Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τα φώτα σας!!! (γωνιακό ενυδρείο) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48707)

mat 28-01-11 09:01

Τα φώτα σας!!! (γωνιακό ενυδρείο)
 
Θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε όσοι έχετε στην κατοχή σας γωνιακό ενυδρείο την εμπειρία σας. Είμαι στην φάση επιλογής μεγαλύτερου ενυδρείου (~250 λίτρα) και ο χώρος στο σαλόνι μου βολεύει περισσότερο στο να τοποθετηθεί γωνιακό ενυδρείο. Θέλω να ρωτήσω τα εξής λαμβάνοντας υπ' όψη ότι το ενυδρείο θα είναι γλυκού νερού:

α) Είστε ευχαριστημένοι από θέμα στεγανώτητας??? Ποιες μάρκες παρουσίασαν πρόβλημα???

β) Οπως ενώνονται δύο καναπέδες σε ορθή γωνία έχω ένα κενό τετράγωνο με πλευρά 1μέτρο. Αν χωνέψω εκεί μέσα το έπιπλο και από πάνω το ενυδρείο δεν θα μπορώ να ανοίξω τα ντουλαπάκια από κάτω τα οποία θα κρύβονται από τα μπράτσα (πλευρές) των καναπέδων. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Μπορώ να στήσω ράφι/ντουλαπάκι πάνω από το ενυδρείο και με κανάλι να κατεβάζω προς τα κάτω τους σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου? Φοβάμαι διαρροές και υγρασία στον τοίχο...
Το σχήμα είναι κάπως έτσι για να καταλάβετε... :cool:

γ) Υπάρχουν άλλα ζητήματα που πρέπει να με απασχολήσουν πριν προχωρήσω στην απόκτηση του ενυδρείου?????

ΑΝ θελήσω να το μετατρέψω αργότερα σε αλμυρού τι θα πρέπει να έχω προβλέψει?


Χ|----------|
εδώ|----------|
----
| |
| |
| |
----

Ευχαριστώ!!! Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας.

kingrim 28-01-11 09:15

ετσι εχω φιλε και εγω το ενυδρειο αλλα δεν εχω βαλει γωνιακο εβαλα ενα σε μηκος οσο το κενο και σε φαρδος 15εκ πιο μικρο απο το κενο το επιπλο δεν εχει πορτες και ετσι βαζω το χερι και περνω οτι θελω οταν ειναι για μεγαλη συντηρηση (φιλτρα κλπ κλπ κλπ) τραβαω τον καναπε

johnbaz 28-01-11 09:39

Καλημερα φιλε μου.εχω γωνιακο της amubias το 140αρι.γιατι να μην εχει καλη στεγανωτητα;;;ποιος τα λεει αυτα;ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλως ειναι λυση χωρου κ αναγκης!αν ειχα χωρο εννοειτε οτι θαπαιρνα ορθογωνιο!οσων αφορα αυτο με τους καναπεδες,επελεξε στην αρχη τι σου κανει σαν ενυδρειο,πχ juwel 190l-350l,anubias 140l-180l( anubias θα δεις σε pet city) κ μετα το μονο που θα κανεις ειναι να μετρησεις να δεις τι κενο μενει μπροστα για να ανοιγει το ντουλαπακι!

mat 28-01-11 09:56

Δυστυχώς οι καναπέδες δεν μπορούν να μετακινηθούν για να μεγαλώσει μια από τις 2 πλευρές... :(
Επίσης έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που τα γωνιακά juwel έχασαν την στεγανώτητά τους στις ενώσεις του κυρτού τζαμιού με αποτέλεσμα να τα επιστρέφουν και να πέρνουν τα χρήματα της εγγύησης πίσω...

Alex_Salonica 28-01-11 16:30

Τα trigon juwel έχουν τις πόρτες μπροστά στη μέση και αν κατάλαβα καλά από το σχέδιο δεν θα έχεις πρόβλημα να τις ανοίγεις.
Είχα το trigon 190 και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, αν μπορείς να πάρεις το 350 πάρτο!

Υ.Γ. Δεν είχα πρόβλημα με διαρροές ούτε καν υδρατμούς έξωτερικά.Όπως και νάχει έχουν και 5 χρόνια εγγύηση.

mat 01-02-11 18:31

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας.;)

OlgaM 01-02-11 19:43

Γεια σου, απέκτησα πολύ πρόσφατα γωνιακό ενυδρείο, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για θέμα στεγανότητας ακόμη.
Αλλά για το θέμα των ντουλαπιών, μπορώ να σου πω ότι δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει ότι δεν θα ανοίγουν, καθώς στο ένα ράφι θα βάλεις το εξωτερικό φίλτρο, ενώ στο άλλο υποτίθεται ότι μπορείς να βάλεις τροφές κ.λ.π., αντικείμενα που μπορείς να τα φυλάς σε άλλο σημείο του σπιτιού σου. Καλύτερα πάντως να μην κάνεις πατέντες με τους σωλήνες!!! Φιλικά:p


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mat (Μήνυμα 545442)
Θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε όσοι έχετε στην κατοχή σας γωνιακό ενυδρείο την εμπειρία σας. Είμαι στην φάση επιλογής μεγαλύτερου ενυδρείου (~250 λίτρα) και ο χώρος στο σαλόνι μου βολεύει περισσότερο στο να τοποθετηθεί γωνιακό ενυδρείο. Θέλω να ρωτήσω τα εξής λαμβάνοντας υπ' όψη ότι το ενυδρείο θα είναι γλυκού νερού:

α) Είστε ευχαριστημένοι από θέμα στεγανώτητας??? Ποιες μάρκες παρουσίασαν πρόβλημα???


β) Οπως ενώνονται δύο καναπέδες σε ορθή γωνία έχω ένα κενό τετράγωνο με πλευρά 1μέτρο. Αν χωνέψω εκεί μέσα το έπιπλο και από πάνω το ενυδρείο δεν θα μπορώ να ανοίξω τα ντουλαπάκια από κάτω τα οποία θα κρύβονται από τα μπράτσα (πλευρές) των καναπέδων.


Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Μπορώ να στήσω ράφι/ντουλαπάκι πάνω από το ενυδρείο και με κανάλι να κατεβάζω προς τα κάτω τους σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου? Φοβάμαι διαρροές και υγρασία στον τοίχο...
Το σχήμα είναι κάπως έτσι για να καταλάβετε... :cool:

γ) Υπάρχουν άλλα ζητήματα που πρέπει να με απασχολήσουν πριν προχωρήσω στην απόκτηση του ενυδρείου?????

ΑΝ θελήσω να το μετατρέψω αργότερα σε αλμυρού τι θα πρέπει να έχω προβλέψει?


Χ|----------|
εδώ|----------|
----
| |
| |
| |
----

Ευχαριστώ!!! Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας.

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mat (Μήνυμα 545465)
Δυστυχώς οι καναπέδες δεν μπορούν να μετακινηθούν για να μεγαλώσει μια από τις 2 πλευρές... :(
Επίσης έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που τα γωνιακά juwel έχασαν την στεγανώτητά τους στις ενώσεις του κυρτού τζαμιού με αποτέλεσμα να τα επιστρέφουν και να πέρνουν τα χρήματα της εγγύησης πίσω...

Επίσης, χωρίς να θέλω να δυσφημίσω οποιαδήποτε εταιρεία, στα γωνιακά της Juwel έχω ακούσει και εγώ προβλήματα. Εγώ κατέληξα στη Ferplast Dubai 90 ( 180 lt ), το οποίο είναι super

johnbaz 01-02-11 20:35

Αν επιτρεπετε Ολγα απο που το αγορασες κ ποσο;αν δεν επιτρεπετε λογω διαφημισης να προβληθει στο φορουμ στειλε μου με πμ τις πληροφοριες.

OlgaM 23-03-11 13:05

Sorry, τώρα το είδα το μήνυμα!

akoulis 23-03-11 14:49

νομιζω υπαρχουν και συρομενα πορτακια:rolleyes:

Sotiris7 23-03-11 15:05

Μια που το ξεθάψατε το θέμα, μπορώ να πω κι εγώ την γνώμη μου.........

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ............... ΠΕΤΑΣ ΤΟΝ ΕΝΑΝ, ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΕΛΕΙΣ........ :D :D :D

Έσκισαν τα φώτα μου πάλι............... :cool: :cool: :cool:

kingrim 23-03-11 16:58

και αμα εχεις γυναικα σε πεταει εξω μαζι με το ενυδρειο

georod7 23-03-11 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 570252)
και αμα εχεις γυναικα σε πεταει εξω ''μαζι με το''(μεσα στο) ενυδρειο

:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01503 seconds with 10 queries