Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αξιόπιστο φίλτρο για 200 lt; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63256)

Kostis-Salonika 26-06-12 23:43

Αξιόπιστο φίλτρο για 200 lt;
 
Παιδιά, ότι λέει ο τίτλος και επιπλέον φυσικά, η χαμηλή κατανάλωση, η μεγάλη ροή, ο μεγάλος κάδος, το χαμηλότερο δυνατόν επίπεδο θορύβου και βεβαίως το μη εξωπραγματικό κόστος αγοράς...
Το ενυδρείο θα είναι κοινωνικό και φυτεμένο, με σχετικά υψηλών απαιτήσεων φυτά.
Όμως, θέλω και όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστη λειτουργία.
Αρχικά σκέφτηκα για το eheim pro3 2073 (ή το 2075 σαν ακόμη μεγαλύτερο του), όμως κατά πόσο έχουν ξεπεραστεί τα προβλήματα των κεφαλών τους; Νομίζω και σε πρόφατα μοντέλα τους εμφανίστηκαν αστοχίες υλικού, οπότε;
Μετά, είδα και το fluval 406. Όμως, δεν υπάρχει ακόμη στην ελλάδα και δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά.
Για να δούμε και τι λέτε οι υπόλοιποι.

maikl 27-06-12 05:42

To 406 απεφυγε το προς το παρον μεχρι να δουν τι θα κανουν με τις διακοπες λειτουργιας που εμφανισαν μερικα.Δες τι γινετε σε ενα 2μηνης λειτουργιας φιλου.Το θεμα βεβαια ειναι υπο συζητηση και σε σαιτ του εξωτερικου ;)
BORKED
Τα prof 3 φαινεται να ελυσαν το προβλημα αλλα εγω θα τα απεφευγα.Παρε ενα 2217 classic να εχεις το κεφαλι σου υσηχο;)

Kostis-Salonika 27-06-12 15:20

Από "καθαρό" κάδο όμως το 2217;
Μήπως είναι λίγο μικρό;
Το 2071 έχει 3λτ+0,5λτ προφίλτρο, το 2073 έχει 4,5λτ+05λτ και το 2075 6λτ+05λτ. Προφανώς το 2217, σαν πιο παλιό υποθέτω, θα είναι κάτω από 3λτ.
Ξέρει κανείς να μας πει σχετικά;

cogarg 27-06-12 16:57

http://www.eheimna.com/products/detail/Classic

Στο 'Technical Data' έχει τα στοιχεία αυτού του φίλτρου.

Canister Volume US gal 1.74 (6.58 λίτρα)
Filter volume approx US gal 1.60 (6.05 λίτρα)

jimmis1974 27-06-12 18:07

αν θες φιλτρο να σου προσφερει ΟΛΑ αυτα που ζητας και με το παραπάνω μη το σκεφτεσαι καθολου και μην ψαχνεις αδικα , τσαμπα χρονος και κοπος !!!

http://www.youtube.com/watch?v=O2EIFaWpl8o

εχω δουλεψει στα 10 χρονια που ασχολουμαι και eheim και fluval και σαν τα ΕΧ δεν ειναι κανενα , ειχα παρει 2 ΕΧ700 και ενα ΕΧ 1200 και ηταν απιστευτα , τωρα δεν εχω γιατι εχω sump και αν ξαναπερνα με κλειστα ματια ΕΧ ακομη και 1000 ευρω να εχουν !!:D

Kostis-Salonika 28-06-12 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 677280)
αν θες φιλτρο να σου προσφερει ΟΛΑ αυτα που ζητας και με το παραπάνω μη το σκεφτεσαι καθολου και μην ψαχνεις αδικα , τσαμπα χρονος και κοπος !!!

http://www.youtube.com/watch?v=O2EIFaWpl8o

εχω δουλεψει στα 10 χρονια που ασχολουμαι και eheim και fluval και σαν τα ΕΧ δεν ειναι κανενα , ειχα παρει 2 ΕΧ700 και ενα ΕΧ 1200 και ηταν απιστευτα , τωρα δεν εχω γιατι εχω sump και αν ξαναπερνα με κλειστα ματια ΕΧ ακομη και 1000 ευρω να εχουν !!:D

Έχω ξανακούσει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη σειρά και έχει ενδιαφέρον.
Είχες λοιπόν τα συγκεκριμένα TETRA φίλτρα και συγκρινόμενα με αντίστοιχα Eheim/Fluval σε εντυπωσίασαν τόσο;
Έτσι, απροβλημάτιστη η λειτουργία τους και ήσυχη;
Θα πάει σε σαλόνι μεριά και είναι παράμετρος με "ειδικό" βάρος αυτή!:grin:

klipitiklopos 28-06-12 02:19

+1 για τα EX και απο θορυβο δεν ξερεις αν δουλευει (εχω ενα διπλα σχεδον στο κρεβατι)

jimmis1974 28-06-12 09:29

και γω διπλα στο κρεβατι το ειχα στο ενα ενυδρειο , σε αποσταση περιπου στο μετρο απο το αυτι μου οταν κοιμομουν, ειναι ακριβως σαν να μην υπαρχει .. τοσο αθορυβο , κατα την πρωτη φορα που το εβαλα σε λειτουργια και δεν ηξερα προσπαθουσα τοσην ωρα να καταλαβω αν δουλευει η οχι γιατι δεν ακουγοταν απολύτως τιποτα και νομιζα οτι το φιλτρο ηταν νεκρο !!!
Και απο λειτουργια δεν μπουκονε ποτε , το καθαριζα μια φορα στους 5 με 6 μηνες και η ροη του στο full σε αντιθεση με το eheim και το fluval που σε 2 με 3 βδομαδες εβλεπες πεσμενη ροη , δεν μπορω να το εξηγησω γιατι τοση διαφορα αλλα ετσι ηταν !!!!
Επεισης μου εκανε εντυπωση η απιστευτη ποιτητα κατασκευης , ολα του τα πλαστικα σου εμπνεουν μια σιγουρια και ασφαλεια.
Τα αλλα φιλτρα που ειχα δουλεψει πολυ παλια ηταν ενα eheim 2213 , δυο eheim 2215 και ενα fluval 205 , ειδικα τα eheim μου ειχαν σπασει τα νευρα κυριως στο θεμα της καθαριοτητας αφου δεν ειχαν καλαθια μεσα παρα μονο εναν καδο .

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=Tetratec

Γιαννης Μ5 28-06-12 09:55

Jimmi,δυστηχως τα eheim που δουλεψες ειναι 20 χρονων σειρα,οποτε δεν μπορουν να συγκριθουν με τα μεταγενεστερα.Εγω εχω ενα 2026 pro2 και ενα 2213 και απλα δεν συγκρινονται.Το 2026 για να βεβαιωθω οτι δουλευει κοιταω το spraybar του,μιας και δεν ακουγεται καθολου.Για πεσμενη ροη δεν το συζητω καθολου,αφου στον 1 1/2 χρονο που το εχω ,το εχω καθαρισει 2 φορες και αυτο οχι επειδη επεσε η ροη του...Για τα classic δυστηχως εχεις δικιο,αλλα eheim δεν ειναι μονο τα classic.

Kostis-Salonika 28-06-12 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 677376)
και γω διπλα στο κρεβατι το ειχα στο ενα ενυδρειο , σε αποσταση περιπου στο μετρο απο το αυτι μου οταν κοιμομουν, ειναι ακριβως σαν να μην υπαρχει .. τοσο αθορυβο , κατα την πρωτη φορα που το εβαλα σε λειτουργια και δεν ηξερα προσπαθουσα τοσην ωρα να καταλαβω αν δουλευει η οχι γιατι δεν ακουγοταν απολύτως τιποτα και νομιζα οτι το φιλτρο ηταν νεκρο !!!
Και απο λειτουργια δεν μπουκονε ποτε , το καθαριζα μια φορα στους 5 με 6 μηνες και η ροη του στο full σε αντιθεση με το eheim και το fluval που σε 2 με 3 βδομαδες εβλεπες πεσμενη ροη , δεν μπορω να το εξηγησω γιατι τοση διαφορα αλλα ετσι ηταν !!!!
Επεισης μου εκανε εντυπωση η απιστευτη ποιτητα κατασκευης , ολα του τα πλαστικα σου εμπνεουν μια σιγουρια και ασφαλεια.
Τα αλλα φιλτρα που ειχα δουλεψει πολυ παλια ηταν ενα eheim 2213 , δυο eheim 2215 και ενα fluval 205 , ειδικα τα eheim μου ειχαν σπασει τα νευρα κυριως στο θεμα της καθαριοτητας αφου δεν ειχαν καλαθια μεσα παρα μονο εναν καδο .

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=Tetratec

Βαζελίνη στο Ο ring και πού επίσης στο φίλτρο έβαζες, για να καταλάβω;
Και αυτό απαραίτητα για να διατηρούνται "μαλακά" τα πλαστικά αυτά μέρη;

ελιοτ 28-06-12 16:09

jbl crystalprofi e900 τρεχει 3.5 χρονια χωρις καμια ανωμαλια. ουτε φτερωτες ουτε λαστιχακια. αθορυβο τελειως και με 5 λιτρα καθαρα για βιολογικο υλικο. και με ολα τα εξτρα μεσα στην συσκευασια.

genecr 28-06-12 16:20

μιας και με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο θέμα προς eheim pro3 2073 κλείνω.... αλλά το ψάχνω ακόμα :D πάντως για όλα υπάρχουν θέματα με προβλήματα στο φόρουμ ...οπότε :smt048

billyss 28-06-12 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 677429)
μιας και με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο θέμα προς eheim pro3 2073 κλείνω.... αλλά το ψάχνω ακόμα :D πάντως για όλα υπάρχουν θέματα με προβλήματα στο φόρουμ ...οπότε :smt048

Έχω το eheim pro3 2073 τρια χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. :D:D

jimmis1974 28-06-12 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika (Μήνυμα 677414)
Βαζελίνη στο Ο ring και πού επίσης στο φίλτρο έβαζες, για να καταλάβω;
Και αυτό απαραίτητα για να διατηρούνται "μαλακά" τα πλαστικά αυτά μέρη;

γενικος σε οποιοδηποτε φιλτρο οπου εβλεπα oring του αλαζα τα φωτα στην βαζελινη (μισο κιλο εβαζα πανω :D) , παντου στην κεφαλη , στους ταχυσυνδεσμους ακομη και στην φτερωτη που εχει εκεινα τα δυο μαξιλαρακια που κουμπονουν στο κεραμικο αξονακι της.
Αυτο το κανω παντου ακομη και σε αντλιες - σκιμερ οπουδηποτε βλεπω oring και εχω διατηρήσει χρονια ετσι σε αριστη κατασταση τα προιοντα αυτα.

projection 28-06-12 20:21

για αυτο τι λετε???Eheim Pick Up 2008

Κλεόβουλος 28-06-12 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 677462)
γενικος σε οποιοδηποτε φιλτρο οπου εβλεπα oring του αλαζα τα φωτα στην βαζελινη (μισο κιλο εβαζα πανω :D) , παντου στην κεφαλη , στους ταχυσυνδεσμους ακομη και στην φτερωτη που εχει εκεινα τα δυο μαξιλαρακια που κουμπονουν στο κεραμικο αξονακι της.
Αυτο το κανω παντου ακομη και σε αντλιες - σκιμερ οπουδηποτε βλεπω oring και εχω διατηρήσει χρονια ετσι σε αριστη κατασταση τα προιοντα αυτα.

Μήπως είσαι Παναθηναϊκός? :D:D
Πάντως κάνεις πολύ καλά γιατί έτσι πολλαπλασιάζεται η ζωή των ελαστικών που με τον καιρό/άλατα/τριβή φθείρονται.
Αντί βαζελίνης (καθαρής-χωρίς αρώματα/χρώματα) την ίδια δουλειά κάνει και το σπρέι της eheim και της Loctite το Food grade silicone lubricant (αν το βρείτε).

exelix 28-06-12 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από projection (Μήνυμα 677463)
για αυτο τι λετε???Eheim Pick Up 2008


Για 200 λίτρα ενυδρείο για κανένα λόγο. Και γενικά δεν είναι από τις καλύτερες σειρές.

delta66 28-06-12 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 677473)
Για 200 λίτρα ενυδρείο για κανένα λόγο. Και γενικά δεν είναι από τις καλύτερες σειρές.

Γιατι για κανενα λογο?
Με λιγο συνθετικο βαμβακι μεσα δεν κανει για καθαρισμο απο αιωρουμενα? :D

genecr 01-07-12 06:42

τι χωρητικότητα για υλικά έχει το EHEIM professionel 3 2073;

Kostis-Salonika 01-07-12 17:32

Τελικά δείχνει το ΕΧ 1200 της TETRA να είναι αυτό στο οποίο θα καταλήξω σαν επιλογή.
Καλή ροή, αθόρυβο σχετικά, καλές κριτικές, με λίγα προβλήματα να αναφέρονται σε forums όπως όμως και σε όλα τα παρόμοια φίλτρα άλλων μαρκών, καλός κάδος για βιολογία και αρκετά καλή τιμή.
Ελπίζω να με δικαιώσει σαν επιλογή σε βάθος χρόνου.:p

maikl 01-07-12 17:53

Αν και eheimακιας το εχω απο Δεκεμβρη του '10 σε συνεχη λειτουργια.Βεβαια εχω αφαιρεσει τα σφουγγαρια-υλικα που ειχε και το εχω τιγκαρει με poro-ring s.To φιλτρο οφειλω να ομολογησω οτι ειναι παρα πολυ καλο .;)
Αν μπορεις παρε την νεα εκδοση με το νεο κουμπωμα,δε ξερω βεβαια αν ηρθε Ελλαδα ακομη αλλα αν μπορεις απο ebay εδω.
http://www.ebay.de/itm/Tetra-Tetrate...item256ef70acc
Απο τον συγκεκριμενο εχω παρει 6-7 φιλτρα συνολικα και ειναι αξιοπιστος ;)

Kostis-Salonika 01-07-12 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 677850)
Αν και eheimακιας το εχω απο Δεκεμβρη του '10 σε συνεχη λειτουργια.Βεβαια εχω αφαιρεσει τα σφουγγαρια-υλικα που ειχε και το εχω τιγκαρει με poro-ring s.To φιλτρο οφειλω να ομολογησω οτι ειναι παρα πολυ καλο .;)
Αν μπορεις παρε την νεα εκδοση με το νεο κουμπωμα,δε ξερω βεβαια αν ηρθε Ελλαδα ακομη αλλα αν μπορεις απο ebay εδω.
http://www.ebay.de/itm/Tetra-Tetrate...item256ef70acc
Απο τον συγκεκριμενο εχω παρει 6-7 φιλτρα συνολικα και ειναι αξιοπιστος ;)

Από εδώ με μαζική παραγγελία λέω να το πάρω http://fish.aquaristic.net/Tetratec-...r-EX-1200.html αλλά η φωτό του είναι παλιά, χωρίς νέο κούμπωμα αν και μπορεί να το έχουν, δεν ξέρω.
Στην τιμή που λέει το Ebay πρέπει να υπολογίσω μόνο τα μεταφορικά 18-19 ευρώ ή και ΦΠΑ άραγε;

maikl 01-07-12 18:34

H τιμη θα ειναι 94,90+18,50=113,4 τελικη ;)
Παλιοτερα το εδινε 84 ευρω+ 18,50 (!) αλλα δυστυχως με εφαγε το " να το παρω ή οχι ? " και εμενα και ενα φιλαρακι που ταλαιπωρειται με το 406 τωρα..

Kostis-Salonika 01-07-12 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 677858)
H τιμη θα ειναι 94,90+18,50=113,4 τελικη ;)
Παλιοτερα το εδινε 84 ευρω+ 18,50 (!) αλλα δυστυχως με εφαγε το " να το παρω ή οχι ? " και εμενα και ενα φιλαρακι που ταλαιπωρειται με το 406 τωρα..

Πολύ χαμηλή τιμή και με προβληματίζει...
Μήπως δεν έχει ΦΠΑ και όταν τιμολογηθεί, αποκτήσει γερμανικό ή ελληνικό ΦΠΑ;
Βέβαια, από αγγλικό ή αμερικάνικο Ebay δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

maikl 01-07-12 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika (Μήνυμα 677865)
Πολύ χαμηλή τιμή και με προβληματίζει...
Μήπως δεν έχει ΦΠΑ και όταν τιμολογηθεί, αποκτήσει γερμανικό ή ελληνικό ΦΠΑ;
Βέβαια, από αγγλικό ή αμερικάνικο Ebay δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

:p Η τιμη ειναι αυτη και μη φοβασαι.Μαλιστα αγοραζεις σε ευρω οποτε δεν εχεις αλλες επιβαρυνσεις ;)
Σου ειπα απο αυτον εχω παρει δυο φιλτρα 250 ευρω το ενα.....;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02300 seconds with 10 queries