Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   τι ειδος ειναι αυτο το σκαλαρι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69107)

gianniwpopi 13-02-13 15:31

τι ειδος ειναι αυτο το σκαλαρι?
 
4 Συνημμένο(α)
τι ειδος ειναι αυτο το σκαλαρι?

delta66 13-02-13 15:44

Καποιο ψιλοπαραμορφωμενο απο τις επιλεκτικες αναπαραγωγες Pinoy zebra widefin ?

gianniwpopi 13-02-13 16:07

το ψαρι μου το εδωσε η κουνιαδα μου και ειναι σε πολυ κακη κατασταση....
μου φανηκαν πολυ περιεργα τα πτερυγια του που ειναι τεραστια σε σχεση με το σωμα του

stanlee 13-02-13 16:15

...
 
Είναι υβρίδιο φίλε μου από επίλεκτη αναπαραγωγή όπως ακριβώς σου ανέφερε ο delta.Τα πτερύγια ιδικά το ραχιαίο είναι πιο μεγάλο και απ το σώμα του(είχα και γω στο παρελθόν ένα που του μοιάζει πολύ)...απ τις φώτο που ανέβασες δεν δείχνει να ναι ταλαιπωρημένο...Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δυστυχώς τα υβρίδια χαλάνε την αυθεντικότητα της ράτσας...Παρόλα αυτά είναι ζωντανό και πρέπει να του δείξεις ανάλογο σεβασμό!!!!:smt056

delta66 13-02-13 16:16

Υβριδιο δεν ειναι.
Εχει αναμιχθει στην αναπαραγωγη αλλο ειδος εκτος απο scalare?
Σαν να λεμε οτι ο μιγας ειναι υβριδιο ανθρωπου.
Ειναι μια "ποικιλια" (Variety) σκαλαριου εκτροφης, οπως λενε.

Στην αμερκη συνηθιζουν να λενε τις ποικιλιες αυτες hybrid, αν και ετοιμολογικα δεν ειναι σωστο, και μονο ταξονομικα θα μπορουσε να ευσταθει.
In general usage, hybrid is synonymous with heterozygous: any offspring resulting from the mating of two genetically distinct individuals
From a taxonomic perspective, hybrid refers to:
1.....
2.....
3. The third type of hybrid consists of crosses between populations, breeds or cultivars within a single species. This meaning is often used in plant and animal breeding, where hybrids are commonly produced and selected because they have desirable characteristics not found or inconsistently present in the parent individuals or populations. This flow of genetic material between populations or races is often called hybridization.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_%28biology%29

Γιώργος Κ 13-02-13 16:22

Ελπιζω να μη το εβαλες μεσα στο ενυδρειο σου αλλα σε ξεχωριστο ενυδρειο!!
Παντα να κανεις καραντινα ... μη ρισκαρεις να μεταδοθεί κατι ασχημο στα ψαρακια σου ειναι κριμα!

Κατι αλλο ... το ειδος παραμενει το ιδιο ... οι επιλεκτικες αναπαραγωγές που κανουν οι ανθρωποι "δημιουργουν" ποικιλιες!
Οτι ειναι εκτος των χαρακτηριστικων ενος ειδους (οπως στη περιπτωση αυτη παραξενα πτερυγια) ειναι παραμορφωση η δυσμορφια η ακομα και αναπηρια ... και στη φυση συμβαινουν αυτα αλλα συνηθως αυτα τα ψαρια ειτε δεν επιβιωνουν (πεθαινουν προωρα), ειτε πιάνονται πιο ευκολα απο τους θηρευτες τους ειτε δεν προτιμουνται απο τα ψαρια του ιδιου ειδους ωστε να αναπαραχθουν ... ετσι τα γονιδια τους δε μεταφερονται σε αλλες γενεές!! Μονο ο ανθρωπος θα μπορουσε να σκεφτει να κανει κατι τετοιο ... στην ουσια αναπαραγαγει δυσμορφικα ψαρια η και αναπηρα πολλες φορες για να εχει το κατι διαφορετικο και θα προσελκύσει .... τον πελατη :rolleyes:

platy 13-02-13 16:29

μιας και με κάλυψαν οι παραπάνω..θα πω μονο οτι το βλέπω για αρσενικο..και σε οχι τοσο κακή κατασταση...!

delta66 13-02-13 16:30

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι σε κακη κατασταση.

Γιώργος Κ 13-02-13 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 735972)
το ψαρι μου το εδωσε η κουνιαδα μου και ειναι σε πολυ κακη κατασταση....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 735985)
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι σε κακη κατασταση.

;):D

delta66 13-02-13 16:33

Οτι θελω διαβαζω μαλλον. :D
Πως το λενε αυτο? Επιλεκτικη οραση?
Επειδη ειδα το ψαρι σε καλη κατασταση (παρα τη δυσμορφια του), διαβασα "το ψαρι μου το εδωσε η κουνιαδα μου και ειναι σε πολυ καλη κατασταση"

gianniwpopi 13-02-13 16:46

to συγκεκριμενο ειναι ενος χρονου περιπου και ειναι πολυ αδυνατο και πιο μικρο σε σχεση με τα δικα μου που ειναι τερατα μπροστα του,,για αυτο ειπα οτι ειναι σε κακη κατασταση...
το εχω τρεις μερες τωρα στο ενυδρειο μου και του κανω παχυνση:D
καραντινα δεν το εβαλα:smt102

delta66 13-02-13 16:47

Σε τι διαστασεις ενυδρειο ηταν?

gianniwpopi 13-02-13 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 735999)
Σε τι διαστασεις ενυδρειο ηταν?

ειναι και αυτο.....
ηταν σε 120 λιτρα και την επεισα να μου το δωσει γιατι ταλαιπωριοτανε....
τωρα το εχω σε 300λτ μαζι με αλλα 6 σκαλαρια

delta66 13-02-13 16:57

Υψος ενυδρειου ηθελα.

Ειχα παρει κι εγω καποτε ενα με μειωμενη αναπτυξη, ειχε μεγαλωσει σε 80λιτρα, 35 εκ καθαρο υψος. Ηταν ενος ετους και ουτε μισο σε μεγεθος απ'οτι αλλα της ηλικιας του. Το εβαλα σε 400 λιτρα (55 καθαρο υψος) και σε 3 μηνες με καλο φαι και καλο νερο τα εφτασε ευτυχως τα μεγαλα. Δεν εμεινε νανος.
Ευχομαι το ιδιο και για το δικο σου,

gianniwpopi 13-02-13 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 736004)
Υψος ενυδρειου ηθελα.

Ειχα παρει κι εγω καποτε ενα με μειωμενη αναπτυξη, ειχε μεγαλωσει σε 80λιτρα, 35 εκ καθαρο υψος. Ηταν ενος ετους και ουτε μισο σε μεγεθος απ'οτι αλλα της ηλικιας του. Το εβαλα σε 400 λιτρα (55 καθαρο υψος) και σε 3 μηνες με καλο φαι και καλο νερο τα εφτασε ευτυχως τα μεγαλα. Δεν εμεινε νανος.
Ευχομαι το ιδιο και για το δικο σου,

το υψος του ενυδρειου ηταν 40 εκατοστα. το καθαρο καπου 33-34.
το δικο μου εχει υψος 65 και καθαρο 56(μολις το μετρησα) ελπιζω να μεγαλωσει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01685 seconds with 10 queries