Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   χρυσοψαρα με νεον γινεται? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69364)

ducatista 21-02-13 16:53

χρυσοψαρα με νεον γινεται?
 
μολις παραλαβω το ενυδρειο σκεφτομαι τα χρυσοψαρα που εχω να τα βαλω να το στρωσουν. διαβασα το θρεντ του φιλτατου γιωργου και επειδη εχω τα χρυσοψαρα λεω να το στρωσω με τα ψαρια το ενυδρειο. ενας φιλος μου εχει καμια 10αρια νεον και τα εχει βαρεθει. μπορουν να συνηπαρξουν τα νεον με τα χρυσοψαρα? τι θερμοκρασια να τα εχω και τα νεον με τι τα ταιζω?

maria p 21-02-13 17:01

όχι δυστυχώς δεν συγκατοικούν. τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και τα νεον τροπικά θερμού.

ducatista 21-02-13 17:05

να στρωσω το ενυδρειο με τα νεον γινεται? τι θερμοκρασιες θελουν και τι τα ταιζω?

leandros69 21-02-13 17:07

εκτος του οτι ειναι ψαρια που ζουν σε εντελως διαφορετικες συνθηκες.κακως πολυ κακως θα βαλεις ψαρια για να στρωσεις το ενυδρειο.βαλε αγγελια για μπολι η ξεκινα με αμμωνια.και οταν στρωσει βαλε τα ψαρια....

maria p 21-02-13 17:08

αν θυμάμαι καλά τα χρυσόψαρα τα έχεις σε γυάλα? τα νέον προφανώς βρίσκονται σε στρωμένο ενυδρείο.
κανονικά το στρώσιμο το κάνουμε χωρίς ψάρια. τώρα αν είναι σε γυάλα καλύτερα σε ενυδρείο με συνεχείς αλλαγές.
για τα νέον πληροφορίες
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neon.htm

ducatista 21-02-13 17:14

να σαι καλα μαρια. θελω να το στρωσω για να βαλω μεσα πιρανχακια.

maria p 21-02-13 17:15

όπως σου είπε ο leandros66 μπορείς να πάρεις μπόλι ας πούμε απ τον φίλο σου με τα νέον και να στρώσει γρήγορα το ενυδρείο.
το έχω διαβάσει για τα καρχαριάκια. με τα χρυσόψαρα τι θα κάνεις? δεν σε γοητεύουν όπως κατάλαβα

genecr 21-02-13 17:16

εφόσον υπάρχουν ήδη ψάρια όπως διάβασα που απότι κατάλαβα θα μπουν στο ενυδρείο, ο πιο σωστός και εύκολος τρόπος είναι το μπόλι.
αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς και κατά πάσα πιθανότητα και τα ψάρια...

ducatista 21-02-13 17:22

διαβασα εν συντομια τι ειναι το μπολι:D

δεν γιλεται παιδες γιατι το παιδι που θα μου φερει τα ψαρια ειναι στη σκιαθο. πολλα περα δωθε με το καραβι δεν λεει. οποτε μαλλον θα ''θυσιαστουν'' τα νεον και οσο αντεξουν

leandros69 21-02-13 17:23

απαραδεκτο.......
γιατι να μην τα παρει καποιος που θα τα φροντιζει;

genecr 21-02-13 17:25

φίλε μου δε σκέφτεσαι σωστά
γιατί δε βάζεις τα πιραγχακια να σου στρώσουν το ενυδρείο
καλή συνέχεια

maria p 21-02-13 17:28

Σκιάθος- Βόλος είναι λίγη ώρα. αν δεν έχει έρθει το παιδί μπορεί να φέρει και το μπόλι. για τσέκαρέ το.

ducatista 21-02-13 17:30

το μονο που πορω να κανω ειναι να καθυστερυσω το παλικαρη να μου φερει τα νεον. τεστ για αμμωνια νιτρικα κτλ ποσο εχουν περιπου?

ChocolatePuma 21-02-13 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 738864)
διαβασα εν συντομια τι ειναι το μπολι:D

δεν γιλεται παιδες γιατι το παιδι που θα μου φερει τα ψαρια ειναι στη σκιαθο. πολλα περα δωθε με το καραβι δεν λεει. οποτε μαλλον θα ''θυσιαστουν'' τα νεον και οσο αντεξουν

Μήπως υπάρχει κανένα Βολιώτης συγχομπίστας...να σου δώσει μπόλι...για να μην χρειαστεί να αρχίσουν "θυσίες"????

Γιατί εσύ μπορείς να "θυσιάζεις" με ευκολία ένα κοπαδάκι τέτρα...οι περισσότεροι όμως εδω μέσα...δεν τα "θυσιάζουν" ούτε εντός ούτε εκτός ""

Dimis 21-02-13 18:51

Δεν χρειαζεται να θυσιασεις κανεναν...:smt075

Πες αυτου που θα φερει τα πιρανια να φερει μαζι του και μια καλη ποσοτητα απο μπολι,καλυτερα δε,να σου φερει βιολογικα υλικα απο το φιλτρο του.
Αφου μπολιασεις μπορεις αμεσα να βαλεις τα πιρανια σου,για λιγες μερες μεχρι η αποικια των βακτηριων σου να πολλαπλασιαστει θα ταιζεις λιγο και αν ειναι δυνατον να κανεις καθε 2 μερες μια μικρη αλλαγη νερου για κανα 10ημερο.
Μετα το 10ημερο αρχισε να αραιωνεις τις αλλαγες σταδιακα εως οτου καταληξεις στην ρουτινα του 30-40% ανα εβδομαδα.

Κατι ασχετο...Τα πηρανια στα 80 λιτρα θα τα βαλεις?

delta66 21-02-13 19:11

Ομορφιες :D

eimaste aR21rwstoi 21-02-13 19:14

βαλε τα χρυσοψαρα να το στρωσουν και μετα ταισε τα στα πιρανχας

ανεβασε μας και βιντεο μετα:D

το σωστοτερο ειναι να βαλεις μπολι και οτι ψαρι εχεις και δεν σου κανει δωσε τα σε καποιον που θα τα φροντιζει:smt023

maria p 21-02-13 19:24

εντάξει περ απ όλα, θα έλεγα να μην πάρεις τα νεον από τον φίλο σου. τι θα τα κάνεις μετά αφού δεν τα θέλεις για μόνιμα?

leda 21-02-13 19:32

γκρρρρρρρρρρ$#%$#@$@^#@^#

delta66 21-02-13 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 738935)
βαλε τα χρυσοψαρα να το στρωσουν και μετα ταισε τα στα πιρανχας

ανεβασε μας και βιντεο μετα:D

το σωστοτερο ειναι να βαλεις μπολι και οτι ψαρι εχεις και δεν σου κανει δωσε τα σε καποιον που θα τα φροντιζει:smt023

ή μπορει να το στρωσει με τα πιρανχας και μετα να βαλει τα χρυσοψαρα να φανε οτι απεμεινε :D
-------------------------
http://4.bp.blogspot.com/_rUF5lJmNvm...E%B9%CE%BF.JPG

leda 21-02-13 19:40

:D
δελτα,δεν με αφηνεις να τσαντιστω με την ησυχια μου,με κοβεις!!
:smt076τα νευρα μου λεμε!που σαι λακι??

ducatista 21-02-13 21:08

με το μαλακο ρε παιδες ολα θα γινουν. μαλλον δεν θα παρω καθολου νεον και θα κανω στρωσιμο καλο χωρις ψαρια. τεστ να παρω μονο για αμμωνια και νιτρικα η ολα? βρηκα ενα τεστ που τα εχει ολα σε ενα

leandros69 21-02-13 21:13

ph,kh,gh,nh3/nh4,no2,no3 απαραιτητα.και να παρεις υγρα.τα στικ δεν μετρανε σωστα.

delta66 21-02-13 21:15

Ηρθαμε στα ισα μας :cool:

ducatista 21-02-13 21:22

αντε καλη αρχη να εχουμε. παντως να σας πω την αληθεια τα λυπαμε τα χρυσοψαρα ετσι στριμωγμενα ρε παιδες ενω θα εχω το μεγαλο το ενυδρειο

maria p 21-02-13 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 739005)
αντε καλη αρχη να εχουμε. παντως να σας πω την αληθεια τα λυπαμε τα χρυσοψαρα ετσι στριμωγμενα ρε παιδες ενω θα εχω το μεγαλο το ενυδρειο

έχεις αποφασίσει τι θα τα κάνεις? γιατί δεν τα βάζεις στο μεγάλο? υπάρχει ωραιότερο ψάρι απ το χρυσόψαρο? είναι τσαχπίνικο, κινητικό, χαρούμενο είναι και δικό μας. κράτα τα και κάντο ωραία φυτεμένο να το χαίρεσαι

ChocolatePuma 21-02-13 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 739001)
Ηρθαμε στα ισα μας :cool:

Ξανα - στραβώνουμε... ;)

harris samos 21-02-13 21:39

ΜΠΟΛΙΑΣΕΤΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ

ducatista 21-02-13 21:51

μου αρεσε η ιδεα της μαριας για τα χρυσοψαρα. μαρια μπορεις να μου βρεις πληροφοριες για τα χρυσοψαρα? θερμοκρασιες και με τι αλλα μπορουν να μπουν?

maria p 21-02-13 21:57

υπάρχει ολόκληρη κατηγορία στο φόρουμ για τα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=109
περιληπτικά είναι κρύου νερού, δεν συγκατοικούν με άλλα ψάρια, μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια και κάποιες γαρίδες μετά από ψάξιμο.
μπορείς να βάλεις πολύ ωραία φυτά.
ρίξε μια ματιά να δεις παρουσιάσεις ενυδρείων με χρυσόψαρα
έχω κι εγώ ένα δεν το έχω ανεβάσει, να δω πότε θ αξιωθώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02114 seconds with 10 queries