Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Όχι πλέον αρχάριος (πιστεύω) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69686)

ducatista 02-03-13 17:46

Όχι πλέον αρχάριος (πιστεύω)
 
αγορασα ενα ενυδρειο 200 λιτρα απο ενα παλικαρα εδω μεσα. μαζι με ενα φιλτρο eheim2217 εναν κυκλοφορητη και εναν θερμοστατη 300w.

για αρχη θα βαλω μεσα 3 χρυσοψαρα που εχω και για το μελλον βλεπουμε

λοιπον αγορασα χαλαζιακη αμμο την επλυνα και την εβρασα σε μια κατσαρολα.

το προβλημα που προκειτε (για την ωρα) ειναι οτι εβαλα την αμμο και εριξα 30 λιτρα νερο για να δω πως θα ειναι και το νερο ειναι θολο.

τι πηγε στραβα σε αυτη τη περιπτωση? πρεπει να δουλεψω το φιλτρο για να καθαρισει τη θολουρα?
η θολουρα εξαφανιζεται σε καποιο διαστημα?
υπαρχει μονιμα?:D

καθε βοηθεια δεκτη

savvasko 02-03-13 17:54

καλησπερα φιλε μου!!!!!ποσο καλα την επλυνες?????θελει πολλα χερια πλυσιμο να καθαρισει τουλαχιστον 10 φορες

ducatista 02-03-13 17:55

την επλυνα 8-10 φορες και μετα την εβρασα. υπαρχει αυτη η περιπτωση να φταιει η αμμος δηλαδη?

LAKI 02-03-13 17:57

[QUOTE=ducatista;742463]αγορασα ενα ενυδρειο 200 λιτρα απο ενα παλικαρα εδω μεσα. μαζι με ενα φιλτρο eheim2217 εναν κυκλοφορητη και εναν θερμοστατη 300w.

για αρχη θα βαλω μεσα 3 χρυσοψαρα που εχω και για το μελλον βλεπουμε

λοιπον αγορασα χαλαζιακη αμμο την επλυνα και την εβρασα σε μια κατσαρολα.

το προβλημα που προκειτε (για την ωρα) ειναι οτι εβαλα την αμμο και εριξα 30 λιτρα νερο για να δω πως θα ειναι και το νερο ειναι θολο.

τι πηγε στραβα σε αυτη τη περιπτωση? πρεπει να δουλεψω το φιλτρο για να καθαρισει τη θολουρα?
η θολουρα εξαφανιζεται σε καποιο διαστημα?


Λογικα οπως θυμαμε και σε εμενα συνεβει αυτο(για την αμμο)! Δηλαδη καποια στιγμη οταν ειθελα να συμπλιρωσω την αμμο(και την εβαλα)ηταν θωλω ομως μετα το φιλτρο το καθαρισε και ηταν κομπλε!!!
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι το φιλτρο θα το καθαρισει
(μην βιαζεσαι σε μια μερα:smt007:smt007:smt007)Α... παρε και Easy Test[(οι υγρα)γιατι με ολα αφτα βλεπεις της μετρησης του νερου!;)Και κατι ακομα. Αμα σου πουνε κατι διαφορετικο τα αλλα παιδια να τους ακουσης γιατι ειναι ποιο εμπειρη απο μενα! Αιντε καλοριζικο,μεγια να το χερεσαι;););)

savvasko 02-03-13 18:02

οταν ξεπλενες εφευγε καθαρο νερο????βαλε φυτα η οτι αλλο θελεις στον βυθο σου γιατι αν γεμισεις κανονικα με νερο μετα τελος δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο....οταν τελικα γεμισεις μεχρι επανω νερο τοτε βαλε το φιλτρο 1 με 2 μερες μεχρι να καθαρισει τελειως το νερο........το φιλτρο σου εχει καλη βιολογια???καλη επιτυχια

maria p 02-03-13 18:09

μπράβο! καλογέμιστο να το χαίρεσαι!
στην αρχή μια θολούρα υπάρχει. Θα την καθαρίσει το φίλτρο. Αν βάλεις φυτά, φυτεψέ τα πριν γεμίσεις το νερό μέχρι πάνω. κανένα ξύλο επίσης αν πάρεις, να το αφήσεις 1μέρα στο νερό και μετά να το βράσεις. πως θα στρώσεις? βρήκες κάποιον να σου δώσει μπόλι?

ducatista 02-03-13 18:09

γι αυτο δεν γεμισα μεχρι απανω νερο γιατι θα κανω και διακοσμηση σιγα σιγα.. το νερο οταν ξεπλενα την αμμο πεντακαθαρο δεν ηταν αλλα ηταν καθαρο.

αυριο θα βαλω τη διακοσμηση και θα συμπληρωσω νερο και θα ξαναγραψω

maria p 02-03-13 18:10

μαζί τα γράφαμε savvasko:)

savvasko 02-03-13 18:16

χαχαχαχχααχαχαχαχα στο μυαλο μου εισαι......

nazgul 02-03-13 18:19

Βαλε το φιλτρο σου ή αν εχεις κανενα μικροτερο ακομα καλυτερα να δουλεψει μονο με λιγο ανθρακα και μπολικο filter wool και θα καθαρισει σε μια-δυο μερες. Ηθελε καλυτερο ξεπλυμα προφανως η αμμος, αλλα οσο και να την πλυνεις, παλι θα θολωσει στην αρχη.

Καλοριζικο!

ducatista 02-03-13 18:22

μια υποσημειωση παιδια. απο τα 200 λιτρα εχω βαλει μονο 30.

το νερο απο πανω φαινεται καθαρο μονο απο τα πλαγια φαινεται θολο.

ενταξει λογικα θα κανει δουλεια και το φιλτρο αλλα αμα συμπληρωθουν και τα αλλα 170 λιτρα η θολουρα δεν θα ''αραιωθει''?

savvasko 02-03-13 18:35

μην αγχωνεσαι!!!!!κανε αυτα που σου λεμε και θα δεις μεχρι δευτερα θα ειναι κομπλε

LAKI 02-03-13 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 742495)
μην αγχωνεσαι!!!!!κανε αυτα που σου λεμε και θα δεις μεχρι δευτερα θα ειναι κομπλε

:smt036:smt036:smt036:smt036:smt036:smt036

ducatista 03-03-13 15:23

το φιλτρο εχει 2 βανες. πρεπει να δουλευουν στο τερμα ανοιχτες στο μισο? γιατι μου φαινεται οτι το φιλτρο ειναι λιγο δυνατο για το ενυδρειο που εχω

dimost 03-03-13 15:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 742782)
το φιλτρο εχει 2 βανες. πρεπει να δουλευουν στο τερμα ανοιχτες στο μισο? γιατι μου φαινεται οτι το φιλτρο ειναι λιγο δυνατο για το ενυδρειο που εχω

ποιο φιλτρο εχεις?
το 2217 ειπες τερμα ανοιχτεςαστες

ducatista 03-03-13 22:51

εβαλα που λετε γυρω στα 150 λιτρα (το νερο ειναι ακομα θολο) και εβαλα το φιλτρο να δουλευει. τι γινετε ομως οταν η πιεση του φιλτρου ειναι μεγαλη και ανακατευση την αμμο?

nazgul 04-03-13 00:24

Το εχεις φουλ υλικα? Γιατι δεν εχει καμια σχεση αν εχει λιγα υλικα με το να ειναι γεματο.

Αλλιως μπορες να στρεψες το spray bar προς το τζαμι, για να περιορισει λιγο τη ροη στο ενυδρειο.

savvasko 04-03-13 09:11

καλημερα και απο μενα φιλε μου!!!!θα ελεγα να μειωσεις λιγο την ενταση του φιλτρου γιατι αν ανακατευει την αμμο οπως λες δεν εχει νοημα.....δεν θα κατσει ποτε η αμμο και θα εχεις μονιμη θολουρα.....

leandros69 04-03-13 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 742473)
μπράβο! καλογέμιστο να το χαίρεσαι!
στην αρχή μια θολούρα υπάρχει. Θα την καθαρίσει το φίλτρο. Αν βάλεις φυτά, φυτεψέ τα πριν γεμίσεις το νερό μέχρι πάνω. κανένα ξύλο επίσης αν πάρεις, να το αφήσεις 1μέρα στο νερό και μετά να το βράσεις. πως θα στρώσεις? βρήκες κάποιον να σου δώσει μπόλι?

αν το ξυλο ειναι απο ενυδρειακα ενα απλο πλυσιμο και μπλουμ μεσα.εδω τα χρυσοπληρωνουμε για να βγαζουν αυτη την καφετιλα στο ενυδρειο μας....:smt023

ducatista 05-03-13 11:07

εβαλα το φιλτρο να δουλευει. το εβαλα σε σημειο να μην ανακατευει την αμμο. 1,5 μερα λειτουργια ειδα καποια διαφορα στη θολουρα. αν δω σε καμια βδομαδα οτι δεν καθαριζει το νερο να το αδειασω και να ξανακαθαρισω την αμμο?

Kostas12 05-03-13 11:18

Μπορείς με ένα τρυπανάκι να ανοίξεις λίγο μεγαλύτερες τρύπες στο spray bar και να πέφτει πιο ομαλά το νερό.

ducatista 05-03-13 11:30

καλη ιδεα αλλα εφοσον δεν την ανακατευει πλεον υπαρχει προβλημα? λετε να μην φαινεται οτι ανακατευει την αμμο?

kgf12345 05-03-13 11:50

ηθελε κιαλλο πλυσιμο η αμμος.βαλε ενυδρειακη βατα και ανθρακα και θα καθαρισει μονο του.οταν καθαρισει τα πετας και ξεπλενεις τα μηχανικα σφουγγαρια του φιλτρου.

ducatista 05-03-13 16:03

απο το πρωι εχει καθαρησει κι αλλο. (τουλαχιστον φαινεται το απεναντι τζαμι)

αυτο που μου προτεινες που τα βρισκω? και ποσο εχουν?:D

maria p 05-03-13 18:57

από τα πετ σοπς το παίρνεις είναι φτηνό και κρατάει αρκετά, δεν θυμάμαι πόσο έχει (είναι σαν τζίβα κατάλευκη). το χρησιμοποιούμε πάνω πάνω στο φίλτρο

ducatista 05-03-13 21:34

καθαρισε κι αλλο παιδια. το νερο λογικα κραταει καποια θολουρα η γινεται κρυσταλο?

savvasko 05-03-13 22:28

αν καθαρισει τελειως γινεται κρυσταλο

ducatista 06-03-13 16:02

εχει γινει σχεδον κρυσταλο παιδια. σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. το φιλτρο πρεπει να δουλευει συνεχεια? γιατι το βραδυ στην απολυτη ησυχια ψιλοακουγεται?

και κατι αλλο μπορω να βαλω μεσα φυτα απο καμια λιμνη η φραγμα η θα εχω προβλημα?

yannis 06-03-13 16:43

Δηλαδη αν δεν εισαι αρχαριος τι εισαι;

ducatista 06-03-13 17:18

αν μπορεις αγορινα να βοηθησεις απαντα στο προβλημα που εχω και μην πιανεσαι απο τον τιτλο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02170 seconds with 10 queries