Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Ψαρο-συνθεση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64122)

constantinos 19-08-12 00:37

Ψαρο-συνθεση
 
Θα το ηθελα πολύ να διορθωσω την ψαροσυνθεσή μου (όπως και πολλά άλλα λάθη που έκανα στηνοντας το ενυδρειο μου), αν η κυβερνηση διορθωσει το μισθό μου....

Nick74 19-08-12 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 685243)
Θα το ηθελα πολύ να διορθωσω την ψαροσυνθεσή μου (όπως και πολλά άλλα λάθη που έκανα στηνοντας το ενυδρειο μου), αν η κυβερνηση διορθωσει το μισθό μου....

για αλλα λαθη δεν ξερω, αλλα η ψαροσυνθεση διορθωνεται ευκολα με χαρισμα, πωλησεις, ανταλλαγες ;)

Γιώργος Κ 19-08-12 00:47

Κωνσταντινε αν περιμενεις απο την κυβερνηση ... τοτε αστο ... το θεμα ειναι οτι αν δε την διορθωσεις τη ψαροσυνθεση σου τοτε θα διορθωθει απο "μονη" της και ειναι κριμα!

delta66 19-08-12 00:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 685243)
Θα το ηθελα πολύ να διορθωσω την ψαροσυνθεσή μου (όπως και πολλά άλλα λάθη που έκανα στηνοντας το ενυδρειο μου), αν η κυβερνηση διορθωσει το μισθό μου....

Ειιναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζονται χρηματα.

Παράθεση:

6 γκάπυ, 2 ξιφοφόρους, 8 αρλεκινους, 3 κλοουν και ενα γατόψαρο(γλείφτης)
ή κρατας τα κοκκινα σε νερο βρυσης και δινεις τα αλλα σε αγγελια (τους ξιφο του κανεις σωστο χαρεμι 1 αρσενικο 3 θηλυκα, χαριζονται σε αγγελιες, ελπιζω και τα 6 γκαπι να ειναι σε σωστη αναλογια)
ή κρατας τα μπλε σε επεξεργασμενο μαλακο και οξινο νερο (αν εχεις το καταλληλο ενυδρειο σε διαστασεις και λιτρα για ψαρια που γινονται 30-40 εκ οπως οι κλοουν και ο πλεκο - αν ειναι κοινος πλεκο και οχι ancistrus που δεν γινεται πανω απο 12-13 εκ)
Οταν πεσει κανενα δωρο παιρνεις και 3-4 ακομα clown (δεν ειναι πολυ ακριβα) αφου ζουν σε μεγαλυτερο κοπαδι απο 3 που εχεις (φυσικα ακομα περισσοτερα λιτρα για τα επιπλεον ψαρια - υπολογισε 50 λιτρα για το καθε ενα ενηλικο ψαρι- εναμιση μετρο ενυδρειο)

Αν και τα δευτερα εκτος απο μεγαλο ενυδρειο θα εχουν και πιο ακριβη συντηρηση (πολυ ηλεκτρικο ρευμα για θερμανση, τυρφες ή ΑΟ, πολυ νερο κλπ)

Μαλλον λοιπον κρατωντας τα ζωοτοκα και δινοντας τα αλλα, τη διορθωνεις και οικονομικα.
-------------------------
Μονο προσοχη που θα τα δωσεις γιατι υπαρχουν και ενυδρεια με θηρευτες :D

constantinos 19-08-12 01:03

Ξέρω οτι δεν ειμαι στο καταλληλο θεμα αλλά να πώ πώς εγινε και εχω αυτα τα ψάρια.
Οι αρλεκινοι και οι ξιφοφοροι μαζι με ενα αρσενικο γκαπυ μου ηρθαν πακετο από το ενυδρειο φιλου που δεν τα ηθελε και ετσι ξεκινησα.
Ο γλειφτης αγοράστηκε αμεσως μετά για τον ''γνωστό'' καθαρισμό του ενυδρειου από άλγες.Δεν ξερω τι ειδος ειναι αλλά αυτη τη στιγμη ειναι στους 12 πόντους ακριβως (έχει μεγαλωσει αρκετά από τον Μαιο που το εχω).
Οι κλοουν ηρθαν τωρα τελευταια ώς αναγκη λόγω των σαλιγκαριων που γεμισα από κερατόφυλλο που εβαλα στο ενυδρειο.Το καθαρισαν πλήρως δεν εχω κανενα παράπονο ...
Επίσης να πώ πώς επειδη το αρσενικο γκάπυ ''ψαχνοταν'' για παρεα μπήκαν 3 θηλυκα εκ των οποιων κάποιο γεννησε και μου εκανε 5 άλλα γκαπάκια.
Οι μονες απώλειες ειναι ενα γκαπυ (αποδημησε 3 μερες μετά την εισαγωγή) και άλλο ενα ιδιας αγοράς το οποιο αρρωστησε ξαφνικα(εκανε σαν να εχανε την ισορροπία του).Και τα δύο θηλυκά.
Το ενυδρειο ειναι 1,00 χ 40 χ 40.

Συγνωμη και πάλι για το off topic ποστ.:oops:

Nick74 19-08-12 01:12

δε χρειαζεται να δικαιολογεισαι, οι περισσοτεροι καναμε ενα σωρω κουταμαρες στο πρωτο μας ενυδρειο, απλα μια συμβουλη, μη φοβασαι τις αλγες ουτε τα σαλιγκαρια.
Τα πολλα σαλιγκαρια βοηθανε απιστευτα την υγεια του ενυδρειου και καταπολεμουν και τις αλγες, οσο για τις αλγες, λιγη πρασσινη δειχνει καλη ποιοτητα νερου.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 685250)
Μιλησα καταρχην για ελλειψη αλλαγης νερου. Αυτο φτανει για πτωση του redox.
Και τα νιτρικα ομως που προερχονται απο το κυκλο του αζωτου που προερχεται απο το ταισμα (κι απο την περισσια συγκεντρωση τους λογω ελλειψης αλλαγων) οξεα ειναι και οξειδωνουν


Οκ, απο τη στιγμη που μπαινουν και τα νιτρικα στη μεση αρα και η τροφη επηρρεαζει εμεσα λοιπον...
Θελει νομιζω τελικα πολυ μελλετη το θεμα...

constantinos 19-08-12 01:19

Ευτυχως μεχρι στιγμης προβλημα με το νερό δεν ειχα.
Ουτε νιτρωδη, ουτε αμμωνια.Καθε εβδομαδα αλλάζω τουλάχιστον 30%-40% του νερου.Το μονο θεμα που ειχα ειναι μια ασβεστολιθικη πέτρα η οποια ανεβασε φοβερά την GH και ετσι αφαιρεθηκε.
Επίσης και για να μεινω στο θεμα,αυτό που μου εκανε εντυπωση και πραγματικά δεν περιμενα ειναι οτι γυρνωντας από διακοπές οι μετρησεις που εκανα στο νερό ηταν σχεδον ιδιες με τις μετρησεις που πήρα φευγοντας, παρόλο που ειχα ριξει μεσα για πάν ενδεχόμενο 2 ταμπλέτες βυθου ( τροφή).
Δεν ξερω αν ειναι τυχη ή συνεχες ψάξιμο ώστε να γινομαι καλυτερος, αλλά θεωρω τυχερο τον εαυτό μου που αν και νεος στο χομπι και με τοσες μερες που ελειπα (15) δεν ειχα απώλειες.Επίσης η εξάτμιση του νερού ηταν μεγάλη ( πάνω από 30 λίτρα) και η θερμοκρασια δωματιου κολλημένη στους 30.:smt104

delta66 19-08-12 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 685249)
Ο γλειφτης αγοράστηκε αμεσως μετά για τον ''γνωστό'' καθαρισμό του ενυδρειου από άλγες.Δεν ξερω τι ειδος ειναι αλλά αυτη τη στιγμη ειναι στους 12 πόντους ακριβως (έχει μεγαλωσει αρκετά από τον Μαιο που το εχω).
Οι κλοουν ηρθαν τωρα τελευταια ώς αναγκη λόγω των σαλιγκαριων που γεμισα από κερατόφυλλο που εβαλα στο ενυδρειο.Το καθαρισαν πλήρως δεν εχω κανενα παράπονο ...

Το ενυδρειο ειναι 1,00 χ 40 χ 40.

ΟΚ τα λαθη αυτα διορθωνονται.
Για τις αλγες βαζεις ξυραφι ή τηλεκαρτα ή και 1 applesnail
Για τα σαλιγκαρια βαζεις 5-6 anentome helena (αφου πλεον δεν εχεις λαθρεπιβατες μπορει και να ειναι και πολλα τα 5-6).

constantinos 19-08-12 13:25

Kαι που να πώ ότι θέλω να βάλω και ενα κοπάδι tetra μέσα....
Θα πέσετε να με φάτε..χαχαχα

delta66 19-08-12 14:41

Εδω λεμε τι ειναι πιο σωστο, ωστε να ξερεις ποιο ειναι το πιθανοτερο που θα συμβει.
Το τι θα κανεις εσυ, ειναι δικη σου επιλογη, εν γνωσει σου πια.

Predator..Steven 19-08-12 16:41

Φιλε καλησπερα...

Αν εχεις βαρεθει τα συνηθισμενα και θες να δεις λιγο νευρο και χαρακτηρα θα σου προτεινα να βαλεις ενα κοπαδακι 7-10 exodon paradoxus..

delta66 19-08-12 16:53

Να κρατησει και τα αλλα ψαρια ..... για "βιολογια"?

Predator..Steven 19-08-12 17:03

χαχαχαχα....Ελα ενταξει..:smt016

Nick74 19-08-12 17:13

απο ποτε εχουμε συνηθισμενα και ασυνηθιστα ψαρια? :confused:


Μερικοι εχουν μπερδεψει τον εκκεντρισμο με το level "γαμιστεροτητας" αλλα απο εμας που μας αρεσουν τα συνηθισμενα κανεις δε θα εντυπωσιαζοταν απο το "νευρο και χαρακτηρα", αλλα πραγματα ειναι που μας εντυπωσιαζουν (αν πχ καποιος εχει τοσο τελειες συνθηκες και καταφερει να αναπαραγει εντος ενυδρειου υγειη νεον οντως ειναι 10000000000 φορες πιο μαγκας απο οποιονδηποτε κραταει περιεργα ψαρια απλα απο εκκεντρισμο)

Predator..Steven 19-08-12 17:26

Φιλε εχω την εντυπωση οτι ψαχνεις λογο να ερχεσαι συνεχως σε συγκρουση μαζι μου...

Οταν μιλαω για ασυνηθιστα εννοω αυτα που δεν τα βλεπεις συνεχεια...
Και δεν το παιζω ουτε γαμιστερος ουτε τιποτα...

delta66 19-08-12 17:38

Καποιος λογος θα υπαρχει για να μη τα βλεπεις συχνα.
Μπορει να ειναι η σπανιοτητα τους, ή τιμη τους, ή η δυσκολια διατηρησης τους, αλλα μπορει και να εινα γιατι δεν αρεσει σε ολους να βλεπουν να κατασπαρονται μεταξυ τους τα ψαρια.

Nick74 19-08-12 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven (Μήνυμα 685377)
Φιλε εχω την εντυπωση οτι ψαχνεις λογο να ερχεσαι συνεχως σε συγκρουση μαζι μου...

καθε αλλο, οσο δεν εχεις αρχισει να μιλας για φονους και ξεκοιλιασματα (οπως κανουν οι περισσοτεροι mfk) δε νομιζω ουτε να σου εχω επιτεθει ουτε να σε εχω προσβαλει πουθενα. Αν εχει συμβει υποδειξε μου που εγινε αυτο

Παράθεση:

Οταν μιλαω για ασυνηθιστα εννοω αυτα που δεν τα βλεπεις συνεχεια...
αλλα μπορεις να το αποκτησεις απλα με λεφτα... ενω αυτο που περιεγραψα απλα δεν το συναντας σχεδον ποτε και οσα χρηματα και να χαλασεις μονο με αυτα δεν κανεις τιποτα

Παράθεση:

Και δεν το παιζω ουτε γαμιστερος ουτε τιποτα...
Οταν καποιος θεωρει τους υπολοιπους "συνηθισμενους" τι το παιζει? (και αυτο μονο κακο δεν ειναι στην τελικη, ο Dali ειναι ειδωλο μου)

Predator..Steven 19-08-12 17:55

χαχα οκ τοτε...
ας μην πουμε ομως αλλα για montsterfish keeping εδω γιατι ειναι το θεμα του παιδιου..παντως ξεκαθαρισαμε την θεση μεταξυ μας και αυτι με χαροποιει..
Σχετικα με τα ψαρια ουτε ειναι ιδιαιτερα ακριβα,νομιζω ειναι 8-10 ευρω το κομματι και μεταξυ κοπαδιου δεν υπαρχουν τσακωμοι εκτος αν καποιο διαφερει υπερβολικα σε μεγεθος...
Παρολα αυτα πρεπει να γνωριζεις οτι αν επιλεξεις αυτη τη κατευθυνση ετοιμασου να εχεις μονο αυτα τα ψαρια διοτι δεν θα δεχτουν συγκατοικους..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02135 seconds with 10 queries