Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   'Aμμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60597)

Elina 05-03-12 19:02

'Aμμος
 
Καλησπέρα σας,
έχω ένα ενυδρείο με γκάπυ και σκέφτομαι να βάλω άμμο..θα υπήρχε πρόβλημα εάν έβαζα άμμο δύο ειδών??πριν μπει στο ενυδρείο χρειάζεται βράσιμο για τυχόν μικρόβια ή απλώς ένα καλό ξέπλυμα??:confused:

zak 06-03-12 09:18

τι ενοείς δυο ειδών?
αν ενοείς χρωματισμούς... αυτό ειναι στην κρίση του καθένα.
για βρασιμο κτλπ... αν την πάρεις απο πετ, κάνε της ένα καλο ξέπλημα και είσαι ready! αν την βρεις στην φυση.... ένα βρασιματάκι ισα ισα να πεθανουν τα μικροβια... ειναι ιδανικό.

Elina 06-03-12 14:23

εννοώ διαφορετικών χρωματισμών...δεν την πήρα ούτε από πετ ούτε από τη φύση..μου την δώσανε από ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα..θα της ρίξω ένα βρασιματάκι..ευχαριστώ!

mathaios81 06-03-12 16:08

Προσεχε γιατι αν ειναι χρωματιστη δηλαδη τεχνικα βαμμενη πιθανον με το βρασιμο να εχεις θεμα....καλο ειναι να παρεις μια καλη αμμο να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο ...εχω βρεει σε αρκετα καλη τιμη στο www.discus.gr... Απολυτα ασπρη θα αναδειχθουν και τα χρβματα τους απο την αντανακλαση που θα κανει.το.φως.

Elina 06-03-12 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 (Μήνυμα 656476)
Προσεχε γιατι αν ειναι χρωματιστη δηλαδη τεχνικα βαμμενη πιθανον με το βρασιμο να εχεις θεμα....καλο ειναι να παρεις μια καλη αμμο να εχεισ το κεφαλι σου ησυχο ...εχω βρεει σε αρκετα καλη τιμη στο www.discus.gr... Απολυτα ασπρη θα αναδειχθουν και τα χρβματα τους απο την αντανακλαση που θα κανει.το.φως.

ναι το σκέφτηκα και αυτό..εάν την βράσω και έχω θέμα θα πάρω άλλη..ευχαριστώ!

zak 06-03-12 18:53

δεν πας μια βολτα σε μια ωραια παραλια.. τωρα πριν πλακωσει κοσμος... να παρεις οση θελεις!!!!!1
της ριχνεις ενα βρασιμο... και ειναι τελεια για τα guppy σου ;)

Elina 06-03-12 18:59

χαχα..!οντως το σκεφτηκα αλλα εχω ηδη αμμο για τα γκαπακια μου..απλα μου εχει κολλησει η χρωματιστη..νομιζω θα δειχνει πιο ωραια..

kgf12345 07-03-12 19:27

θα δειχνει και πιο αφυσικη:roll:

Elina 07-03-12 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 656731)
θα δειχνει και πιο αφυσικη:roll:

χμμμ...:confused:

exelix 07-03-12 19:42

Ε δεν έχω δει πουθενά στη φύση μπλε και φούξια άμμο! Άσε που μπορεί να στρεσάρει και τα ψάρια.

Elina 07-03-12 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 656736)
Ε δεν έχω δει πουθενά στη φύση μπλε και φούξια άμμο! Άσε που μπορεί να στρεσάρει και τα ψάρια.

ειναι ελαφρως κοκκινη..αμα δω πως δεν την παλευουν θα την βγαλω..

kgf12345 07-03-12 21:26

δεν προκειται να σου πουνε τα ψαρια "μας εκανες καρναβαλι εδω μεσα";)

μπορεις να τη βαλεις βεβαια αν σου αρεσει εσενα οπτικα τοσο πολυ,αλλα αν θες να κρατησεις ενα υγιες ενυδρειο,πρεπει να προσεξεις ολα οσα βαζεις μεσα και το τι κανεις.ολα επηρεαζουνε το καθε πραγμα σε δικο του βαθμο.δηλαδη καποιος που θελει να ασχοληθει εστω και λιγο σοβαρα με το ενυδρειο,θα προσεξει να φτιαξει για τα ψαρια ενα περιβαλλον οσο γινεται πιο κοντα στο φυσικο τους,γιατι τοτε θα δει και τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων αλλα και θα τα κρατησει υγιη.

φυσικα εσυ θα το βλεπεις,εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις στο τελος.
εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις φυσικη ποταμισια αμμο που εχει και πολυχρωμια και φαινεται και πολυ πιο φυσικη.και αφου προκειται για Guppy, τα ασβεστολιθικα που μπορει να περιεχει και να ανεβαζουν τη σκληροτητα του νερου δε σε πειραζουν και πολυ.ψαξτο λιγο πριν αποφασισεις,κοιταξε και τα προφιλ των ψαριων σου,ψαξε κιεδω μεσα,θα βρεις πολλες πληροφοριες;)

επισης,αν τελικα αποφασισεις να βαλεις την αμμο αυτη που εχεις,αν την εχεις παρει απο αλλο ενυδρειο που ειχε χρυσοψαρα οπως λες παραπανω,πολυ καλο βρασιμο πριν τη βαλεις.
και οταν μπορεσεις,παρε ενα 60αρι (τουλαχιστον) ενυδρειο για τα γκαπακια γιατι τα 30 λιτρα ειναι πολυ λιγα,ειδικα αν εχεις και γεννες.

Elina 08-03-12 19:42

ναι..ισως τελικα βαλω ποταμισια αμμο...ευχαριστω για τις συμβουλες..!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01859 seconds with 10 queries