Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Φυσαλίδες στο υπόστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71848)

Akakios Miskos 17-05-13 18:20

Φυσαλίδες στο υπόστρωμα
 
Στο κάτω μέρος του τζαμιού, εκεί που φαίνεται το χαλίκι, παρατήρησα μικρές φυσαλίδες μέσα στο χαλίκι... Δεν έχω φυτά.
Πως έγιναν? Να ανησυχώ?

nazgul 17-05-13 18:38

Ειναι νεοστημενο το ενυδρειο? Γιατι πολλες φορες εγκλωβιζονται αν εχουμε στρωσει το χαλικι και ριχνουμε απο πανω νερο.

Μηπως κανεις καπως αποτομα τις αλλαγες νερου και το νερο αναταρασσει ετσι το χαλικι, εγκλωβιζοντας αερα?

Αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα, απλα εγκλωβιζονται αερια γιατι δεν αεριζεται σωστα το υποστωμα. Τα αερια μπορει να γινουν επικινδυνα με τον καιρο, μεχρι και θανατηφορα. Τα malaysian trumpet snails κανουν καταπληκτικη δουλεια σε αυτο το θεμα, αεριζοντας ουσιαστικα το υποστρωμα με την κινηση τους. Τωρα να σου πω να βαλεις ενα καλαμακι και να τρυπας το βυθο ωστε να φυγει ο αερας, μπορει να ειναι πολυ επικινδυνο για τα ψαρια σου και δεν θα το συνιστουσα.

Ανεμενε και αλλες γνωμες.

Akakios Miskos 20-05-13 08:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764186)
Ειναι νεοστημενο το ενυδρειο? Γιατι πολλες φορες εγκλωβιζονται αν εχουμε στρωσει το χαλικι και ριχνουμε απο πανω νερο.

Όχι, τρέχει πάνω από χρόνο..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764186)
Μηπως κανεις καπως αποτομα τις αλλαγες νερου και το νερο αναταρασσει ετσι το χαλικι, εγκλωβιζοντας αερα?

Δεν νομίζω..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764186)
Αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα, απλα εγκλωβιζονται αερια γιατι δεν αεριζεται σωστα το υποστωμα. Τα αερια μπορει να γινουν επικινδυνα με τον καιρο, μεχρι και θανατηφορα. Τα malaysian trumpet snails κανουν καταπληκτικη δουλεια σε αυτο το θεμα, αεριζοντας ουσιαστικα το υποστρωμα με την κινηση τους.

Θα ήθελα να βάλω κάποιο σαλιγκάρι ώστε να καθαρίζει λίγο και τον βυθό αλλά δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα με αυτό ή αυτά... :confused: Τα τελευταία (pictus) θα τα δώσω οπότε δεν θα είναι πρόβλημα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764186)
Τωρα να σου πω να βαλεις ενα καλαμακι και να τρυπας το βυθο ωστε να φυγει ο αερας, μπορει να ειναι πολυ επικινδυνο για τα ψαρια σου και δεν θα το συνιστουσα.

Η μόνη λύση για να φύγουν είναι η σκούπα πριν από την αλλαγή αλλά δεν ξέρω πόσο επικίνδυνη είναι η απελευθέρωση τους...
Πάντως το χαλίκι πιάνει καφέ άλγη στην επιφάνεια του και νομίζω πως γι'αυτό εγκλωβίζονται οι φυσαλίδες...

snakepanos 20-05-13 09:15

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου,,
Οταν θα κανεις αλλαγη βαλε την σκουπα στο σημειο που ειναι εγκλωβισμενος
ο αερας και τραβα το νερο ,,αλλα δεν νομίζω να ειναι κατι σοβαρο ,,,σπανια γινεται αυτο με τα αερια,,πρεπει να ειναι πολυ χαλια ο βυθος για να δημιουργηθεί.
Ειναι Οξυγονο εγκλωβισμενο.
Βαλε κανενα σαλιγκαρι απο αυτα που σου λεει ο Θόδωρος ,.

nazgul 20-05-13 09:16

Μπα, τα σαλιγκαρια δεν θα ζησουν και πολυ.

Σκουπα βυθου θα βοηθησει, ισως, μηπως απελευθερωθει η επιφανεια του βυθου και κυκλοφορει καλυτερα το νερο μεσα του. Να τρυπας με κατι το βυθο, οπως ειπα, μπορει να γινει αρκετα επικινδυνο. Μπορεις να το κανεις πολυ σταδιακα, ενα-δυο σημεια σε καθε αλλαγη νερου, αλλα το ρισκο παραμενει, παντα.

snakepanos 20-05-13 09:59

Μηπως εχει κιχλιδες ??? ο φιλος που τον ξερω απο τα παλια,,


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01420 seconds with 10 queries