Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Μειωμένη απόδωση από φίλτρα Eheim (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51622)

kesanis 10-04-11 00:49

Μειωμένη απόδωση από φίλτρα Eheim
 
Επειδή εχω πέσει πάνω σε αρκετά σχολεία σχετικά με μειωμένη απόδωση από τα Eheim ήθελα να ρωτήσω ή μάλλον να μου προτείνετε έναν τρόπο ώστε να φτιάξω κάτι που νομίζω ότι μπορεί και να ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό.
Πιο συγκεκριμένα χτες καθαρισα και εγώ το φίλτρο μου και φτάνοντας στο σημείο που καθαριζεις την φτερωτη, παρατήρησα ότι στην πραγματικότητα είναι δύο κομμάτια μαζί με τον φεριτη. Και μάλιστα εντελώς γελεία φτιαγμένο. Τόσο, που κρατώντας τον φεριτη με το ένα χέρι σταθερά, μπορούσα πολύ εύκολα να περιστρεψω την φτερωτη με το άλλο. Και μάλιστα τόσο γελεία εύκολα που υποπτεύομαι ότι με άλλες στροφές γύρνα το κομμάτι του φεριτη και με άλλες η φτερωτη λόγο της αντίστασης του νερού.
Όσοι την έχουν καθαρίσει θα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και εδώ έρχεται η ερώτησή μου για προτάσεις. Πως μπορώ να κολλησω σταθερά τα δύο κομμάτια? Το ένα θυλικωνει μέσα στο άλλο και τα δύο μαζί φοριούνται πάνω στο κεραμικο αξονακι.
Για δώστε καμία ιδέα πως μπορώ αυτα τα δύο να τα (κολλησω???) ώστε να μην είναι δυνατών να περιστραφούν ξεχωριστά? Να γίνουν δηλαδή ένα κομμάτι? Κόλλημα? Αν ναι, τι κόλα και πως? Μήπως να καψω δύο καρφίτσες και να τις περάσω σαν πιρους καθετα? Θα αντέξουν τις δυνάμεις ή θα σπάσουν?

Για δώστε καμία ιδέα γιατί είμαι αποφααισμενος να το δοκιμάσω.

maikl 10-04-11 05:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 577116)
.... Τόσο, που κρατώντας τον φεριτη με το ένα χέρι σταθερά, μπορούσα πολύ εύκολα να περιστρεψω την φτερωτη με το άλλο.
....

Αν συμβαινει αυτο τοτε μαλλον ή θελεις νεο impeler ή εχει ξεκουμπωσει η φτερωτη απο τον μαγνητη.Δοκιμασε να την πιεσεις για να κουμπωσει.;)

giannisaek 10-04-11 07:13

Αυτό που σου είπε ο ποιο πάνω, δεν πρέπει να γυρίζει τρελά και ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Κανονικά γυρίζει περίπου 45 μοίρες και μετά σταματάει.
Το δικό σου ή πρέπει να έσπασε, ή να ξεκούμπωσε.

golf4470 10-04-11 11:32

Περιεργο μου ακουγεται η eheim ειναι ακουστη για τα προιοντα της. Οι αντλιες της καιγονται πολυ δυσκολα σε σχεση αλλων εταιρειων. Για κοιταξε μηπως εχει χαλασει το εξαρτημα.

giannisaek 10-04-11 15:44

Δεν κάηκε, απλώς έσπασε το impeler πιθανώς να του πεσε κάτω.

golf4470 10-04-11 16:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 577300)
Δεν κάηκε, απλώς έσπασε το impeler πιθανώς να του πεσε κάτω.

Δεν ειπα οτι καηκε απλα οτι οι eheim ειναι σκυλια και δεν βγαζουν σκαρτα πραγματα. Σιγουρα κατι επαθε το impeler.

kesanis 10-04-11 20:26

Παιδιά το impeller για το φίλτρο μου είναι αυτό: http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...-ecco-2036.htm

Στην φωτό είναι το 60άρι αλλά δεν έχει σχεδιαστικά διαφορά με το 50άρι. Δέστε τον τρόπο που κουμπώνει η φτερωτή με τον φερίτη. Δεν παίζει να ξεκουμπώσει. Και έχω την εντύπωση ότι το γύρησα με το χέρι πολύ περισσότερο από 45 μοίρες.

Δεν γυρνάει βέβαια και "τρελά" το ένα κομμάτι με το άλλο, έχει την σχετική αντίσταση. Και υποπτεύομαι ότι αυτό το έχουν κάνει για να μην καταπονείται μηχανικά το αξονάκι, κατά την εκκίνηση του φίλτρου. Δηλαδή να ψιλοπατηνάρει εκεί, κατα την εκκίνηση, μέχρι να "πιάσει" τις στροφές. Τι γίνεται όμως όταν από την χρήση, το πατηνάρησμα αυτό γίνει συνεχόμενο?

giannisaek 11-04-11 05:56

Λογικά δεν πρέπει να πατινάρει, το σωστό είναι ότι πρέπει να τερματίζει.
Αν έχεις εγγύηση να το πας να στο αλλάξει.

kesanis 11-04-11 10:24

Οπότε λέμε δηλαδή ότι πρέπει στάνταρ να τερματίζει? Να δίνει δηλαδή κάποιες μοίρες ελεύθερα και μετά να τερματίζει και να κομπλάρει σταθερά.

ΟΚ θα το δω πάλι.

aquaman 11-04-11 12:39

Έχω το ίδιο φίλτρο. Εμένα τερματίζει. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη πρέπει να τερματίζει, γιατί αλλιώς όπως είπαν θα γυρνάει τρελά ο άξονας και η φτερωτή θα μένει εκεί που είναι και δεν θα έχεις ροή.

kesanis 11-04-11 17:18

ΟΚ θα το δω. Αλλά μάλλον βρήκα τον λόγο της μειωμένης ροής. Βοήθησε ένας φακός και η σχετική διαφάνια που έχει το καλάθι του eheim. Τελικά είναι όντως ψιλοδύσκολο να κάνεις σωστή και πλήρη εξαέρωση. Από την Παρασκευή και μέχρι και σήμερα (πριν λίγο) είδα με φακό ότι είχε μέσα κρατημένο αέρα. Το σταμάτησα, έκλεισα τα βανάκια και σιγά - σιγά με μία μικρή κανάτα το γέμησα με νερό από το ενυδρείο μέσα από το in που μπαίνει το βανάκι. Πήρε κάμποσο είναι η αλήθεια και ξαναβάζοντάς το σε λειτουργεία έχει σίγουρα περισσότερη ροή. Με τον κλασσικό τρόπο με το χερούλι δεν γίνονταν τίποτα. Δεν θα έπρεπε όμως από την Παρασκευή να είχε εξαερώσει? Τι στο καλό πια.
Όσο για το ιμπέλερ θα δω σε ένα καινούργιο. Το φίλτρο δεν το ξανανοίγω τώρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01562 seconds with 10 queries