Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Γνωμες για υποστρωμα JBL (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70366)

Sakisdraminos 24-03-13 09:38

Γνωμες για υποστρωμα JBL
 
Σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω το υποστρωμα της JBL MANADO λογο κρισεις δεν

μπορω να βαλω της seachem που μου αρεσει και το εχω ξανα δοθλεψει!

οποτε θελω καμια γνωμη για το μαναντο!

φυτα χαμηλων μπορει και μετρίων απαιτήσεων να μπουν και θα υπαρχει και λιπασμα αμα χρειαστει.

rottbea 24-03-13 14:46

Προσφατα εβαλα το συγκεκριμενο υποστρωμα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την πορεια των φυτων μου.Να σημειωσω οτι ειναι φουλ φυτεμενο με φυτα μετριων και υψηλων απαιτησεων.Η διαφορα σε σχεση με seachem ειναι πιο ελαφρυς ο κοκκος με αποτελεσμα μεγαλυτερο παιδεμα στο φυτεμα.Για μενα πιο φυσικο και ομορφοτερο χρωμα.
Eλπιζω να βοηθησα.
Δημητρης:D

Sakisdraminos 25-03-13 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 749463)
Προσφατα εβαλα το συγκεκριμενο υποστρωμα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την πορεια των φυτων μου.Να σημειωσω οτι ειναι φουλ φυτεμενο με φυτα μετριων και υψηλων απαιτησεων.Η διαφορα σε σχεση με seachem ειναι πιο ελαφρυς ο κοκκος με αποτελεσμα μεγαλυτερο παιδεμα στο φυτεμα.Για μενα πιο φυσικο και ομορφοτερο χρωμα.
Eλπιζω να βοηθησα.
Δημητρης:D

Σ ευχαριστω πολύ φίλε θα το παραγγείλω αυριο αμα μπορεσω να επικοινωνήσω αυριο με το petciti.gr .

απο που το πηρες εσυ ?

imichal 25-03-13 14:34

πριν απο κανενα μηνα το πηρα απο το pet city και εγω.....Αρκετα ευχαριστημενος....

rottbea 25-03-13 14:42

Και εγω απο petcity:p:p

Bill-Samos 25-03-13 16:29

Αντε ελα απο δω να το δεις απο κοντα τωρα που εκατσε και καθαρισε..Το μονο 'περιεργο' οπως μου φανηκε ειναι οτι ειναι πολυ ελαφρυ και δυσκολευει λιγο στο φυτεμα.Βγαζει και πολυυυυυ σκονη.Αφου το βαλεις και βαλεις και λιγο νερο θελει ανακατεμα να φυγει ο αερας γιατι ειχε κρατησει πολλες φυσαλιδες.Και με ενα σουρωτηρι χεριου αφαιρεσα και πολλα μπιλακια που μετα απο δυο μερες δεν ελεγαν να βουλιαξουν.

rottbea 25-03-13 17:43

Πρωτα πλυσιμο σε κουβα 2-3 χερια και μετα στο ενυδρειο μπλουμ!!!!

imichal 25-03-13 17:47

Παράθεση:

Και με ενα σουρωτηρι χεριου αφαιρεσα και πολλα μπιλακια που μετα απο δυο μερες δεν ελεγαν να βουλιαξουν.
μια απο τα ιδια..... Εγω τα αφησα παραπανω αλλα στο τελος τα κυνηγουσα με την αποχη....

danny 25-03-13 20:20

το έχω παρει και εγώ απο την γνωστή αλυσίδα και θα το βάλω σύντομα.

σκέφτομαι αφού το πλύνω πρώτα 2-3 χερια μήπως θα ήταν καλύτερο να το αφήνα στο κουβά για 1-2 μέρες ώστε να μην κυνηγάω μπιλάκια.

γιατί ένα παρομοιο θέμα είχα με χαλαζιακή άμμο και τα κυνηγούσα για καμμια βδομάδα τα μπιλακια.

tzetzos 25-03-13 20:43

Μόλις ξαναέστησα το 200άρι μου με Manado.
Οπωσδήποτε όπως σου είπαν οι παραπάνω.
Πλύσιμο μέχρι να φύγει η καφέ σκόνη και ασ'το ένα βράδυ σε νερό.
Το πρωί θα έχουν ανέβει αυτά που δε βυθίζονται.
Κάν'το γιατί εγώ την πάτησα και είχα πολύ χώμα!!!

danny 27-03-13 22:10

το έγραψα και αλλού αλλα το γράφω και εγώ για τους επόμενους υποψήφιους αγοραστές. Η καλύτερη λύση που δώσατε.

μια μέρα σε πλαστικό δοχείο ικέα, την επομένη μερικά μπιλάκια στην επιφάνεια και ότι έβαλα στο ενυδρείο ζήτησα να έβγαλα με την απόχη 3-4.

απο σκόνη την γλύτωσα, το ενυδρείο σχεδόν καθαρό μετά απο 2 ώρες.

το μόνο πρόβλημα λίγο παίδεμα στο φύτεμα, ειδικά στην cuba. Τα άλλα με μεγαλύτερες ρίζες πιο εύκολα.

danny 02-04-13 20:15

μια χαρά τελικά κάθησε το μαναντο. τώρα περιμένουμε και τα υπόλοιπα φυτά να πάρουν μπρος αν και μερικά ξεκίνησαν ήδη.

Skydiver 02-04-13 20:39

Παιδιά οτιδήποτε βάζετε στο ενυδρείο σας θέλει πρώτα πολύ καλό πλύσιμο μέχρι να μην βγάζει σχεδόν τίποτα. Μόνο τα ενεργά υποστρώματα δεν πλένουμε. Ακόμη και από συμφορουμίτη να έχετε πάρει κάτι το οποίο το είχε μέχρι που το πήραμε μέσα σε ενυδρείο που έτρεχε καλό είναι να του κάνουμε και ένα πλυσιματάκι και εμείς.
Αυτά από εμένα. :smt039

Sakisdraminos 02-04-13 21:58

παιδες το πηρα και το εβαλα το σαββατο καλο φενεται και κανει καλη αντιθεση.
αλλα πρεπει να ειναι πολι ελαφρυ και δεν μπορω να δουλεψω τους κυκλοφορητες αλλα δεν πιραζει εχς τωρα περιπου 5000λ/ω σε 600λ.
οποτε κομπλε.

constantinos 03-04-13 00:53

Εγω μάλλον ειμαι ο μόνος που μετανοιωσα που το έβαλα...

Sakisdraminos 03-04-13 07:06

γιατι μετανιωσες ρε φιλε τι ακριβως ναπεριμενω?

constantinos 04-04-13 01:05

Γιατί άμα δεις αυτό που έβαλα στο 85λιτρο που στηνω τώρα για γαριδάδικο, θα καταλάβεις γιατι το μετάνοιωσα.
Βασικά δεν μου αρεσει η καφετίλα του το ηθελα ποιό σκουρο( λές και δεν ηξερα οτι ειναι ετσι?).
Επίσης το ότι ειναι ασταθες με αποτελεσμα να φευγει ευκολα από το βυθο, δεν ειναι βαρυ δηλαδή και ετσι έχει και το μειονεκτημα ότι πολλά φυτά παιζει να τα βρεις στην επιφάνεια ειδικά τον πρώτο καιρό μέχρι να ριζώσουν βαθειά μεσα στο υπόστρωμα.

ChocolatePuma 04-04-13 09:32

Το Manado είναι όντως ελαφρύ
Είναι όμως υπόστρωμα οπότε για πιο σταθερή κατάσταση βάζεις και ένα στρώμα χαλικιου απο πάνω (εφόσον είναι συμβατό με τα ψάρια) και ολα μια χαρα...

saxouras 04-04-13 13:09

το manado κι εμενα δεν μου πολυαρεσει.. αλλα το blacksand ξεφευγει πολυ σε τιμη...!!

κατι ενδοιαμεσο υπαρχει...???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01675 seconds with 10 queries