Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τι ειναι οι οτοκυκλοι οεο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49648)

tsoui 22-02-11 21:55

Τι ειναι οι οτοκυκλοι οεο?
 
Καλησπερα καταρχην σε ολους σημερα λοιπον αποφασισα να παω σε ενα ενυδρειακο μαγαζι εξειδικευμενο (ετσι λεει) στο γαλατσι και θα ηθελα να μοιραστω αυτην την <<φανταστικη>> εμπειρια μου με εσας.
Ξεκιναω λοιπον απο χθες το βραδυ στο νετ να βρω ποιο μαγαζι εχει φερει μελανοταινιες boesmani μιας και την προηγουμενη φορα ειχα παρει θυληκες αντι για αρσενικες, βρηκα λοιπον το μαγαζι αυτο στο γαλατσι.Καπου εδω ξεκιναει και η πλακα αφου πρωτα διαβασα και ξεστραβωθηκα το βιβλιο που εχει υπομνημα ο Tolis (που τον ευχαριστω) πηγα λοιπον.Με το που πηγαινω ρωταω αν τις εχει λεει ναι και του ζηταω 2 αρσενικες η απαντηση του ειναι - αν δηλαδη σου βαλω θυληκες θα το καταλαβεις? του λεω ναι και εκει αλλαζει και μου λεει οτι δεν τις γνωριζει,μετα λοιπον του ζηταω οτοκυκλους και μου λεει ολο εκπληξη οτι πρωτη φορα τους ακουει ακουσον ακουσον και μου συστηνει να παρω ενα ancistrus που κατα τα λεγομενα του δε μεγαλωνει πολυ (χαχαχα):smt043 η ενα S.A.E
που εννοειτε οτι ηταν C.A.E και απορω τι σχεση εχουν αυτοι οι δεινοσαυροι σε σχεση με αυτο που ζητησα ,φταιει λοιπον ο απειρος που παει να φτιαξει ενα απλο ενυδρειακι η τα pet που για να πουλησουν φορτωνουν τα παντα σε ενα αρχαριο και του λενε κοψε το λαιμο σου και δε μιλαμε για το pet της γειτονιας.
Υ.Γ Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα μου την βιδωνει οταν ο αλλος πιστευει οτι εισαι βλακας ή οτι του χρωστας τα λεφτα σου και την ηρεμια σου.

pavlos1988 22-02-11 23:25

Αν εννοεις αυτο που βρισκεται επι της λεωφορου Γαλατσιου,ψηλα προς την Βεικου,(δεν θελω να πω επωνυμια),ειναι για κλαματα.Ο τυπος δεν ξερει την τυφλα του.Εχω παει αρκετες φορες και εκτος του οτι ειναι πανακριβος,εχει ενα περιεργο στυλακι και οι απαντησεις του αρκετη ειρωνεια..

Μακρια...zw

medico 22-02-11 23:39

Σε εμένα που του ζήτησα neolamprologus brichardi μου είπε ότι κάποιο λάθος κάνω και να του στείλω με mail το σωστό λατινικό όνομα του ψαριού που θέλω για να μου το φέρει.:p

tsoui 22-02-11 23:41

Και εγω την ιδια αποψη σχηματισα αλλα ασοψετε που ηθελα να βρω ψαρια στο ιδιο μεγεθος με τα δικα μου αλλιως θα την ειχα κανει σφαιρα απο εκει μεσα εννοειτε οτι τις χρυσοπληρωσα οποτε δεν ηταν η ιδεα μου απορω πως την παλευει

B22 22-02-11 23:46

ετσι την ειχα πατησει και εγω στο πρωτο μου ενυδρειο....οι πωλητες μου πλασαραν οτι ηθελαν(ημουν και γω αδιαβαστος)με αποτελεσμα να γινει το ενυδρειο μου...."βατερλο"

tsoui 22-02-11 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από medico (Μήνυμα 556481)
Σε εμένα που του ζήτησα neolamprologus brichardi μου είπε ότι κάποιο λάθος κάνω και να του στείλω με mail το σωστό λατινικό όνομα του ψαριού που θέλω για να μου το φέρει.:p

Να υποθεσω με φωτογραφια και γενεολογικο δεντρο χαχαχα:smt044:smt044

delta66 23-02-11 03:01

Παντως για τον ancistrus εχει δικιο οτι δεν γινεται μεγαλος.
Τα συνηθισμενα που φερνουν φτανουν μεχρι 10-13 εκ.
πχ http://www.planetcatfish.com/catelog...?species_id=49

Λιγα και σπανια ancistrus φτανουν τα 20 εκ.

tsoui 23-02-11 16:31

Πιστευω οτι συμφωνεις οτι δε συγκρινεται σε καμμια περιπτωση σε ταξη τελικου μεγεθους το ενα απο το αλλο και επισης δε ρωτησε καν ποσα λιτρα ενυδρειο ειχα. Περιτο επισης να σου πω οτι μετα την απαντηση οτι δε εχει ξανακουσει για οτοκυκλους ενω στη φορμα που εχει με την παραλαβη των ψαριων του τους γραφει πεντακαθαρα η δε ξερει τι πουλαει η προσπαθησε να με δουλεψει κανονικα και στη μια και στην αλλη απλα λιωνω στο γελιο με τους εξειδικευμενους του χωρου (petshop) και θελω να μεινω για παντα αρχαριος

Tolis 23-02-11 16:59

Μαλλον δεν ηταν ο ιδιοκτητης.

kesanis 24-02-11 01:32

Και εγώ πάντως εχω να πω τα χείριστα για το συγκεκριμένο κατάστημα. Κακή αντιμετώπιση του πελάτη, ειρωνικό " υφάκι", και σε τηλεφωνική επικοινωνία, μου πέταξε ένα " ελα από εδώ για να σε εξηπηρετησω " και μου έκλεισε το τηλέφωνο στη μούρη χωρίς να μου πει αν αυτα που του είχα παραγγείλει είχαν έρθει ή όχι. (Και τελικά δεν τα είχε καν παραγγείλει όπως αποδείχθηκε). Από μένα τα χειρότερα μόνον εχω να πω, μαζί με την προτροπή "μακριά".


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01459 seconds with 10 queries