Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Οξυγονο ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75084)

Αντωνης 74 25-10-13 18:45

Οξυγονο ?
 
Καλησπερα.Το οξυγόνο είναι απαραίτητο για το ενυδρείο? Στην έξοδο του φίλτρου είχα ένα σωληνάκι το οποίο έδινε αέρα στο νερό αυτό το έβγαλα για το λόγω ότι ζόριζε την αντλία και έκανε θόρυβο.Ευχαριστω.

stelios816 25-10-13 18:47

απλα βαλε την εξοδο του φιλτρου σου στην επιφανεια και δημιουργησε αναταραξει στο νερο.. απο εκει και περα δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

harmasn 25-10-13 18:47

δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι λες μια φωτο θα βοηθουσε
οπως και να εχει τα ψαρια χρειαζονται οξυγονο προφανως για να ζησουν και σε αυτο βοηθαει η αναταραξη της επηφανεις του νερου

Αντωνης 74 25-10-13 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 795094)
δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι λες μια φωτο θα βοηθουσε
οπως και να εχει τα ψαρια χρειαζονται οξυγονο προφανως για να ζησουν και σε αυτο βοηθαει η αναταραξη της επηφανεις του νερου

Για να γίνω πιο κατανοητώς .Έχω το Aguadream 80 το φίλτρο του είναι κολλημένο στη πλάτη του ενυδρειου.Λοιπον στην έξοδο του φίλτρου είχα προσθεση ένα εξάρτημα από το οποίο μου βγάζε οξυγόνο στο νερο.Στο πάνω μέρος έχει ένα σωληνάκι που βγαίνει έξω απ το ενυδρείο και τραβά αερα.Αυτο το έβγαλα σήμερα και απλά η έξοδος μου είναι στην επιφάνεια του νερού τώρα .

delta66 25-10-13 19:12

Καθε ενυδρειο εχει τις δικες του αναγκες,
Χωρις πληροφοριες, καθε προταση μπορει να ειναι λαθος.
Το καλυτερο ειναι να δεις μονος αν χρειαζεται εξτρα οξυγονωση.

Αντωνης 74 25-10-13 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795099)
Καθε ενυδρειο εχει τις δικες του αναγκες,
Χωρις πληροφοριες, καθε προταση μπορει να ειναι λαθος.
Το καλυτερο ειναι να δεις μονος αν χρειαζεται εξτρα οξυγονωση.


Διαστάσεις:80-30-45
Όγκος:110 ΛΙΤΡΑ
Κατηγορία:ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ
Φυτά:BACOPA MONNIERI CRYPTOCORYNE ANOYMBIA
Ψάρια / Άλλα είδη:2 ΧΗΡΕΣ 2 ΠΛΑΤΥ ΚΑΙ 3 RED EYE
Διακοσμητικά υλικά:ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΧΑΛΙΚΙ
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:ΟΧΙ
Φωτισμός:SYLVANIA F18W-145-T8
Διάρκεια φωτισμού:ΑΠΟ 9 00 Ως 22 00 ME XΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ
Φιλτράρισμα:BIOBOX ME ΑΝΤΛΙΑ ΑSTRO 300 LT
Θερμοστάτης:NAI
Λίπανση:OXI
Παροχή CO2:OXI

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):17
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:MIA ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ 30%
Θερμοκρασία:25

nazgul 25-10-13 19:15

Με την αναταραξη, αυξανεται η ανταλλαγη αεριων στην επιφανεια του νερου, με αποτελεσμα την οξυγονωση του. Αν στρεψεις την εξοδο του φιλτρου σου στην επιφανεια, δηλαδη το νερο που βγαινει απο την εξοδο του φιλτρο να προκαλει κυματισμο και να μην το αφηνει στασιμο, η οξυγονωση ειναι επαρκης σε φυσιολογικες συνθηκες. Αν για καποιο λογο η οξυγονωση δεν ειναι επαρκης (π.χ. υψηλη θερμοκρασια), θα δεις τα ψαρια σου να ανεβαινουν στην επιφανεια, προσπαθωντας να αναπνευσουν ατμοσφαιρικο αερα. Εκει αυξανεις την αναραταξη ή με το φιλτρο, ή ακομα και με αεραντλια.

Οι αεραντλιες στην ουσια δεν εισαγουν οξυγονο στο νερο, οπως λανθασμενα πιστευουν οι περισσοτεροι, αλλα φυσαλιδες αερα (και οχι καθαρου οξυγονου) οι οποιες σκανε στην επιφανεια, αναταρασσοντας την. Ετσι, με την ανταλλαγη αεριων, οξυγονωνεται το νερο.

delta66 25-10-13 19:33

Υπο αυτες τις συνθηκες, ενας πολυ ελαφρος κυματισμος στην επιφανεια (πχ απο την εξοδο του φιλτρου) ειναι υπεραρκετος για οξυγονωση.
Οχι παραπανω, γιατι θα διαφευγει το λιγοστο διοξειδο που υπαρχει και θα υποφερουν τα φυτα.
Μια ενδειξη οτι το οξυγονο δεν επαρκει, ειναι να βλεπεις τα ψαρια να αναπενουν απο την επιφανεια συνεχως. Οποτε αυξανεις αναταραξη.
Εξαιρουνται τα ανωρυμα ενυδρεια ή σε ενυδρεια στο στρωσιμο, οπου η μεγαλυτερη οξυγονωση (αναταραξη) ειναι απαραιτητη, αφου η βιολογια καταναλωνει μεγαλυτερες ποσοτητες οξυγονου οπως και οτι εστω και τα ελαχιστα νιτρωδη (που μπορει να εχει ενα σχεδον στρωμενο ενυδρειο) εμποδιζουν τη μεταφορα του οξυγονου μεσα στο αιμα των ψαριων (αν εχουμε κανει το λαθος και τα εχουμε βαλει νωρις).

Αντωνης 74 26-10-13 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795105)
Υπο αυτες τις συνθηκες, ενας πολυ ελαφρος κυματισμος στην επιφανεια (πχ απο την εξοδο του φιλτρου) ειναι υπεραρκετος για οξυγονωση.
Οχι παραπανω, γιατι θα διαφευγει το λιγοστο διοξειδο που υπαρχει και θα υποφερουν τα φυτα.
Μια ενδειξη οτι το οξυγονο δεν επαρκει, ειναι να βλεπεις τα ψαρια να αναπενουν απο την επιφανεια συνεχως. Οποτε αυξανεις αναταραξη.
Εξαιρουνται τα ανωρυμα ενυδρεια ή σε ενυδρεια στο στρωσιμο, οπου η μεγαλυτερη οξυγονωση (αναταραξη) ειναι απαραιτητη, αφου η βιολογια καταναλωνει μεγαλυτερες ποσοτητες οξυγονου οπως και οτι εστω και τα ελαχιστα νιτρωδη (που μπορει να εχει ενα σχεδον στρωμενο ενυδρειο) εμποδιζουν τη μεταφορα του οξυγονου μεσα στο αιμα των ψαριων (αν εχουμε κανει το λαθος και τα εχουμε βαλει νωρις).

Σας ευχαριστω ολους !! Μπορω να πω οτι με τις τελευταιες αλλαγες που εχω κανει εχει βελτιωθει το ολο αποτελεσμα και τα ψαρακια μου ειναι μια χαρα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01695 seconds with 10 queries