Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προβλημα με φυτα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70127)

Αιμιλία 16-03-13 01:32

Προβλημα με φυτα!
 
4 Συνημμένο(α)
Τη δευτερα εγινε μια ολικη αλλαγη του ενυδρειου μου ( χαλικιου και διακοσμησης) Εβαλα τα φυτακια μου,και τις πρωτες μερες ηταν αρκετα "υποτονικα"...
Εχουν φτιαξει καπως..αλλα δεν εχουν αυτο το ομορφο πρασινο χρωμα..Ειναι καπως καφετια..(καποια εχουν κ τρυπουλες)

(ps. το φυλαρακι της ανουμπιας στην τελευταια φωτο λετε να την εφαγαν τα ψαρια?! :/ )
(1 δολαριο και 2 tetras)

(Υποστρωμα δεν υπαρχει,ουτε αλλα τετοια προσθετα..)

g81gr 16-03-13 09:07

όταν λες ολική αλλαγή νερού τι έννοείς???
Για μέτρα αμμωνία νιτρώδη νιτρικά, γιατί κάτι βρωμάει και μάλιστα πολύ... Τα ψάρια σε τι κατάσταση είναι??? είναι και αυτά υποτονικά, τρώνε καλά???

Αιμιλία 16-03-13 18:19

Οχι νερου! Το μισο και παραπανω ειναι το παλιο νερο και απλα συμπληρωσα. Σαν μια κλασσικη εβδομαδιαια αλλαγη ας πουμε..

Μια χαρα ειναι τα ψαρια..Και τρωνε ακομα καλυτερα..
Απλα αποτι βλεπω τρωνε διαφορα φυτα,σημερα που παρατηρησα καλυτερα..
Ωστοσο θα κανω τωρα και τα τεστ μου να δω σιγουρα

maria p 16-03-13 18:26

αν θέλουν χορταρικό, βράσε ένα μικρό κομματάκι κολοκυθάκι ή μαρούλι, ή σπανάκι και τάισε τα ψαράκια σου.

Αιμιλία 16-03-13 18:58

Ειναι βετζετεριαν τα χρυσουλια μου?? :p θα το δοκιμασω αυτο!!


Οχι νομιζω οι μετρησεις μου ειναι καλες..
Αμμωνια 0
no2 0
no3 10

Kasper 16-03-13 19:09

Είχα κι εγώ αντίστοιχο πρόβλημα και μόλις έβαλα CO2 (αυτό το σύστημα με την μαγιά βασικά) έφυγε το καφέ χρώμα. Βέβαια και τα δικά μου τα ψαράκια μασουλάνε κανα φύλλο αν δούνε κάτι καλό τα άτιμα:?, αλλά τι να κάνεις περί ορέξεως...

Αιμιλία 16-03-13 19:30

ωχου!! Παλι με βλεπω να μπλεκω σε πραγματα που δεν κατεχω.. :P

Χαλαλι τους μωρε! :rolleyes:

stelios816 16-03-13 19:59

αιμιλια μην βιαζεσαι τα φυτα οταν αλλαζουν συνθηκες παθενουν καποιο σοκ και θελουν τον χρονο τους. το καφε το χρωμα που εχει η sesiflora ειναι επειδη ηταν κοντα στο φως θα φυγει μονο του σε λιγες μερες τα φυτα σου δεν εχουν αναγκη απο co2 κανουν και χωρις αυτο. ;)

Αιμιλία 16-03-13 20:04

ποια φυτα?!? εγω εχω παθει το σοκ μου φαινεται..2 μερες τωρα ονειρα με τα ψαρια βλεπω!!

Παντως οι μυτουλες που πετανε ειναι πρασινες!(οσες αφηνουν τα βλαμενα βεβαια..)

stelios816 16-03-13 20:06

εγω θα σου προτεινα αλλαγη ψαροσυνθεσης οπως σου εχω ξαναπει σε ζωοτοκα για να μην εχεις θεμα με τα φυτακια σου και για τα αλλα + που ειπαμε.:p

Αιμιλία 16-03-13 20:11

Βρε ας τα φανε κ θα τους παρω αλλα να τα φανε κ αυτα! :p
Αν ποτε παθουν τιποτα(φτου φτου) θα αλλαξω! (Εκτος αν μεχρι τοτε εχω ηδη παρει αλλο ενυδρειο! :p)

Aλλα δε μου παει να τα δωσω τα σκασμενα..:(

stelios816 16-03-13 20:15

xaxaxax οκ εσυ ξερεις αν τα θες για μεζε :D:D

maria p 16-03-13 20:44

πάντως κάποιες φορές τα νεοφερμένα φυτά χάνουν λίγο το χρώμα τους μέχρι να συνηθίσουν τις συνθήκες σου. δεν νομίζω πως είναι κάτι κακό αφού βγάζουν πράσινα να νεα φυντάνια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01556 seconds with 10 queries