Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Απορια για βραχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69203)

Ροδιτης 16-02-13 16:31

Απορια για βραχο
 
Καθως λοιπον εκανα περπατημα διπλα στην θαλασσα σημερα παρατηρουσα τους βραχους κ λεω αραγε να μπορω να παρω βραχο απο την θαλασσα για το ενυδρειο (που σκεφτομαι να κανω στο μελλον)? Να σημειωσω οτι παρατηρησα πως στα σημεια που ο βραχος ηταν μονιμος στην θαλασσα ειχε ενα πορφυρο χρωμα ενω λιγο πιο πανω απο τον βραχο ειχε "γλυτσα" κατι σαν αλγη μαλλον επειδη δεν ηταν μονιμος στο νερο.. Στο σημειο που ηταν το πορφυρο χρωμα ηταν ζωντανος ο βραχος? Δηλαδη μπορει να χρησιμοποιηθει για το μελλοντικο ενυδρειο που θελω να κανω? Οριστε κ μια φωτο να παρετε κ μια γευση απο Ροδο :p http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=4869

kostas82 17-02-13 02:59

δυστηχώς φίλε μου δεν γίνεται διοτι ο βράχος που βάζουμε στα τροπικά θαλασσινα είναι εξαρετικά πορώδης , ελαφρύς και ασβεστολιθικός αυτός ο βράχος που κοιτάς συνήθως είναι συμπαγής και έχει πολλές προσμίξεις χαλαζία που θα ταίζουν άλγες και κυανοβακτήρια

Ροδιτης 17-02-13 10:00

Κ στα ποσα κυμενετε η τιμη του;;

Παναγιώτης Κ 17-02-13 12:18

Σου είχα παντήσει αλλά δεν υπάρχει το ποστ μου στο θέμα σου. Που πήγε?

Τέλος πάντων.

Ο βράχος αυτός αν κάνεις μεσογειακό μπορείς να τον βάλεις αρκεί να είναι απο καθαρή μεριά. Αλλά απο την κοτρόνα που δείχνεις δεν μπορείς να σπάσεις βράχο. Ψάξε να βρεις μικρά κομμάτια.

Ροδιτης 17-02-13 13:03

Ημουν ετοιμος να γραψω οτι ειδα σε πολλα αλλα ποστς που λενε οτι πηραν βραχο απο θαλασσα.. Δεν διευκρινησα οτι θα κανω καθαρα μεσογειακο δεν παω για κατι απαιτητικο πιστευω ενα προσεγμενο μεσογιακο ειναι εξισου ωραιο οπως κ ενα reef.. Ενοειτε οτι δεν θα ειναι αυτη η κοτρονα.. Απλα η απωρια μου ειναι αν μπορω να παρω απο την θαλασσα βραχο για την φυλτρανση του ενυδρειου.. Με ενα καλο skimmer/κυκλοφοριτες/αμμο/καταληλο φωτισμο ειμαι καλημενος για το ξεκινημα;; Φιλτρο επιπλεον με σφουγκαρια,αντιφωσφορο κτλπ ειναι απαραιτητο;;

kostas82 17-02-13 13:15

κοίτα και εγώ έχω 2-3 μεγάλα κομμάτια μεσογειακό βράχο αλλά είναι τραγάνα μπορείς να ρωτήσεις κάποιον ψαρά σε κάποια τράτα που μπορείς να βρεις ,η τιμή του ζωντανού παίζει κάπου στα 10ε/κιλό πρέπει να αποφασίσεις τι θες να φτιάξεις ..μεσογειακό,reef ,fo,για να πάρεις σωστες απαντήσεις φίλε μου

Ροδιτης 17-02-13 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 737451)
κοίτα και εγώ έχω 2-3 μεγάλα κομμάτια μεσογειακό βράχο αλλά είναι τραγάνα μπορείς να ρωτήσεις κάποιον ψαρά σε κάποια τράτα που μπορείς να βρεις ,η τιμή του ζωντανού παίζει κάπου στα 10ε/κιλό πρέπει να αποφασίσεις τι θες να φτιάξεις ..μεσογειακό,reef ,fo,για να πάρεις σωστες απαντήσεις φίλε μου

Mεσογειακο σκεφτομαι.. Δεν θελω να μπλεξω με reef.. Ποια η διαφορα αναμεσα σε μεσογειακο με fo?? Επισης τι ακριβως ειναι η τραγανα που εχω δει κ σε αλλα ποστ?

kostas82 17-02-13 13:38

τα μεσογειακά ενυδρεία από ότι βλέπω είναι συνήθως fo* , μπορείς να βάλεις όμως κάποια ανεμώνη ,
*τα μεσογειακά κοράλλια επί τω πλείστων δεν κάνουν φωτοσύνθεση και τρέφονται από την στήλη του νερού και θέλουν πάρα πολύ συχνό ταισμα.
τραγάνα http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...42553238,d.Yms

Kotsos 17-02-13 14:06

αν βρεις τραγάνα κάτι γίνεται, μ αυτά τα κοτρόνια όμως δεν στηρίζεις βιολογία.. θα χρειαστείς και φίλτρο..

Παναγιώτης Κ 17-02-13 14:37

Μπορείς να χτίσεις ένα πανέμορφο μεσογειακό θαλασσινό. Άμμο απο την θάλασσα, ζωντανός βράχος απο την θάλασσα, νερό απο την θάλασσα και σκίμερ κυκλοφοριτές θα τα βάλεις εσύ. Επίσης δεν χρειάζεσαι πολύ φωτισμό διότι τα λιγοστά κοράλια που μπορείς να βρεις δεν θέλουν φωτισμό. Ούτε θερμοστάτη χρειάζεσαι. Όσο θερμοκρασία έχει το δωμάτιο θα έχει και εκεί. Απο ζωντανά βρίσκεις πάμπολα ψάρια. Ιδανικά οι γύλοι, τα μπαρμπούνια, οι σαλιάρες, οι γοβιοί, οι σπάροι και άλλα. Απο απόνδυλα πεταλίδες, σαλιγκάρια, ερημίτες, γαρίδες, θαλασσάγγουρα και άλλα. Απο κοράλια τις ανεμώνες μας και κανα tube worm αν βρεις. Με τίποτα μην βάλεις χταπόδια, σουπιές , καλαμάρια, σκορπίνες, σελάχια και τέτοια παρόμοια γιατί θα στο τινάξουν. Επίσης αν κοιτάξεις στα λιμάνια έχει στις άκρες κοπαδάκια απο αθερίνες. Αν έχεις καλή και ψιλή απόχη μπορείς να μαζέψεις το κοπάδι του ενυδρείου σου.

Εγώ θα σου πρότεινα αν θές να το ξεκινήσεις να το κάνεις καλοκαίρι να είσαι πιο άνετος και να διαλέξεις μόνος σου τι θες.

Καλή συνέχεια.

Ροδιτης 17-02-13 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 737498)
Μπορείς να χτίσεις ένα πανέμορφο μεσογειακό θαλασσινό. Άμμο απο την θάλασσα, ζωντανός βράχος απο την θάλασσα, νερό απο την θάλασσα και σκίμερ κυκλοφοριτές θα τα βάλεις εσύ. Επίσης δεν χρειάζεσαι πολύ φωτισμό διότι τα λιγοστά κοράλια που μπορείς να βρεις δεν θέλουν φωτισμό. Ούτε θερμοστάτη χρειάζεσαι. Όσο θερμοκρασία έχει το δωμάτιο θα έχει και εκεί. Απο ζωντανά βρίσκεις πάμπολα ψάρια. Ιδανικά οι γύλοι, τα μπαρμπούνια, οι σαλιάρες, οι γοβιοί, οι σπάροι και άλλα. Απο απόνδυλα πεταλίδες, σαλιγκάρια, ερημίτες, γαρίδες, θαλασσάγγουρα και άλλα. Απο κοράλια τις ανεμώνες μας και κανα tube worm αν βρεις. Με τίποτα μην βάλεις χταπόδια, σουπιές , καλαμάρια, σκορπίνες, σελάχια και τέτοια παρόμοια γιατί θα στο τινάξουν. Επίσης αν κοιτάξεις στα λιμάνια έχει στις άκρες κοπαδάκια απο αθερίνες. Αν έχεις καλή και ψιλή απόχη μπορείς να μαζέψεις το κοπάδι του ενυδρείου σου.

Εγώ θα σου πρότεινα αν θές να το ξεκινήσεις να το κάνεις καλοκαίρι να είσαι πιο άνετος και να διαλέξεις μόνος σου τι θες.

Καλή συνέχεια.

Ακριβως το σκεπτικο το δικο σου ειχα στο μυαλο μου χωρις πολλα πολλα.. Διοτι εκανα προσφατα κ ενα γλυκου νερου κ μου εφυγαν αρκετα, ετσι σωστα οπως εστησα το προηγουμενο ετσι θελω να κανω κ με αυτο αλλα με λιγο χαμηλοτερο μπατζετ.. Πως θα ξεχωρισω τον ζωντανο βραχο υπαρχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξω;; Κ αλλαγες απο την θαλασσα;

Παναγιώτης Κ 17-02-13 19:49

O ζωντανός βράχος απο την θάλασσα μην περιμένεις να έχει κοραλίνες.
Αν ο βράχος είναι απο καθαρή μεριά και είναι πάνω απο 1 μέτρο βάθος λογικά είναι και ζωντανός.
Αλλαγές απο θάλασσα αλλά απο καθαρό μέρος.

nikolaosbouk 19-02-13 01:09

[QUOTE=ΠαναγιώτηςCR7;737498]Μπορείς να χτίσεις ένα πανέμορφο μεσογειακό θαλασσινό. Άμμο απο την θάλασσα, ζωντανός βράχος απο την θάλασσα, νερό απο την θάλασσα και σκίμερ κυκλοφοριτές θα τα βάλεις εσύ. Επίσης δεν χρειάζεσαι πολύ φωτισμό διότι τα λιγοστά κοράλια που μπορείς να βρεις δεν θέλουν φωτισμό. Ούτε θερμοστάτη χρειάζεσαι. Όσο θερμοκρασία έχει το δωμάτιο θα έχει και εκεί. Απο ζωντανά βρίσκεις πάμπολα ψάρια. Ιδανικά οι γύλοι, τα μπαρμπούνια, οι σαλιάρες, οι γοβιοί, οι σπάροι και άλλα. Απο απόνδυλα πεταλίδες, σαλιγκάρια, ερημίτες, γαρίδες, θαλασσάγγουρα και άλλα. Απο κοράλια τις ανεμώνες μας και κανα tube worm αν βρεις. Με τίποτα μην βάλεις χταπόδια, σουπιές , καλαμάρια, σκορπίνες, σελάχια και τέτοια παρόμοια γιατί θα στο τινάξουν. Επίσης αν κοιτάξεις στα λιμάνια έχει στις άκρες κοπαδάκια απο αθερίνες. Αν έχεις καλή και ψιλή απόχη μπορείς να μαζέψεις το κοπάδι του ενυδρείου σου.

Εγώ θα σου πρότεινα αν θές να το ξεκινήσεις να το κάνεις καλοκαίρι να είσαι πιο άνετος και να διαλέξεις μόνος σου τι θες.

Καλή συνέχεια.[/QUOTE=

+100;) Καλη τυχη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02094 seconds with 10 queries