να το συμμαζέψεις.

bouhy34 30-11-13 12:29

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες σας ...

ChocolatePuma 30-11-13 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 (Μήνυμα 803776)
Σήμερα πάω να αγοράσω κανα δυο ψαράκια. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι πάει ( εννοώ να μην εχουν αντιπαλότητες μεταξύ τους ) με 6 buenos aires tetra , 3 gourami , 2 sae , 1 placo ? Θέλω σχετικά όμορφα και όχι πολύ ακριβά ...:confused:

Μπορείς μέσα σε 5' λεπτά να δεις τα προφιλ των ψαριών που σε ενδιαφέρουν
http://www.seriouslyfish.com/ και να καταλάβεις αν πρέπει ή όχι να τα αγοράσεις

Εννοείται πως σε άστρωτο ενυδρειο ή σε ενυδρείο με άρρωστο ψάρι, ΔΕΝ μπαίνουν νέα ψάρια ;)

bouhy34 30-11-13 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 803814)
Μπορείς μέσα σε 5' λεπτά να δεις τα προφιλ των ψαριών που σε ενδιαφέρουν
http://www.seriouslyfish.com/ και να καταλάβεις αν πρέπει ή όχι να τα αγοράσεις

Εννοείται πως σε άστρωτο ενυδρειο ή σε ενυδρείο με άρρωστο ψάρι, ΔΕΝ μπαίνουν νέα ψάρια ;)

ευχαριστώ πολύ

lingistis 30-11-13 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 (Μήνυμα 803785)
βάζω νερό απο σπιτικό imperial το είχα πάρει πολύ ακριβά οπότε πιστεύω ότι εχει καλή ποιότητα το νερό που βάζω μέσα .

Οι οδηγίες χρήσης του imperial γράφουν ότι κάνει για ενυδρείο το νερό αφού τo φιλτράρει;

Όσα οικιακά φίλτρα έχω δει γράφουν ότι το νερό είναι ακατάλληλο για ενυδρεία. Πρόσεξε το αυτό. Εγώ θα σταματούσα να βαζω νερό από το φίλτρο... κρύο νερό απευθείας από την βρύση σε ένα καθαρό κουβά, συν αντιχλώριο, ανακάτεμα... κάθετε λίγες ώρες σε θερμοκρασία χώρου και μπλουμ ;)

bouhy34 01-12-13 21:53

δεν το ηξερα φιλε ευχαριστω για την πληροφορια

delta66 02-12-13 03:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 803848)
Όσα οικιακά φίλτρα έχω δει γράφουν ότι το νερό είναι ακατάλληλο για ενυδρεία.

Γιατι? :confused:
Ποσιμο νερο δεν βγαζει το φιλτρο?
Τι εχει μεσα το νερο που θα πειραξει τα ψαρια?

bouhy34 03-12-13 19:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 804208)
Γιατι? :confused:
Ποσιμο νερο δεν βγαζει το φιλτρο?
Τι εχει μεσα το νερο που θα πειραξει τα ψαρια?

Και εμένα μου κάνει εντύπωση ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01816 seconds with 10 queries