Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου πετρες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73321)

giokarakannas 03-08-13 13:59

Μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου πετρες?
 
Μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου πετρες που βρηκα σε παραλιακες περιοχές? Επηρεαζει καθολου την λειτουργια της βιολογίας. Οι πετρες ειναι μεγαλες σε μεγεθος

korasidikos 03-08-13 14:45

αν βαλεις αφρικανες μεσα στο ενυδρειο θα εισαι μια χαρα,αφου τις επεξεργαστεις με τους τροπους που αναφεροντε στο φορουμ;)

Undertaker 03-08-13 15:56

Αν έχεις χαμηλό ph στο ενυδρειο και οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές, να ξέρεις θα σου ανεβάσουν τις τιμές.

nazgul 03-08-13 16:41

Αναλογα με τα ψαρια που εχεις, απλα τσεκαρεις αν ειναι αβεστολιθικες ή οχι, με τη γνωστη μεθοδο του ακουαφορτε. Αν αφρισει (ενω ειναι στεγνη και καθαρη απο οτιδηποτε), ειναι ασβεστολιθικη. Αν οχι, κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι. Σιγουρα οχι. Θα το διαπιστωσεις με τον καιρο απο τις σκληροτητες του ενυδρειου σου.

Καλο πλυσιμο με νερο, βρασιμο και στο ενυδρειο.

delta66 03-08-13 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giokarakannas (Μήνυμα 779475)
Μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου πετρες που βρηκα σε παραλιακες περιοχές? Επηρεαζει καθολου την λειτουργια της βιολογίας. Οι πετρες ειναι μεγαλες σε μεγεθος

Τις χρειαζεται το ενυδρειο?
Βαζωντας μεγαλες πετρες ελλατωνεις το νερο, εκτος οτι μπορει να το επηρεαζει.

giokarakannas 05-08-13 00:22

βασικα τις ειχα στο ενυδρειο μου χωριτικοτητας 360 λιτρων και επειδη επηρεαζαν την ποιοτητα του νερου τις εβγαλα. τις πετρες της βρηκα σε χωραφι κοντα στη θαλασσα. ποια ειναι η διαδικασια ετσι πληροφοριακα του ακουαφορτε και με ποιο τροπο οι πετρες γινονται καταλληλες για εισαγωγη σε ενυδρειο;

delta66 05-08-13 01:23

Τι να το κανεις το τεστ με ακουαφορτε, αφου εξακριβωσες οτι επηρεαζαν το νερο?

Το τεστ με το ακουαφορτε γινεται για να εξακριβωσουμε αν ειναι ασβεστολιθικο ενα πετρωμα.
Αν αφρισει ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο.
Αν δεν αφρισει ομως, δεν ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι, αφου υπαρχουν καποια ειδη ασβεστολιθικων πετρωματων (πχ μαρμαροπετρα) που δεν αφριζουν στο τεστ.
Το τεστ γινεται με στεγνη την πετρα και αφου εχουμε σπασει ενα κοματακι στη ακρη για να ριξουμε εκει το ακουαφορτε.
Προσοχη ειναι καυστικο. Μη πεσει σε δερμα, ρουχα, επιπλα κλπ.

Η πετρες, αν δεν ξερουμε τι εχει περασει απο πανω τους, καλο ειναι να του κανουμε απολυμανση. Τριψιμο με βουρτσα στην αρχη να φυγουν τα πολλα, μετα Βρασιμο ή βουτηγμα σε νερο και χλωρινη και μετα πολυ καλο ξεπλυμα να μη μυριζει στη μυτη χλωρινη απο κοντα.
Να αλλαξεις τη συσταση της πετρας και να μην επηρεαζει τις παραμετρους του νερου, φυσικα δεν μπορεις να το κανεις.

giokarakannas 05-08-13 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 779602)
Τι να το κανεις το τεστ με ακουαφορτε, αφου εξακριβωσες οτι επηρεαζαν το νερο?

Το τεστ με το ακουαφορτε γινεται για να εξακριβωσουμε αν ειναι ασεβστολιθικο ενα πετρωμα.
Αν αφρισει ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο,
Αν δεν αφρισει ομως, δεν ειναι σιγουρο οτι δεν ειναι, αφου υπαρχουν καποια ειδη ασβεστιλιθικων πετρω,ατων (πχ μαρμαροπετρα) που δεν αφριζουν στο τεστ.
Το τεστ γινεται με στεγνη την πετρα και αφου εχει σπασει ενα κοματακι στη ακρη για να ριξεις εκει το ακουαφορτε.
Προσοχη ειναι καυστικο. Μη πεσει σε δερμα, ρουχα, επιπλα κλπ.

Η πετρες, αν δεν ξερουμε το εχει περασει απο πανω τους, καλο ειναι να του κανουμε απολυμανση. Τριψιμο με βουρτσα στην αρχη να φυγουν τα πολλα, μετα Βρασιμο ή βουτηγμα σε νερο και χλωρινη και μετα πολυ καλο ξεπλυμα να μη μυριζει στη μυτη χλωρινη απο κοντα.
Να αλλαξεις τη συσταση της πετρας και να μην επηρεαζει τις παραμετρους του νερου, φυσικα δεν μπορεις να το κανεις.

σε ευχαριστω φιλε να σαι καλα για τις συμβουλες σου

michael151 05-08-13 18:28

Και μιας και λες οτι οι πετρες ειναι μεγαλες, προσεχε στη τοποθετηση τους, μην ραγισεις ή σπασεις το ενυδρειο σου!!

georgekak 14-02-15 20:52

Βρηκα πετρες και ξύλα για το ενυδρειο μου προσφατα σε μια παραλια. Τα αφησα 3 μερες σε νερό που άλλαζα κάθε λιγες ωρες και κάποιες απο τις πέτρες (από παρόρμηση) της εβρασα καιτις εβαλα μέσα.

Το ερώτημα είναι κάνουν αυτές οι πέτρες για το ενυδρείο (φιλοξενει γκαπυ)

http://pho.to/8qSUS

Κλεόβουλος 14-02-15 20:57

Οι πέτρες κάνουν. Τα ξύλα πρέπει να προσέξεις ;)

georgekak 14-02-15 21:04

Τι είδους πετρωμα είναι έτσι από περιέργεια? στην αρχή νόμιζα ήταν σχιστόλιθος αλλά βλέπω άλλα σε φωτογραφίες..

τα ξύλα ήταν ξερά ξεβρασμένα στην παραλία. άλλα είναι χοντρά άλλα ψιλά, προς το παρον τα έχω μουλιάζουν κάποια στιγμή θα τα βράσω και θα δούμε τι θα βάλω..

Lth1 21-02-15 18:52

για τις πετρες το καταλαβαινω οτι υπαρχει μια διαδικασια,για τα ξυλα ομως δεν εχω διαβασει πουθενα κατι περι αυτου,δεν υπαρχει καποιος τροπος να βρουμε ξυλα και επειτα απο καποια διεργασια να μπουνε μεσα στο ενυδρειο μας,δηλ πρεπει αναγκαστικα να παρω απο πετ σοπ?

delta66 21-02-15 21:27

Κανε αναζητηση και θα βρεις θεματα για καταλληλα ξυλα.
Δεν κανουν ολα τα ξυλα για το ενυδρειο για διαφορους λογους.
Αλλα γιατι αφηνουν τοξικες ουσιες, αλλα γιατι σαπιζουν γρηγορα κλπ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01521 seconds with 10 queries