Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   μπολιασμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71581)

ulisse 05-05-13 22:37

μπολιασμα
 
Καλησπερα και Χρονια πολλα!!!
Αυριο-μεθαυριο θα ξεκινησω το νεο μου ενυδρειο και θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το μπολιασμα...
Το ενυδρειο που τρεχει τωρα ειναι 144 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο Eheim. Απο ψαρια 23 ροδοστομοι και 15 νεον.
Λοιπον, ριχνω την βιολογια μεσα στο εξωτερικο Eheim2078, και στραγγιζω και το σφουγγαρι... τα ψαρια τα βαζω αμεσως??? Ποσα???Τα φυτα???

Stivv27 05-05-13 22:41

Καλησπερα Χριστος Ανεστη
Καλα δεν θα γεμισουμε το φιλτρο με υλικο απο το δικο μου?Φερε το φιλτρο την Τεταρτη και την Παρασκευη-Σαββατο θα ειναι ετοιμο.
Θα αδειασουμε το υλικο του μεσα στο σαμπ μου και θα γεμισουμε με δικο μου υλικο θα το αφησουμε να τρεξει 2-3 μερες σε εμενα και κομπλε!Φυτευεις γεμιζεις νερο βαζεις φιλτρο και στο τελος ψαρια!

ulisse 05-05-13 22:44

Εναν πιο τεμπελικο τροπο απο το να κουβαλαμε φιλτρα περα δωθε...;;;; Εχω βαρυνει και με το αρνι...

Stivv27 05-05-13 22:46

Μεχρι την Τεταρτη θα χεις ξεβαρυνει!
Εγω πιστευω ειναι ο καλυτερος τροπος

Κλεόβουλος 06-05-13 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ulisse (Μήνυμα 761230)
Εναν πιο τεμπελικο τροπο απο το να κουβαλαμε φιλτρα περα δωθε...;;;; Εχω βαρυνει και με το αρνι...

Στήσε το νέο ενυδρείο και βάλτου όσο περισσότερο νερό μπορείς απο το παλιό.
Βάλε να δουλεύει το εσωτερικό φίλτρο χωρίς να το πειράξεις, στο νέο ενυδρείο μαζί με το εξωτερικό φίλτρο (για καμιά βδομάδα μέχρι να αναπτύξει βιολογία-αφαίρεσε το εσωτερικό όταν θα κάνεις αλλαγή νερού).
Μετέφερε όλα τα ζωντανά αμέσως ;)

Καλή χώνεψη :)

snakepanos 06-05-13 09:47

Αν βαριεσε να κανεις αυτο που σου λεει ο Χρηστος [που ειναι σωστο]..
Κανε αυτο που σου λεει ο Κλεοβουλος, [που ειναι και ο ποιο ευκολος]..
Εγω θα ελεγα μονο αν θελεις να βαλεις και λιγο ανθρακα μεσα στο εσωτερικό φιλτρο να δουλεψη για 2,3 μερες και μετα το βγαζεις.

ulisse 06-05-13 10:18

με το που βαζω δλδ να δουλευει το εσωτερικο φιλτρο στο νεο ενυδρειο κανω και την μεταφορα ολων των ψαριων???

Κλεόβουλος 06-05-13 10:26

Εφόσον οι μετρήσεις σου ήταν καλές
το εσωτερικό σου έχει ικανή βιολογία για τα ψάρια σου.
Η απάντηση λοιπόν είναι ναι ;)

ulisse 06-05-13 10:33

Αν ριξω και λιγη βιολογια στο νεο φιλτρο και συγχρονως δουλεουν μαζι, θα κανω κατι παραπανω ή μπα????

maria p 06-05-13 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ulisse (Μήνυμα 761274)
Αν ριξω και λιγη βιολογια στο νεο φιλτρο και συγχρονως δουλεουν μαζι, θα κανω κατι παραπανω ή μπα????

εγώ θα το έκανα, πιστεύω θα το επισπεύσεις. χρόνια πολλά!

Stivv27 06-05-13 10:50

Αν θες μπορεις να μου φερεις 2 σκαφακια απο το φιλτρο με αστρωτο υλικο και στα γεμισω με στρωμενο ωστε να γινει ποιο γρηγορα το στρωσιμο σου

ulisse 06-05-13 10:52

αυτο θα κανουμε stivv...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01420 seconds with 10 queries