Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σόδα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47559)

zipo 31-12-10 17:59

Σόδα.
 
Πήγα προ ολίγου στο σούπερ μάρκετ για να πάρω μαγειρική σόδα και βρήκα μία με όνομα "Matin@" που λέει από έξω sodium bicarbonate.Οπότε υποθέτω πως αυτό μου κάνει για να ανεβάζω λίγο ακόμα το ph στον κουβά της αλλαγής νερού,σωστά?Το θέμα είναι πως συνάντησα και κάτιο παρόμοιο με αυτό που έλεγε πως είναι σόδα που λειτουργεί σαν αποσκληρυντικό και κατεβάζει το pH.Επειδή,είμαι λίγο μπερδεμένος μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τη διαφορά?Ευχαριστώ.

dimitrios 31-12-10 18:44

εγω ξερω οτι η σοδα ανεβαζει μονο την kh

harris samos 31-12-10 18:48

η σοδα ανεβαζει το την kh που παρασερνει το ph

Πάνος 01-01-11 06:44

ασε τη λουξ γιατι... :smt120
βρηκα αυτο "Σόδα πλυσίματος δεν πρέπει να συγχέεται με το πλύσιμο σε σκόνη, η οποία είναι σε σκόνη που χρησιμοποιούνται ως σαπούνι το απορρυπαντικό? Επίσης δεν είναι το ίδιο με την μαγειρική σόδα, αν και οι δύο ενώσεις είναι στενά συνδεδεμένοι."
απο http://www.patofa.com/greek/1178/-93...3-963-951-soda
το κειμενο ειναι λιγο φαουλ :D

zipo 01-01-11 16:47

Άρα,απλά παίρνω τη Ματίνα.Σωστά?

georgebruno 01-01-11 16:59

Ναι πάρε τη Ματίνα...:D:D:smt055 (μαγειρική σόδα) και μετά η κοπελιά σου.... :smt075
Τώρα που το σκέφτομαι ωραία δικαιολογία!Βγαίνει και σε άλλα ονόματα?(τυχεροί οι αφρικανοι)

zipo 01-01-11 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgebruno (Μήνυμα 529878)
Ναι πάρε τη Ματίνα...:D:D:smt055 (μαγειρική σόδα) και μετά η κοπελιά σου.... :smt075
Τώρα που το σκέφτομαι ωραία δικαιολογία!Βγαίνει και σε άλλα ονόματα?(τυχεροί οι αφρικανοι)

:cool::cool::cool:
-------------------------
Για δώστε και ένα λινκ για το πως θα τη χρησιμοποιήσω ή μερικές οδηγίες.Το νερό της αλλαγής μου είναι 60 λίτρα.

Χαραμάδας 01-01-11 19:27

Δημητράκη πάρε την μαγειρική σόδα και άσε την άλλη,εκτός αν ''βρόμισαν'' τα κιχλιδάκια σου και θέλεις να τα σαπουνίσεις....:D:D:D.
Παντως για καλύτερα αποτελέσματα (σε συνδυασμό με την μαγειρική σόδα) κοίτα αυτό...http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...Minerals.htm.;).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 529894)
:cool::cool::cool:
-------------------------
Για δώστε και ένα λινκ για το πως θα τη χρησιμοποιήσω ή μερικές οδηγίες.Το νερό της αλλαγής μου είναι 60 λίτρα.

Ρε Δημητράκη,βάλε σ'έναν κουβά 10 lit και πρόσθεσε μισό κουταλάκι του γλυκού σόδα.Κάνε μέτρηση και ανάλογα πρόσθεσε ή αφαίρεσε.

georgebruno 01-01-11 21:27

Μητσο γιατί να χρησιμοποιήσεις?Τι τιμές έχει το νερό σου?Εγώ κάποια στιγμή έκανα χρηση σόδας αλλα μετα ειδα οτι τσαμπα καιει η λαμπα!(Να μην σου πω καλύτερα να μην βάζεις γιατί αν χρειαστεί να την κάνει άλλος την αλλαγη νερού θα είναι πιο απλο)Aν θυμαμαι καλά εβαζα 1 κουταλάκι στα 20 λιτρα.

zipo 01-01-11 21:32

Γιώργο,έχω KH 11 και pH 8 με πολύ δυνατή ανατάραξη και είπα μήπως θα μπορούσα να πάω την ανθρακική στο 14-15 και το ph στο 8,2.με προβληματίζει όμως κάτι άλλο.Έστω ότι το ενυδρείο έχει ph 8,0 και φέρνω τον κουβά σε pH 8,2-8,4 .Όταν θα κάνω αλλαγή που πλησιάζει το 50% δε θα στρεσάρονται έντονα τα ψάρια?

georgebruno 01-01-11 21:58

Οι τιμές σου είναι μια χαρά δεν νομίζω πως πρέπει να προσθέσεις κάτι.Τώρα για την αλλάγή νερού θα την εκανα γυρω στο 30% αλλά και 50% να κανεις μην νομίζεις οτι θα στρεσαριστουν τόσο..(δεν θα ανέβει με μια αλλαγή το ph σου τόσο απότομα).Το σημαντικότερο είναι να κρατας τις τιμές σου σταθερες και στην αλλαγή να κατεβαινει λιγο η θερμοκρασία..

harris samos 02-01-11 05:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 529947)
Γιώργο,έχω KH 11 και pH 8 με πολύ δυνατή ανατάραξη και είπα μήπως θα μπορούσα να πάω την ανθρακική στο 14-15 και το ph στο 8,2.με προβληματίζει όμως κάτι άλλο.Έστω ότι το ενυδρείο έχει ph 8,0 και φέρνω τον κουβά σε pH 8,2-8,4 .Όταν θα κάνω αλλαγή που πλησιάζει το 50% δε θα στρεσάρονται έντονα τα ψάρια?

μισος βαθμος δεν ειναι τιποτα μην ανχονεσε απλα προσεχε τη σοδα θελει λιγο να την κοιταξεις και να μετρας συχνα γιατι κανει νουμερα η σοδα ανεβoκατεβαινει το ph

Κλεόβουλος 02-01-11 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgebruno (Μήνυμα 529962)
Οι τιμές σου είναι μια χαρά δεν νομίζω πως πρέπει να προσθέσεις κάτι.Τώρα για την αλλάγή νερού θα την εκανα γυρω στο 30% αλλά και 50% να κανεις μην νομίζεις οτι θα στρεσαριστουν τόσο..(δεν θα ανέβει με μια αλλαγή το ph σου τόσο απότομα).Το σημαντικότερο είναι να κρατας τις τιμές σου σταθερες και στην αλλαγή να κατεβαινει λιγο η θερμοκρασία..

:smt023

lingistis 02-01-11 11:11

Υπάρχει και η "Ηλιος"... βασικά ψάνχεις για "διττανθρακική σόδα = bicarbonate sodium" (όξινο ανθρακικό νάτριο) ή γνωστό και ως σόδα μαγειρικής ή σόδα ζαχαροπλαστικής και είναι κάτι διαφορετικό από την σόδα πλυσίματος που δεν βάζουμε στα ενυδρεία!!

Η λέξη σόδα είναι "απλοποίηση - συντόμευση" του αγγλικού sodium, δηλαδή νάτριο.

Από μισό έως ένα κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα φρέσκο νερό (δηλαδή ένα κουβά) κάνει για τον σκοπό που την θέλεις... (από KH 11 και pH 8 σε ΚΗ14-15 και το ph στο 8,2).

Με πιο μικρές αλλαγές νερού, κάπου 20%, θα φτάσεις σε αυτά τα επίπεδα μετά από 4-6 αλλαγές και δεν θα έχουν προβλημα τα ψάρια σου. Μετά μετράς το νερό του ενυδρείου σου και βλέπεις εάν μπορείς και με πιο λίγη σόδα στα 10 λίτρα ώστε να έχεις σταθερό το pH. Δεν είναι κάτι δύσκολο ή κακό αυτό που θέλεις να κάνεις και πολλοί βάζουμε σόδα μαγειρικής στο φρέσκο νερό... απλά με λίγη προσοχή ώσπου να το σταθεροποιήσεις το pH, για να μην έχεις απότομες μεταβολές στο ενυδρείο σου.

Προσοχή το pH το μετράμε με λογαριθμική κλίμακα!!!

Το pH 9 είναι 10 φορές πιο αλκαλικό από το pH 8 και 100 φορές πιο αλκαλικό από το pH 7 και 1000 φορές πιο αλκαλικό από το pH 6!!! οπότε ο μισός βαθμός είναι 5 φορές τουλάχιστον πιο πάνω ή κάτω!!!

Στα ενυδρεία μας πιο σημαντικό κατά πολύ είναι η σταθερότητα του pH...
οπότε εάν αποφασίσεις να μεταβάλεις το pH πρέπει μετά από κάθε αλλαγή νερού να έχεις την ίδια σχεδόν ένδειξη.

zipo 02-01-11 11:19

Η σταθερότητα είναι επίσης ένας λόγος που θέλω να κάνω χρήση σόδας.Από τη στιγμή που μπει στο νερό του ενυδρείου η σόδα και έχουμε πάρει τις σωστές τιμές,δε θα έχουμε αλλαγές του kH προς τα κάτω μέχρι την επόμενη αλλαγή,έτσι?

lingistis 02-01-11 12:30

Εξαρτάτε τι άλλα υλικά έχεις μέσα στο ενυδρειο... γενικά με εβδομαδιέες αλλαγές νερού έχεις σταθερόύς παράμετρους.

delta66 02-01-11 17:25

1 .Για ποσο χρονο κραταει η δραση της σοδας να ανεβαζει την kH?
2. Τσεκρασισμα με μετρηση φτανει να κανουμε την ωρα που θα την αναμιξουμε ή και πολυ αργοτερα?

lingistis 02-01-11 22:17

1. από όσα γνωρίζω δεν έχει χρονική διάρκεια... αν π.χ. κάνεις ένα μύγμα στο κουβά σου, δηλαδή καθαρό νερό με μια κουταλιά σόδα, η μέτρηση του pH θα είναι ίδια μέσα στο κουβά όποτε και εάν την μετρήσεις... και μετά εβδομάδες. Στο ενυδρείο υπάρχουν και άλλα στοιχεία που επιρεάζουν το pH... οπότε θεωρώ ότι μέσα στο ενυδρείο το pH με την πάροδο του χρόνου τείνει να σταθεροποιηθεί.

2. Εγώ τσεκάρω την επόμενη μέρα το ενυδρείο όταν έχει γίνει ότι ήταν να γίνει (κάπου το είχα διαβάσει και το εφαρμόζω)

Υπόψη πως εάν κορεστεί το νερό με την σόδα θα έχουμε ίζημα της.

Καλά που είναι οι χημικοί βρε παιδιά να μας τα πουν πιο καλά :confused:

aquaman 02-01-11 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 530141)
Προσοχή το pH το μετράμε με λογαριθμική κλίμακα!!!

Το pH 9 είναι 10 φορές πιο αλκαλικό από το pH 8 και 100 φορές πιο αλκαλικό από το pH 7 και 1000 φορές πιο αλκαλικό από το pH 6!!! οπότε

ο μισός βαθμός είναι 5 φορές τουλάχιστον πιο πάνω ή κάτω!!!



Στα ενυδρεία μας πιο σημαντικό κατά πολύ είναι η σταθερότητα του pH...
οπότε εάν αποφασίσεις να μεταβάλεις το pH πρέπει μετά από κάθε αλλαγή νερού να έχεις την ίδια σχεδόν ένδειξη.

1) Ο μισός βαθμός Ph σημαίνει αύξηση (10)^(0.5)=3.16 φορές :-) (ακριβώς επειδή είναι λογαριθμική η κλίμακα.

2) Τελικά είναι η σταθερότητα του Ph που έχει σημασία, ή η σταθερότητα των διαλυμένων στερεών, ΚΗ/GH; Έχω διαβάσει (σε άλλα φόρουμ) συζητήσεις όπου διίστανται οι απόψεις. Λένε δηλαδή ότι το ψάρι δεν το ενοχλεί η αύξομείωση Ph που οφείλεται π.χ. στην αυξομείωση του διαλυμένου CO2 στο νερό, αλλά το ταλαιπωρεί η αυξομείωση του Kh απότομα.

Και στις 2 περιπτώσεις το Ph αλλάζει, αλλά για διαφορετικούς λόγους.
Ξέρει κανείς για σίγουρα ότι είναι η αλλαγή Ph αυτή καθεαυτή που βλάπτει;

delta66 03-01-11 03:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 530362)
1. από όσα γνωρίζω δεν έχει χρονική διάρκεια... αν π.χ. κάνεις ένα μύγμα στο κουβά σου, δηλαδή καθαρό νερό με μια κουταλιά σόδα, η μέτρηση του pH θα είναι ίδια μέσα στο κουβά όποτε και εάν την μετρήσεις... και μετά εβδομάδες.....

Υποτιθεται οτι η σοδα ανεβαζει kH (η οποιαδηποτε αλλοιωση του πεχα ειναι "παρενεργεια" αυτης της αλλαγης)
Μετρησεις kH εγιναν?

zipo 03-01-11 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 530474)
Υποτιθεται οτι η σοδα ανεβαζει kH (η οποιαδηποτε αλλοιωση του πεχα ειναι "παρενεργεια" αυτης της αλλαγης)
Μετρησεις kH εγιναν?

Αν η ερώτηση πάει σε μένα,το kH μνου αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο βγαίνει από μετρήσεις 11.

delta66 03-01-11 15:03

Γενικα ρωταω εμπειριες, γιατι απο τη μικρη δικη μου με τη σοδα, παρατηρησα προσκαιρες αλλαγες της kH προς τα πανω.
Μετα απο ελαχιστες μερες επεφτε παλι.
Μαλιστα η αλλαγη της προς τα πανω ηταν αποτομη και με ελαχιστη δοσολογια.

aquaman 03-01-11 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 530674)
Γενικα ρωταω εμπειριες, γιατι απο τη μικρη δικη μου με τη σοδα, παρατηρησα προσκαιρες αλλαγες της kH προς τα πανω.
Μετα απο ελαχιστες μερες επεφτε παλι.
Μαλιστα η αλλαγη της προς τα πανω ηταν αποτομη και με ελαχιστη δοσολογια.

Αυτό φαίνεται περίεργο. Παίζει να είναι θέμα ακρίβειας του τεστ?
Εξάτμισης νερού;

delta66 03-01-11 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 530686)
Αυτό φαίνεται περίεργο. Παίζει να είναι θέμα ακρίβειας του τεστ?
Εξάτμισης νερού;

Οχι τα τεστ ηταν ΟΚ
Παιζει να ειναι η παραλληλη χρηση τυρφης.
Δοκιμαζα αλλαγες με μιξη νερου 50% ΑΟ με προσθετα ηλεκτρολυτες και σοδα (λιγο πριν την αλλαγη) και 50% βρυσης με αντιχλωριο και δουλεμενο μια εβδομαδα με τυρφη με στοχο και τα δυο να εχουν gH5 kH3
Αργοτερα δοκιμαζα 100% ΑΟ δουλεμενο με τυρφη και προσθετα ηλεκτρολυτες και σοδα λιγο πριν την αλλαγη με στοχο παλι gH5 kH 3
Και στα δυο ειχα ρυθμιση των τιμων εκει που ηθελα κατα την αλλαγη, αλλα ειχα πτωση kH μετα απο 1-2 μερες

gianni zym 03-01-11 16:29

τα ιδια κανω και "παθαινω" και εγω.
τι πρεπει να κανουμε λοιπον??

aquaman 03-01-11 16:45

Ίσως από τη στιγμή που μπαίνει τύρφη, ένα "παίξιμο" στις τιμές είναι αναπόφευκτο, αλλά η χημεία της υπόθεσης (τύρφη+σόδα) ξεπερνάει τις γνώσεις μου...

delta66 03-01-11 17:53

Καλα ας το αφησουμε αυτο. Η τυρφη εχει την ιδιοτητα ετσι κι αλλως να κατεβαζει την kH και ειναι λογικο. Δεν περιμενα απλα τοσο γρηγορη πτωση.

Σε νερο βρυσης ή (αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο) σε 100% ΑΟ εχει σταθερα ανεβασμενη τιμη η kH με προσθεση σοδας? και για ποσο καιρο?

lingistis 03-01-11 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman
1) Ο μισός βαθμός Ph σημαίνει αύξηση (10)^(0.5)=3.16 φορές :-) (ακριβώς επειδή είναι λογαριθμική η κλίμακα.

Σωστός, εγώ απλά ήθελα να δώσω έμφαση... και βαριόμουν να κάνω τις πράξεις :D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman
2) Τελικά είναι η σταθερότητα του Ph που έχει σημασία, ή η σταθερότητα των διαλυμένων στερεών, ΚΗ/GH;

Εχω διαβάσει ότι η σταθερότητα του Ph είναι που έχει σημασία... και νομίζω ότι είναι λογικό... Βάζω μερικά λινκ που ίσως βοηθήσουν να απαντηθούν και οι άλλες ερωτήσεις των παιδιών ;)

Ελληνικά...

http://www.malawicichlidhomepage.com...nce_greek.html


και στα "ξενα"...

http://mchportal.com/fishkeeping-mai...chemistry.html

http://www.malawicichlidhomepage.com...lawi_temp.html

http://www.fishlore.com/Articles/PHArticle.htm

http://freshaquarium.about.com/cs/wa.../a/waterph.htm

http://www.aquahobby.com/articles/e_adjusting_pH.php

http://www.thetropicaltank.co.uk/ph.htm

http://www.firsttankguide.net/ph.php

delta66 03-01-11 18:04

Η αποψη μου για τις τιμες του νερου ειναι οτι σημασια εχει να ρυθμιζουμε καταρχας την gH και τη θερμοκρασια στο μεσο της ιδανικης τιμης για το ψαρι μας.
( η θερμοκρασια να παιζει αναλογα τις εποχες του χρονου πανω και κατω αλλα οχι εκτος οριων ετσι ωστε να εχουμε περιθώριο για μερικη πτωση της 2-3 μοναδες κατα τις αλλαγες νερου)

Την kH αναλογα το πεχα που μας βγαινει στο ενυδρειο και το οποιο πρεπει να ειναι στο μεσο της ιδανικης τιμης για το ψαρι μας.
Παραλληλα πρεπει να αποφευγουμε την αποτομη πτωση του πεχα πανω απο 0.5 μοναδα.
Και αυτο γινεται αν εχουμε παραγοντες που επηρεαζουν σημαντικα το πεχα (οπως διοξειδιο, buffers, φωσφορικα) τοτε να αποφευγουμε μηδενικες τιμες στην kH. Αλλιως δεν παιζει ρολο η μηδενικη τιμη.
Αυτος (πειραματισμος με co2) ηταν τοτε και ο λογος που αποφασισα να ανεβασω λιγο την kH που ηταν για χρονια κοντα στο μηδεν.

zipo 06-01-11 16:36

Λοιπόν,επαναφέρω το θέμα για να καταγράφω και την προσωπική μου εμπειρία.Στον κάδο των 60 λίτρων του νερού της αλλαγής διέλυσα περίπου 1 γεμάτο κουταλάκι του γλυκού μαγειρικής σόδας.Έβαλα μια Eheim Compact 1000 L/h να δουλεύει ταράζοντας κάπως κάπως την επιφάνεια.Έκανα μετρήσεις μετά από 20 λεπτά και πήρα KH 17-18 αντί για 9-10 που μετρώ κανονικά στον κουβά.Το pH όμως είναι σταθερά χαμηλά στο 7,6-7,8 σαν να μην έριξα μέσα τίποτα.Θα πρέπει να το δω να ανεβαίνει σιγά-σιγά,όσο θα φεύγει το διοξείδιο του άνθρακα από το νερό?Μέχρι που θα πρέπει να φτάσει το pH με αυτό το KH (18)?Στο ενυδρείο έχω pH σταθερά 8,0 και στόχος είναι το pH 8,2.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02645 seconds with 10 queries