Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   CO2 σε ενυδρείο !! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71299)

gkontos 25-04-13 12:05

CO2 σε ενυδρείο !!
 
Λοιπών στο ενυδρείο μου έχω ζωοτόκα γαρίδες και σαλιγκάρια
το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο
αλλά παρατήρησα ότι τα μοςς μου μαραίνονται

μείπος χρειάζομαι CO2 ή θα επηρεάσω τα ζωντανά ???

Kostas12 25-04-13 12:13

To Co2 θα κάνει καλό στα φυτά σου, αρκεί να μην είναι υπερβολικές οι φυσαλίδες το λεπτό.
Μόνο εάν έχεις υπερβολικές φυσαλίδες θα επηρεάσεις τα ψάρια,
Πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις

johnb 25-04-13 13:08

Η μοςς θελει πολυ φως...μηπως δεν την βλεπει το φως?τι λαμπα εχεις?

gkontos 25-04-13 13:59

το ενυδρείο είναι 270 Λ κοντά στα 220 καθαρά !!!

έχω φλορέντζα για ενυδρείο 40w

CO2
πρέπει να αγοράσω κάποια συσκευή ??? επειδή νομίζω έχω δεί κάτι ταμπλέτες αν δεν κάνω λάθος !!


Υ.Γ. για τα λίτρα του ενυδρείου μου τι αεραντλία χρειάζομαι ??
έχω την Resun 2000

Kostas12 25-04-13 15:42

Τα λίτρα σου είναι αρκετά και δεν νομίζω ότι οι ταμπλέτες θα κάνουν κάτι, εάν έχεις φυτά που θέλουν διοξείδιο, τότε καλύτερα να πας σε μπουκάλα με μανόμετρο.
Εάν έχεις μια καλή ανατάραξη επιφάνειας δεν χρειάζεσαι αεραντλία

gkontos 25-04-13 15:55

η ανατάραξη μου είναι πολύ καλή για τον λόγο ότι το φίλτρο μου είναι με Sub

φυτά
έχω
κερατόφυλλο, ανουμπιές, Φερν, κρυπτοκορίνες και όσο φλαμε μοςς έχει απομείνει

Kostas12 25-04-13 16:08

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι αεραντλία, και τα φυτά σου είναι εύκολα πάλι δεν χρειάζονται Co2 απαραίτητα κακό δεν θα τους κάνει λίγο όμως, μήπως πρέπει να δεις το φωτισμό σου.

dimost 25-04-13 16:24

Πρεπει να διπλασιασεις το φωτισμό τουλαχιστον για να πας σε μια αναλογία 0,30-0,40 watt ανα λίτρο για να εχεις αναπτυξη σε εύκολα φυτά
Τώρα για το co2 απο τη στιγμη που εχεις sump και εχεις όπως λες καλη ανατάραξη το να χρεωθεί να αγορά σεις μπουκάλες και τέτοια είναι λίγο χαμένα λεφτά γιατί θα χάνεται το διοξείδιο εκεί
Τώρα βέβαια τα λεφτά δικά σου είναι και όπως θες τα ξοδευεις

nazgul 25-04-13 16:39

Και εγω θα συμφωνησω με το φωτισμο. Ισως πρεπει να τον αυξησεις λιγο, οχι πολυ, μιας και εχεις ευκολα φυτα.

Την αεραντλια τη θεωρω περιττη εως και κακη ιδεα για τα φυτα σου. Εφοσον εχεις ικανοποιητικη αναταραξη της επιφανειας, τα ψαρια σου ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Η επιπλεον αναταραξη θα εξαφανισει καθε πιθανο ιχνος CO2 στο ενυδρειο σου, "ζημιωνοντας" τα φυτα σου.

Τελος, στα λιτρα σου μονο μπουκαλα CO2 θα ειχε αποτελεσμα. Οτι αλλο και να προσπαθησεις, δεν θα δεις διαφορα. Αλλα τα φυτα σου ειναι αρκετα ευκολα για να χρειαζεσαι διοξειδιο, νομιζω. Η moss θα αναπτυχθει μια χαρα και με λιγο πιο εντονο φωτισμο κατα τη γνωμη μου.

gkontos 25-04-13 17:01

αεραντλεία ενοώ αυτό
Resun AIR2000
αυτό ενοείτε και εσείς ????

όμως δεν είμαι και πολύ ευχαριστιμένος αφού δεν μου βγάζει πολλές φυσαλίδες
και σκεύτομαι να πάρω αυτό

Kostas12 25-04-13 18:33

Δεν χρειάζεσαι να πάρεις αυτό που δείχνεις.

gkontos 25-04-13 22:07

γιατί ???? μπορείς να μου εξηγήσεις παρακαλώ !!!

nazgul 25-04-13 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos
γιατί ???? μπορείς να μου εξηγήσεις παρακαλώ !!!

Απαντησα λιγο πιο πανω:

Παράθεση:

Την αεραντλια τη θεωρω περιττη εως και κακη ιδεα για τα φυτα σου. Εφοσον εχεις ικανοποιητικη αναταραξη της επιφανειας, τα ψαρια σου ειναι μια χαρα και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Η επιπλεον αναταραξη θα εξαφανισει καθε πιθανο ιχνος CO2 στο ενυδρειο σου, "ζημιωνοντας" τα φυτα σου.
Το οξυγονο αποτελει ουσιαστικα τον "εχθρο" των φυτων μας. Αυτο που χρειαζονται κατα τη φωτοσυνθεση, ειναι CO2. Αλλα εφοσον εχουμε ζωντανους οργανισμους στα ενυδρεια μας, πρεπει να υπαρχει καλη οξυγονωση για να μπορεσουν να ζησουν. Οχι υπερβολικη, ομως, δεν υπαρχει λογος. Η καλη αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο ειναι υπερ αρκετη.

platy 25-04-13 23:36

η αεραντλία ειναι περιττη σε ενυδρεία με φυτα (εκτος αν υπάρχει υψηλη συγκέντρωση co2 οπότε και ανοιγει με χρονοδιακόπτη καποιες ώρες το βράδυ..αλλα εκει μπαινουμε σε αλλα κολπα...)

μπορεις να δοκιμασεις το seachem excel που ειναι υγρό υποκατάστατο co2 και κανει καλη δουλεια...αλλιως το μπιτονάκι diy co2

nazgul 25-04-13 23:43

Ειναι 270 λιτρα (220 καθαρα) το ενυδρειο. Με DIY CO2 δεν θα γινει απολυτως τιποτα, αδικος κοπος.

Κουραμπιές 26-04-13 03:28

Δεν θα τολεγα θοδωρη. Εγω στο 450αρι μια χαρα πηγαιναν τα φυτα με το diy co2. Απλα και δεν συμφερει και θα σου σπασει τα νευρα τοσο συχνα που θελει restart. Οποτε απο αυτησ τησ πλευρασ ναι, μπουκαλα και αγιοσ ο θεοσ. Οχι οτιδεν δουλευει η μαγια ομως. Με το excel ησυχασα, μονο με την τριχοειδη κατι γινεται και μουχουν σπασει τα νευρα αλλα θα στρωσει.

gkontos 26-04-13 07:40

μάλλον θα ψάξω για seachem excel σε κανένα πετ σοπ

nazgul 26-04-13 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές
Δεν θα τολεγα θοδωρη. Εγω στο 450αρι μια χαρα πηγαιναν τα φυτα με το diy co2. Απλα και δεν συμφερει και θα σου σπασει τα νευρα τοσο συχνα που θελει restart. Οποτε απο αυτησ τησ πλευρασ ναι, μπουκαλα και αγιοσ ο θεοσ. Οχι οτιδεν δουλευει η μαγια ομως. Με το excel ησυχασα, μονο με την τριχοειδη κατι γινεται και μουχουν σπασει τα νευρα αλλα θα στρωσει.

Θεωρητικα το DIY ειναι για 100 λιτρα το πολυ ενυδρεια. Θεωρητικα, παντα. Δεν αμφιβαλλω οτι δουλεψε στο δικο σου, αλλωστε πηραμε πολλα κλαδεματα! :D Αλλα ουσιαστικα χωρις drop checker και μετρηση του CO2, δεν εισαι και σιγουρος για το ποσοστο που υπαρχει στο νερο σου. Ισως απλα να πηγαιναν πολυ καλα τα φυτα σου :rolleyes:

Νομιζω, παντως, τα φυτα που εχει ο φιλος μας δεν χρειαζονται CO2 και δεν υπαρχει κανενας λογος να μπλεξει με DIY και μπουκαλες.

mixalhs1987 26-04-13 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 758709)
Θεωρητικα το DIY ειναι για 100 λιτρα το πολυ ενυδρεια. Θεωρητικα, παντα. Δεν αμφιβαλλω οτι δουλεψε στο δικο σου, αλλωστε πηραμε πολλα κλαδεματα! :D Αλλα ουσιαστικα χωρις drop checker και μετρηση του CO2, δεν εισαι και σιγουρος για το ποσοστο που υπαρχει στο νερο σου. Ισως απλα να πηγαιναν πολυ καλα τα φυτα σου :rolleyes:

Νομιζω, παντως, τα φυτα που εχει ο φιλος μας δεν χρειαζονται CO2 και δεν υπαρχει κανενας λογος να μπλεξει με DIY και μπουκαλες.

συγνωμη ρε παιδια να κανω kαι εγω ο ασχετος μια ερωτιση?
το drop checker το βαζουμε στο ενυδρειο, και μετα απο καποια ωρα μας διχνει την συγκεντωση, για ποσο παραμενει ενεργο το υγρο του?
ειναι για μια φορα? η το κραταμε καποιες μερες και μας διχνει την αξομειωση του co2?

exelix 26-04-13 12:33

Για μια δυο βδομάδες δείχνει, άντε να σου κρατήσει μήνα το πολύ και μετά πρέπει να το αλλάξεις. Λογικά όταν το αγόρασες είχε μαζί και ένα μπουκαλάκι με το διάλυμα. Αλλιώς πρέπει ή να το αγοράσεις ξεχωριστά ή να το φτιάξεις μόνος σου. Το νερό που θα βάζεις μαζί με το διάλυμα να είναι κατά προτίμηση απιονισμένο/όσμωσης.

mixalhs1987 26-04-13 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 758729)
Για μια δυο βδομάδες δείχνει, άντε να σου κρατήσει μήνα το πολύ και μετά πρέπει να το αλλάξεις. Λογικά όταν το αγόρασες είχε μαζί και ένα μπουκαλάκι με το διάλυμα. Αλλιώς πρέπει ή να το αγοράσεις ξεχωριστά ή να το φτιάξεις μόνος σου. Το νερό που θα βάζεις μαζί με το διάλυμα να είναι κατά προτίμηση απιονισμένο/όσμωσης.

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου, απ'οτι καταλαβα φτιαχνω διαλυμα με νερο οσμοσης και σοδα με kh 4 και το ανακατευω με το υγρο που μετραμε το ph!

exelix 26-04-13 13:09

Το έχεις!

Αυτό θα σε βοηθήσει λίγο για να έχεις ένα μπούσουλα για τη σόδα: http://dropcheck.petalphile.com/

mixalhs1987 26-04-13 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 758740)
Το έχεις!

Αυτό θα σε βοηθήσει λίγο για να έχεις ένα μπούσουλα για τη σόδα: http://dropcheck.petalphile.com/

Σ'ευχαριστω! πολυ καλο!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01992 seconds with 10 queries