Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αμαζόνιος και περίχωρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=140)
-   -   Αμμος η χαλικι σε ενυδρειο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64665)

aquaworld 09-09-12 17:51

Αμμος η χαλικι σε ενυδρειο?
 
Τα ψαρια ειναι αγγελοψαρα,ασημενιο δολαριο,χελι,ραμιρεζι,πλατυ και γατοψαρα corydoras:rolleyes:

Commando 09-09-12 17:58

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Malawi Lover 09-09-12 17:59

Υπαρχουν παρα πολλα που πρεπει να ρωτησω, αλλα κατ' αρχην...ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

aquaworld 09-09-12 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 690388)
Υπαρχουν παρα πολλα που πρεπει να ρωτησω, αλλα κατ' αρχην...ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

96 litres

Dimis 09-09-12 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaworld (Μήνυμα 690389)
96 litres

Το λιγοτερο που πρεπει να σε απασχολει ειναι το υποστρωμα!

Εχεις θεμα με την ιχθυοφορτωση σου. Αγγελοψαρα,ασημενιο δολαριο,χελι (ποιο ακριβως εννοεις?) δεν κανουν δεδομενα για τα λιτρα σου...
Απο τα υπολοιπα πες ποια σου αρεσουν περισσοτερο για να δουμε τι θα μεινει μεσα,αν θες να εχεις ενα βιωσιμο ενυδρειο.

Giannakis 09-09-12 18:21

Συνειδητοποιεις οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα για τα ψαρια σου?

Malawi Lover 09-09-12 18:22

Όντως...Συμφωνω με τον Δημητρη φιλε μου! Ολα αυτα δεν κανουν για τα λιτρα σου!

Kotsos 09-09-12 18:27

Τα κόρυ θέλουν άμμο για να μην τραυματίζονται...
Σ αυτό το ενυδρείο, μπορείς να κρατήσεις οριακά ένα ζευγαράκι αγγελόψαρα και τα κορυ, ή τα ραμιρέζι και τα κόρυ..
Δες τις συνθήκες που χρειάζονται..

aquaworld 09-09-12 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 690397)
Τα κόρυ θέλουν άμμο για να μην τραυματίζονται...
Σ αυτό το ενυδρείο, μπορείς να κρατήσεις οριακά ένα ζευγαράκι αγγελόψαρα και τα κορυ, ή τα ραμιρέζι και τα κόρυ..
Δες τις συνθήκες που χρειάζονται..

Σε ενυδρειο 200 λιτρων?

Kotsos 09-09-12 18:45

Τα κόρυ τα αγγελόψαρα και τα ραμιρέζι θέλουν μαλακό νερό οπότε ταιριάζουν μεταξύ τους, τα πλάτι θέλουν σκληρό, ενώ το δολάριο ουδετερο προς μαλακό αλλα γίνεται αρκετά μεγάλο, και νομίζω πάει κοπάδι αν δεν κάνω λάθος..
Το χέλι αν δεν μας πεις ποιο είναι δεν ξέρω, αλλα εκτός από πολύ λίγα είδη, τα περισσότερα ξεπερνάνε το μέτρο..

Στα 200 ανάλογα και με τις διαστάσεις, μπορείς να βάλεις τους συνδιασμούς που σου είπα παραπάνω με περισσότερα άτομα, ή να προσθέσεις κάποιο κοπαδόψαρο...
Επίσης αν το ενυδρείο σου είναι πολύ φυτεμένο και με κρυψώνες, ίσως να μπορείς να βάλεις και τα τρία είδη (τα κόρυ τα αγγελόψαρα και τα ραμιρέζι)

aquaworld 09-09-12 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 690408)
Τα κόρυ τα αγγελόψαρα και τα ραμιρέζι θέλουν μαλακό νερό οπότε ταιριάζουν μεταξύ τους, τα πλάτι θέλουν σκληρό, ενώ το δολάριο ουδετερο προς μαλακό αλλα γίνεται αρκετά μεγάλο, και νομίζω πάει κοπάδι αν δεν κάνω λάθος..
Το χέλι αν δεν μας πεις ποιο είναι δεν ξέρω, αλλα εκτός από πολύ λίγα είδη, τα περισσότερα ξεπερνάνε το μέτρο..

Στα 200 ανάλογα και με τις διαστάσεις, μπορείς να βάλεις τους συνδιασμούς που σου είπα παραπάνω με περισσότερα άτομα, ή να προσθέσεις κάποιο κοπαδόψαρο...
Επίσης αν το ενυδρείο σου είναι πολύ φυτεμένο και με κρυψώνες, ίσως να μπορείς να βάλεις και τα τρία είδη (τα κόρυ τα αγγελόψαρα και τα ραμιρέζι)

Θα τα αφησω ολα οπως ειναι!

Kotsos 09-09-12 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaworld (Μήνυμα 690411)
Θα τα αφησω ολα οπως ειναι!

Αυτο κατάλαβες??

Malawi Lover 09-09-12 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaworld (Μήνυμα 690411)
Θα τα αφησω ολα οπως ειναι!


Κοιτα φιλε...αν θες να εισαι σωστος και θες τα ψαρια σου να ζουν καλα....ακου τις συμβουλες που σου δινονται και ασε τις εξυπναδες!
-------------------------
Καποια απ'τα ψαρια σου ειναι εντελως διαφορετικα απ'τα αλλα! Θελουν πιο σκληρο νερο...! Και οπως λεει ο Κωστας το silver dollar γινεται αρκετα μεγαλο..! Και...εσυ στην αρχη ειπες οτι το ενυδρειο σου ειναι 96 λιτρα...τωρα πως εγινε 200??
-------------------------
Ακομα και στο προφιλ σου λεει οτι το ενυδρειο που εχεις ειναι 96 λιτρων!

Kotsos 09-09-12 20:15

Δεν είπε οτι έγινε 200 βρε.. ηρέμησε:D

fotis_cycling 09-09-12 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaworld (Μήνυμα 690411)
Θα τα αφησω ολα οπως ειναι!


χαχαχαχαχαχ!!
επικ ο ανθρωπος!!
υποκλινομαι

ilias ts 09-09-12 20:50

Από ότι καταλαβαίνω, ο φίλος μας πολύ πρόσφατα απέκτησε το ενυδρειο του και όντας, δικαιολογημένα, υπερενθουσιασμενος βιαζεται να το γεμίσει και να το χαρει. Απλά χρειάζεται ψυχραιμία και υπομονή για να γίνουν και οι σωστές επιλογές. Όσο για το χελι, όπως σου είπα ξανά, φίλε μου,είτε γίνεται 30 πόντους, είτε 1μέτρο ,το ενυδρειο σου απλά δεν το χωρά. Καταλαβαίνω πως είναι εντυπωσιακό να βλέπεις από κοντά ένα τέτοιο ιδιαίτερο πλάσμα αλλά το ίδιο θα υποφέρει. Υπομονή λοιπόν και συγκέντρωσε όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς. Άλλωστε εδώ προσφέρονται αφηδως.

tsag 09-09-12 20:52

περιττο να πω οτι ειστε εκτος θεματος παιδια. το ποστ ειναι αν θα βαλει αμμο ή χαλικι.

εγω λεω χαλικι, που καθαριζει ευκολα.

ilias ts 09-09-12 20:58

Έχεις δίκιο αλλά αν σε ρωτήσω αν είναι καλύτερα να βάλω χαλικι ή άμμο σε ένα ενυδρειο με χρυσοψαρα, αροουανα, guppies και demasoni τι θα μου απαντουσες;
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 690447)
περιττο να πω οτι ειστε εκτος θεματος παιδια. το ποστ ειναι αν θα βαλει αμμο ή χαλικι.

εγω λεω χαλικι, που καθαριζει ευκολα.


Kotsos 09-09-12 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 690447)
περιττο να πω οτι ειστε εκτος θεματος παιδια. το ποστ ειναι αν θα βαλει αμμο ή χαλικι.

εγω λεω χαλικι, που καθαριζει ευκολα.

Έχω απαντήσει ποστ 8

Κουραμπιές 09-09-12 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsag (Μήνυμα 690447)
περιττο να πω οτι ειστε εκτος θεματος παιδια. το ποστ ειναι αν θα βαλει αμμο ή χαλικι.

εγω λεω χαλικι, που καθαριζει ευκολα.

Αλλα οφφ τοπικ ειναι ανουσια. Αυτο ειναι απτα λιγα που μαλλον προσπαθουν να ανοιξουν τα ματια σε καποιον...

tsag 09-09-12 23:18

το καταλαβε παιδια, δεν χρειαζεται να ειστε φορτικοι......

delta66 10-09-12 00:24

Στα 96 λιτρα βαλε αμμο.
Στα 200 βαλε χαλικι.

Κουραμπιές 22-09-12 18:49

tsag...μαλλον απο πεισμα του αργησε να το καταλαβει....και το καταλαβε με τον χειροτερο τροπο. :(
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64969


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02092 seconds with 10 queries