Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   anazitisi swstou katoikidioy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55307)

nikosfc 25-08-11 01:14

anazitisi swstou katoikidioy
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ Η ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΚΙΟΥΡΑΚΙ??ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!:o

stratri1 25-08-11 08:14

Γειά σου Νίκο.
Για την χελωνίτσα θες ένα ενυδρείο με ειδικό εξοπλισμό (χώρο με νερό, χώρο για να λιάζεται και φωτιστικό κλπ) λερώνει αρκετά και μεγαλώνει γρήγορα. Εγώ είχα μια μαζί με τα ψαράκια μου και την έδωσα γιατί πήρε μπόι γρήγορα και το ενυδρείο το είχα... για τα ψάρια!!!
Το σκιουράκι, εκτός από το κλουβί του και τη σωστή τροφή, θέλει συχνή αλλαγή στο υπόστρωμα στον πάτο του κλουβιού (πριονίδι) γιατί μυρίζουν τα ούρα του αν το αμελήσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα κουνέλια ή τα Ινδικά χοιρίδια.

Γιατί δεν πέρνεις ένα καναρίνι (η άλλη μου αγάπη) που είναι πιο "εύκολο" στην συντήρηση;

persival 25-08-11 08:18

Μη βιαστείς να επιλέξεις "φίλο" πριν μάθεις όσο περισσότερα μπορείς γι'αυτόν. Κάθε ζωάκι έχει διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις, δες ποιες από αυτές πληρείς και έπειτα προχώρα.

π.χ. η χελώνα που αναφέρεις χρειάζεται πολύ περισσότερη ενασχόληση με καθάρισμα κλπ και ζει πολλά χρόνια, είσαι έτοιμος να ασχολείσαι σχεδόν καθημερινά για τις ανάγκες της; ;)

nikosfc 25-08-11 11:20

οι αληθεια ειναι πως μπορω να βρω λιγακι χρονο να ασχολουμε μαζι του γι αυτο ψαχνω εξαλου..απλα θα ηθελα να μου προτεινετε και εσεις κανα ζωακι..θα ηθελα καποιο μικρουλικο γιατι δεν εχω μεγαλο δωματιο και αυτο θα ηταν ενα προβλημα...ας πουμε εμαθα πως τα σκιουρακια μυριζουν αρκετα...εχετε να μου προτεινετε εσεις καποιο αλλο ζωακι που δεν μου εχει περασει απο το μυαλο???για καναρινι που μου ειπες φιλε μου ειχα παλια και δεν θα ηθελα ξανα..θα ηθελα να μπορω και να το ακουμπαω αν ειναι δυνατον..αν γινετε φυσικα...(για της χελωνες που μου ειπες δλδ ποσα περιπου χρηματα πρεπει να σπαταλησω???για να ειναι μια χαρα η χελωνιτσα?)

persival 25-08-11 11:42

Τα χρήματα δεν είναι πολλά, πολύς είναι ο χρόνος που χρειάζεται. Και θα τον χρειάζεται για όσα χρόνια ζει (πάνω απο 10 - 15).

Θα σου πρότεινα κάποιο χαμστεράκι, δεν μυρίζει, το κόστος "συντήρησης" είναι χαμηλό και είναι αρκετά παιχνιδιάρικο. Εναλλακτικά μάζεψε κανένα αδέσποτο απο το δρόμο (γατάκι ή σκυλάκι), το βρίσκω πολύ καλή ιδέα.

Gladiator 25-08-11 11:46

γατα ο,τι καλυτερο
ανεξαρτητη,χαδιαρα,παιχνιδιαρα

nikosfc 25-08-11 12:08

γατακια και σκυλακια δεν θα ηθελα ιδιως γιατι οι γονεις δεν θελουν ¨:P γι αυτο αναζητω κατι πιο μικρο...επειδη θα ηθελα να μπορω να τα ακουμπαω να παιζω δλδ ας πουμε οποτε μπορω(οχι να τα παιδευω) κατι αλλο??οσο για τα χαμστερακια εχω ακουσει πως γενανε παρα πολλα μωρα και συνεχεια....αυτο δεν θα ειναι ενα προβλημα?

persival 25-08-11 12:21

Αν πάρεις ένα δεν έχεις πρόβλημα :)
Ή και περισσότερα, αρκεί να τα έχεις σε χωριστά κλουβιά.

nikosfc 25-08-11 12:24

και ποσο περιπου θα μου πανε τα χαμστερακια και τι χρειαζεται να παρω για αυτα??επισης εχω ακουσει επειδη το θελω για δωματιο πως το βραδυ κανουν συνεχεια ροδα και ακουγεται..ειναι αληθεια αυτο?σορρυ που σ εχω παιθανει στις ερωτησεις απλα ξερεις..ψαχνομαι...:smt118

persival 25-08-11 12:30

Φτηνά πωλούνται, γύρω στα 5 ευρώ, περισσότερο θα σου κοστίσει το κλουβί με τα παρελκόμενα.

Πράγματι, είναι νυχτόβια πλάσματα και τη νύχτα είναι πολύ δραστήρια, μπορεί να διανύσουν και απόσταση 5-7 χιλιόμετρα σε ένα βράδυ μέσα στην ρόδα. Άρα αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ρόδα που θα έχει το κλουβί να είναι αθόρυβη ;) Προτίμησε το πλαστικό.

Τέλος, εκτός απο την καθημερινή ενασχόληση σου για τάισμα, νεράκι κλπ, 1 φορά την εβδομάδα θα πρέπει να αδειάζεις το κλουβί και να το πλένεις με ζεστό νεράκι.

nikosfc 25-08-11 12:37

θα μπορουσες να μου πεις ποσο περιπου θα μου κοστισει και τι μεγεθος θα επρεπε να παρω?δλδ εσυ λες πως με την πλαστικη ροδα δεν θα το ακουω???γιατι ειναι ενα μεγαλο θεμα αυτο!!

persival 25-08-11 12:45

Βρες ένα pet shop και πήγαινε να τσεκάρεις τιμές, συνήθως έχουν διάφορα να επιλέξει κανένας, πάνω κάτω αρχίζουν από κανένα 15άρι και φτάνουν μέχρι και τα 200, ίσως και περισσότερα. Απέφυγε τα μυστήρια κλουβιά και τις πολλές σωλήνες, θα σε δυσκολέψουν στο καθάρισμα.

Από την άλλη, όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα για το ζωντανό. Εκεί θα πρέπει να κάνεις τον καλύτερο συνδιασμό για τα χρήματα και τον χώρο που διαθέτεις.

Σε ότι αφορά τη ρόδα (αυτήν εννοούσα να είναι πλαστική), όταν θα τσεκάρεις κλουβιά, γύρισέ την με το χέρι σου και θα καταλάβεις πάνω κάτω τι ακούγεται.

nikosfc 25-08-11 13:01

καταλαβα...σε ευχαριστω πολυ..αν εχεις να μου προτεινεις καποιο αλλο ζωακι στο στυλ που θελω ευχαριστως..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01597 seconds with 10 queries