Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48914)

litsa 03-02-11 19:50

ΕΠΙΘΕΣΗ ΠΛΕΚΟΣΤΟΜΟΥ
 
Παιδιά ο πλεκόστομός μου επιτέθηκε στα αγγελοψαρα και τα σκότωσε τη νύχτα γιατι λέτε να έγινε αυτό...? Φαγητό ρίχνω κάθε μέρα κανονικά οπότε νυστικός δεν ήταν...μήπως είναι επιθετικό ψαρι αλλα δεν νομίζω γιατί τον έχω 5 χρόνια και δεν έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο ίσα ίσα που φοβάτε κιόλας...τα φώτα σας...τώρα κάνει να βάλω ψάρια ή θα μου τα φάει....να ξέρετε το ενυδρείο είναι 100 λίτρα και τα αγγελόψαρα ήταν ενός φίλου που έλειπε σε κάτι σεμινάρια και τα πήρα εγώ για μια βδομάδα και έγινε ότι έγινε...και αν ναι τι ψάρια γιατί είναι μόνος του τώρα

Γιώργος Κ 03-02-11 19:55

Δυσκολο να τα σκοτωσε ο πλεκο!!! ;)

Μηπως πεθαναν απο αλλη αιτια και ο πλεκο μετα τα μασουλαγε?

Μετρησεις εχεις κανει να δεις αν υπαρχει αμμωνια η και ΝΟ2? ΝΟ3 ποσο εχεις?

eimaste aR21rwstoi 03-02-11 20:14

μηπως ο ΄πλεκο ειχε ψυχολογικα και του την βιδωσε????

οι πλεκο δεν ειναι επιθετικοι παρα μονο μεταξυ τους και αυτο οταν πηγαινει ο ενας στον χωρο του αλλου...
τουλαχιστον εγω αυτη την συμπεριφορα παρατηρω συνεχεια...

οποτε μαλλον φταιει κατι αλλο

beat89 03-02-11 21:11

Κατι αλλο εγινε τη νυχτα.
Ποτε εβαλες μεσα τα αγγελοψαρα?
Εκανες προσαρμογη?

delta66 03-02-11 21:52

Τον ειδες να τα σκοτωνει?
Τι ειδος πλεκο ειναι?
Μεγεθος αγγελοψαρων?
Τιμες νερου?
Αλλα ζωντανα (ψαρια, οστρακοδερμα) στο ενυδρειο?

dimitrios 03-02-11 21:57

συμφωνω με το γεωργαρα! ψαξε να δεις τι φταιει και εχασες τα αγγελοψαρα, ο πλεκο στη φυση τρωει και νεκρα ψαρια.

giannisaek 04-02-11 00:50

Μπας και τα πούλησες για να πάρεις κανά μπλουζάκι ή κανά κόσμημα, :p και σκαρφίστηκες αυτό για να δικαιολογηθείς στον φίλο σου; :grin:

ippomas 04-02-11 09:32

Αμεσως ολοι με την καλη κουβεντα και ο δικος μου ο πλεκο κυνηγαει τα αλλα ψαρια οταν ειναι η ωρα του ταισματος και ειναι ξυπνιος, που βρισκεται το παραξενο. Μπορει να μην δαγκωνη αλλα κινητε γρηγορα και τα εμβολιζη μην σας φαινετε τοσο ακατορθωτο.

beat89 04-02-11 10:16

Εμένα το πολύ πολύ να δώσει κανένα σπρωξιματακι κ αυτό στα κορυ που είναι κ αυτα στο βυθό.

Coolnick 04-02-11 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 548455)
Αμεσως ολοι με την καλη κουβεντα και ο δικος μου ο πλεκο κυνηγαει τα αλλα ψαρια οταν ειναι η ωρα του ταισματος και ειναι ξυπνιος, που βρισκεται το παραξενο. Μπορει να μην δαγκωνη αλλα κινητε γρηγορα και τα εμβολιζη μην σας φαινετε τοσο ακατορθωτο.

και σε μένα συμβαίνει αυτό... την ώρα του φαγητού πιάνει ταχύτητα αξια του silver shark.... τα εμβολίζει και τα διωχνει απο το χώρο ευθύνης του....
Ο φίλος ανέφερε ενυδρείο 100 λίτρων... ίσως αυτό και κάποιοι παράμετροι να οδήγησαν σ αυτό το αποτέλεσμα.

beat89 04-02-11 10:39

Ότι έγινε έγινε το βράδυ άρα δεν μπορεί να τους επιτέθηκε ο πλεκοστομος,τουλάχιστον όχι λόγω του φαγητού.

tsoum 04-02-11 13:56

Γιατι δεν μπορεί να τους επιτέθηκε ο πλεκοστομος;

delta66 04-02-11 15:17

Μη ξεχνατε οτι τα ψαρια εχουν και χαρακτηρα.
Κι ομως ειναι αληθεια.
Αλλα ειναι ευεξαπτα και αλλα ευυγενικα.

Η δικη μου εμπειρια απο πλεκο ειναι τελειως διαφορετικη.
Ηταν ευγενεστατος απεναντι και στα ψαρια και στα φυτα (ιδιως στο 4'.35")

BORKED

ippomas 04-02-11 17:58

Aκριβως τον ιδιο πλεκο εχω και εγω και περιπου το ιδιο μεγεθος ισως και λιγο μεγαλυτερος, οταν κινητε ξεπατωνη φυτα σαν ανεμοτρατα, και οχι παντα αλλα συνηθως κινητε και προς τα ψαρια. Ισως επεσα σε δυστροπο.

Γιώργος Κ 04-02-11 18:29

Ανεξαρτητα με τον χαρακτηρα του το βλεπω παρατραβηγμενο να σκοτωσει τα σκαλαρια! ;)

delta66 04-02-11 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 548708)
Ανεξαρτητα με τον χαρακτηρα του το βλεπω παρατραβηγμενο να σκοτωσει τα σκαλαρια! :wink:

Τραβηγμενο αλλα ολα ειναι πιθανα

BORKED

Γιώργος Κ 04-02-11 23:39

Νομιζω υπαρχει διαφορα αναμεσα στην επιθεση απο το να το σκοτωσει!!! ;)

Δεν εχω ξανακουσει πλεκο να σκοτωνει αλλο ψαρι ... να φαει γονο οκ αλλα να σκοτωσει μεγαλο ψαρι ... δε μπορω να το φανταστω ευκολα!

Μου θυμιζει μια κοπελα μου παλια που μου ελεγε θα σε φιλαω μεχρι να πεθανεις (μεγαλα λογια) ... ετσι και ο πλεκο ειπε στο σκαλαρι θα σε ρουφαω μεχρι να πεθανεις!! :D:D

eimaste aR21rwstoi 07-02-11 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 548847)
Νομιζω υπαρχει διαφορα αναμεσα στην επιθεση απο το να το σκοτωσει!!! ;)

Δεν εχω ξανακουσει πλεκο να σκοτωνει αλλο ψαρι ... να φαει γονο οκ αλλα να σκοτωσει μεγαλο ψαρι ... δε μπορω να το φανταστω ευκολα!

Μου θυμιζει μια κοπελα μου παλια που μου ελεγε θα σε φιλαω μεχρι να πεθανεις (μεγαλα λογια) ... ετσι και ο πλεκο ειπε στο σκαλαρι θα σε ρουφαω μεχρι να πεθανεις!! :D:D

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

το πιασατε το υποννοουμενο:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01652 seconds with 10 queries