Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Λαθρεπιβατες μεγαλος αριθμός (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73553)

Racikos 18-08-13 10:56

Λαθρεπιβατες μεγαλος αριθμός
 
Είμαι στα 72λ φουλ φυτεμενο 3-4 apple και μερικές γαρίδες red cherry και black tiger . Είχα παρατηρήσει 6-10 λαθρεπιβατες + ένα μεγάλο δανεικό από τον stivv27 . Εχει 2-3 μέρες που βλέπω πανω από 40 με μήκος 2-3 cm . Εβαλα λίγο κολοκυθακι που το είχα βρασει αλλά μαζεύτηκαν καμία 10αρια που τους αφαίρεσα .. Το θέμα είναι πως θα τους απομακρυνω και τουσ υπολοιπουσ και από που δημιουργήθηκαν τόσα πολλά .

nazgul 18-08-13 11:01

Ή βαζεις παγιδες ανα περιοδους(οπως το κολοκυθακι) και βγαζεις οσα μπορεις, ή προσθετεις μερικα clea helena. Κακο δεν θα κανουν στο ενυδρειο σου, παντως. Εκτος αν σε ενοχλουν αισθητικα.

Racikos 18-08-13 11:18

Από που μπορεί να δημιουργήθηκαν τόσα ;

kgf12345 18-08-13 11:22

γεννανε:D

Racikos 18-08-13 11:27

Ερμαφροδιτα είναι αυτά ;; Πιστεύεται πως ο γόνος της γαρίδας θα έχει θέμα με τα Helena ?

Stivv27 18-08-13 11:32

ΕΙΣΑΙ και συ!!!Αν βαλεις 2-3 μερες παγιδες θα τα φυγουν αρκετα απο εκει μεσα και περιμενε να βρουμε κανενα helena και θα εισαι οκ!!!!

Racikos 18-08-13 11:35

Ξέρω όπως κάνουμε ακόμα τις λάμπες και το moss wall ..

Stivv27 18-08-13 11:38

ΑΑΑ φιλαρακι δεν ξιγιεσε καλα τωρα σε λεω!Εδω δεν προλαβαινω να κανω αλλαγες στα δικα μου ενυδρεια θα κανω τις λαμπες σου?Ειπαμε ποτε θα γινουν!Καθε πραγμα στον καιρο του!

Racikos 18-08-13 11:41

Επιασα κάτι αλογακια της Παναγίας είναι κρίμα να τα δώσουμε στον πολιπτρετο ε ;

Stivv27 18-08-13 11:44

Οχι καθολου!Απλα μην τα γραφεις αυτα εδω βρε χαμενε!

stelios816 18-08-13 12:34

black list και τους δυο σας βλεπω :smt082:smt082 ωχ ωχ τι θα παθεται!!:smt014

Nick74 18-08-13 14:27

πεφτετε και μακρυα ρε γαμωτο γιατι εστησα καινουργιο ενυδρειο και δεν εχω παρα ελαχιστους λαθρεπιβατες οποτε θα τους δεχομουν ως μια ευγενικη χορηγεια:D


οποιος ξερει ποια ειναι η συνησφορα τους σε ενα οικοσυστημα οχι μονο τους αφηνει, αλλα τους ταιζει να πολλαπλασιαστουν κι ολας, οι υπολοιποι καθηστε να σιφοναρετε με σκουπες βυθου εκει που δε φτανουν σκουπες, σκουπιζετε τζαμια, παλευετε με τις αλγες, τρυπατε το βυθο με σουβλακια για να μην δημιουργηθει υδροθειο και ολα αυτα τα νοστιμα :smt019


ειδικα αφου εχεις γαριδες που δε σηκωνει σκουπες κτλ θα επρεπε να σκεφτεις καλυτερα μηπως πρεπει να συμφιλιωθεις μαζι τους κι οχι να τους βλεπεις σαν κατι κακο

kgf12345 18-08-13 15:25

που ναβλεπες στη λιμνη τι γινεται:Dεχω απολα τα ειδη:D

Nick74 18-08-13 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 781314)
που ναβλεπες στη λιμνη τι γινεται:Dεχω απολα τα ειδη:D


τυχερε, εγω στο καινουργιο μετεφερα μερικα απο αλλο και ριχνω τροφες για να πολλαπλασιαστουν

sharred 18-08-13 16:08

Αν έχουμε μεγάλο αριθμο απο λαθρεπιβατες σαλιγκάρια σκληραινει το νερό; Επίσης αν βάλουμε Helena τα αδεια κελύφη που παραμένουν πρεπει να τα βγάζουμε η τα τρώνε και αυτα;

Nick74 18-08-13 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sharred (Μήνυμα 781322)
Αν έχουμε μεγάλο αριθμο απο λαθρεπιβατες σαλιγκάρια σκληραινει το νερό;


οχι καλε, ισα ισα αν ο αριθμος ειναι πραγματικα ΜΕΓΑΛΟΣ βοηθανε ΚΑΙ στο μαλακωμα του νερου γιατι ρουφανε το ασβεστιο (ενταξει, μην περιμενεις να το κανουν σα νερο οσμωσης βεβαια, αλλα ψιλοβοηθανε περισσοτερο απο τις ριζες)

korasidikos 18-08-13 16:25

βαλε ενα τετοιο http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...-limcollect-ii αν δεν θες μια αυτοσχεδια και θα εισαι οκ!

delta66 18-08-13 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 781329)
βαλε ενα τετοιο http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...-limcollect-ii αν δεν θες μια αυτοσχεδια και θα εισαι οκ!

Δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο αυτο. Το ειχα.

nazgul 19-08-13 08:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sharred
Επίσης αν βάλουμε Helena τα αδεια κελύφη που παραμένουν πρεπει να τα βγάζουμε η τα τρώνε και αυτα;

Τα αδεια κελυφη παραμενουν στο ενυδρειο και τα αφαιρουμε. Εγω το κανω με τη σκουπα βυθου.

gallos 19-08-13 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 781447)
Τα αδεια κελυφη παραμενουν στο ενυδρειο και τα αφαιρουμε. Εγω το κανω με τη σκουπα βυθου.

Έγω τα αφήνω μέσα!Δεν ξέρω μου ψηλοαρέσουν στο σκηνικό...

rtolis 22-08-13 12:46

Παράθεση:

γεννανε
Θα συμφωνήσω με τον Nick και με τον Kgf. Μια χαρά είναι τα σαλιγκαράκια. Και η λίγη άλγη (δε λέμε να γίνει μούσι!). Είναι πράγματα που υπάρχουν στη φύση και συνεισφέρουν στην ισορροπία του ενυδρείου. Αν δεν πρόκειται να κατεβείτε σε διαγωνισμό και πιστεύετε ότι έχει επέλθει ισορροπία στο ενυδρείο και τα ψαράκια σας περνάνε μια χαρά αφήστε το όπως είναι.
Για τα Helena τώρα. Έχω αναθεωρήσει απόψεις. Από τη στιγμή που θα αναδυθούν από το βυθό, δεν έχω δει πιο ταχέως αναπτυσσόμενο σαλιγκάρι. Και πιο γρήγορο στο κυνήγι και (χωρίς να μπορώ να το αποδείξω) αφαιρούν πολλά στοιχεία από το νερό, ειδικά όσα είναι αναγκαία για την καλή λειτουργία των φυτών. Ξαναλέω δεν έχω στοιχεία, αυτή είναι η αίσθησή μου.
Προσανατολίζομαι να έχω ένα μικρό ενυδρείο με αυτά, να ρίχνω κανένα σκουληκάκι κι όταν υπάρχει ανάγκη να μεταφέρω 2-4 παρά να τα έχω μόνιμα σε ένα ενυδρείο.

teodgeor 30-10-13 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 781272)
Ή βαζεις παγιδες ανα περιοδους(οπως το κολοκυθακι) και βγαζεις οσα μπορεις, ή προσθετεις μερικα clea helena. Κακο δεν θα κανουν στο ενυδρειο σου, παντως. Εκτος αν σε ενοχλουν αισθητικα.

Αυτο με το κολοκυθακι πως γινεται? Τι πρεπει να κανω? ή κατι αλλο με ενα πιατακι πωσ γινεται αυτο? Ευχαριστω

Racikos 30-10-13 17:03

Να το βρασεις για να μην επιπλέει και μετα βάλτο πανω σε ενα πιάτο κ μετα απο ωρα θα δεις το ειναι αρκετοί πανω κ τρώνε . Αφερεις το πιάτο κ ολα . Μην τα πετάξεις πολλα άτομα εδω μεσα θα τα δεχτούν με ευχαρίστηση .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01989 seconds with 10 queries