Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   ???Τα Αυγα που πηγαν??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60069)

rocker70 12-02-12 09:16

???Τα Αυγα που πηγαν???
 
Καλημερα στην παρεα εχω ενα 180λιτρο ενυδρειο και εχω ενα ζευγαρι αγελοψαρα τα οποια χθες εκαναν γυρω στα 150-200 αυγα παρολ'αυτα το ζευγαρι ηταν πολυ επιθετικο στα αλλα ψαρια οταν πλησιαζαν τον κονο με τα αυγα.Ολη την ωρα μαλλωναν με ενα αλλο αγγελοψαρο που συνεχως τους απειλουσε χωρις βεβαια να τα καταφερνει αφου του καναν επιθεση μια το θηλυκο μια το αρσενικο.Προς εκπληξη μου σημερα οταν ξυπνησα τα αυγα δεν υπηρχαν και η φαγομαρα βεβαια σταματησε.Τι εγινε τα εφαγε το συγγεκριμενο αγγελοψαρο?Αν εγινε αυτο μου φενεται περιεργο γιατι το ζευγαρι δεν αφηνε καμια απειλη να περασει!!!Μηπως υπαρχει περιπτωση να τα φαγαν οι γονεις ?Υπαρχει περιπτωση να τα μαζεψε το ζευγαρι?Τι μπορει να εγινε απο αυτα ενω κοιμομουν?
Ευχαριστω!!!

Γιάννης12 12-02-12 10:01

Μέσα στο ενυδρειο τι άλλο ψαράκια έχεις ; Άμα δεν έχεις και αλλα ψάρια μέσα θα τα έφαγαν οι γονείς αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος περίμενε κι άλλη γνώμη !

rocker70 12-02-12 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης12 (Μήνυμα 651942)
Μέσα στο ενυδρειο τι άλλο ψαράκια έχεις ; Άμα δεν έχεις και αλλα ψάρια μέσα θα τα έφαγαν οι γονείς αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος περίμενε κι άλλη γνώμη !

Εχω αλλα 2 Αγγελοψαρα στον Κωνο ωοτοκιας που εχω πως μπορω να προστατευω τα αυγα χωρις να υπαρχει κυνδυνος να φανε τον γονο τους το ζευγαρι?

Γιάννης12 12-02-12 10:25

Μπορεις να βγαλεις τα αργα εξω απο το ενυδρειο και να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο , το ειχα δοκιμασει παλιοτερα και ειχα αποτελεσματα....

mixalis p 12-02-12 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης12 (Μήνυμα 651944)
Μπορεις να βγαλεις τα αργα εξω απο το ενυδρειο και να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο , το ειχα δοκιμασει παλιοτερα και ειχα αποτελεσματα....

κ τι αποτελεσμα ειχες? καταφερες να τα μεγαλωσεις?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rocker70 (Μήνυμα 651943)
Εχω αλλα 2 Αγγελοψαρα στον Κωνο ωοτοκιας που εχω πως μπορω να προστατευω τα αυγα χωρις να υπαρχει κυνδυνος να φανε τον γονο τους το ζευγαρι?

καλυτερα θα ηταν να βαλεις το ζευγαρι σε αλλο ενυδρειο! οσες φορες κ να σ γεννησουν θα τα φανε οι γονεις. τα δικα μ οσες φορες γεννουσαν, κ εκαναν επιθεσεις τα αλλα ψαρια στρεσαριζοταν κ τα ετρωγαν οι ιδιοι οι γονεις! οταν αισθανονται κινδυνο τα τρωνε! κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να χωρισεις το ενυδρειο με καποιον τροπο στην μεση ωστε να αφησεις το ζευγαρι στο ιδιο ενυδρειο, για να μην πλησιαζουν αλλα ψαρια το ζευγαρι. να ξερεις οτι θα πρεπει να ετοιμασεις αρτεμια πριν εκκολαφθουν τα αυγα κ το πολυ σε καμια βδομαδα θα σ γεννησουν παλι! καλη συνεχεια!

Γιάννης12 12-02-12 12:44

Κατάφερα να τα μεγάλωσω έτσι ! Και είναι υγιέστατα

rocker70 12-02-12 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης12 (Μήνυμα 651972)
Κατάφερα να τα μεγάλωσω έτσι ! Και είναι υγιέστατα

Αδελφε επειδη δεν εχω αλλο ενυδρειο υπαρχει τροπος να απομονωσω τα αυγα απο το ψαρι που τα κανει επιθεση?ισως καποιο δυχτι η κατι αλλο δεν ξερω...Καμια προταση ισως?
Ευχαριστω!!!

Γιάννης12 12-02-12 13:20

Προσπάθησε να απομονωσεις τα αυγά απο τα υπόλοιπα ψάρια . Το δίχτυ θα ήταν μια καλή ιδέα.

takomako 16-02-12 09:06

παιδιά μολις τώρα γενήσανε και τα δικά μου αγγελόψαρα. αυτο που έκανα αφού διάβασα τισ προτασεισ σας, πηρα ενα ταπερ το γεμησα με νερο απο το ενυδρειο και εβαλα μεσα τα αυγα αφηνοντασ το ταπερ να επιπλεει στην επιφανεια. βλακεια έκανα?

Χρηστος Ζ. 16-02-12 15:03

τα αυγα θα πρεπει να αεριζονται συνεχεια και να απομακρυνονται τα χαλασμενα (εχουν ασπρο χρωμα), γιατι πιανουν μουχλα και μπορει να κολλησουν και τα υγιει. μαλλον το ταπερ ειναι κακη ιδεα. εχεις σιγουρα ζευγαρι απο σκαλαρια, γιατι και ολα θηλυκα να ειναι, μπορει να σου γεννησουν, αλλα θα ειναι τζουφια.
τι αλλα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο?

takomako 17-02-12 03:56

Βασικά παίζει να είναι και τα 2 θυληκα αλλα δεν ειμαι και σιγουροσ. εχο κανει μια τρυπουλα στο ταπερ και τωρα ειανι στο βυθο. Απο ψαρια εχο 3 γατοψαρα¨ενα πανγκασιο ενα αλλο ασιμι με ασπρομαυρα πτεριγια και ενα μικρο με μουστακια. 4 σμινοιδι και 3 γλυφτες.

Χρηστος Ζ. 17-02-12 14:10

μπορεις να ψαξεις και εδω μεσα στο φορουμ για να βρεις πως ξεχωριζουν αρσενικα απο θηλυκα σκαλαρια. πιστευω οτι αν τα παρουν τα αυγα χαμπαρι τα αλλα ψαρια δεν θα μεινει τιποτα, εχεις και λαθος ψαροσυνθεση, διωξε ολα τα ψαρια και ασε μεσα στο ενυδρειο το ζευγαρι (αν ειναι) και τα κορυ (αν ειναι κορυ τα γατοψαρα που λες) και προσθεσε αλλα 5-6 ατομα του ιδιου ειδους. τα αυγα δεν θα επρεπε να τα πειραξεις καθολου απο την αρχη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01599 seconds with 10 queries