Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Στάδιο εγκυμοσύνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47221)

mikesf 20-12-10 15:28

Στάδιο εγκυμοσύνης
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα.

έχω ένα γκάπυ και, όλως περιέργως, κυοφορεί.:) Δεν έχω όμως πρότερη εμπειρία και θα ήθελα να έχω μια εικόνα για το πότε περίπου θα γεννήσει, την έχω πάνω απο ένα μήνα...

ΝΗ3/ΝΗ4=0 GH=5 PH=7 KH=6 PH=7.5 60L καθαρά, φυτεμένο με 6 white cloud και δυστυχώς δυο μικρά χρυσόψαρα που θα μπούν σε λιμνούλα απο το νέο έτος. Φίλτρα 2Χ350Λ/ω με σίποραξ και αλλαγές 40% εβδομαδιαίως. Θερμοκρασία 24* Κελσίου. Επίσης έχω ένα μικρό-γεννήστρα 10 λίτρων με μπόλι απο το μεγάλο και το ταίζω(άδειο μόνο μια Riccia fluitans) καθημερινά για να κρατηθούν εν ζωή τα βακτήρια.


Ευχαριστώ πολύ...

vaspiou 20-12-10 20:28

παιδια καμια απαντηση εδω...? :P

Και εγω ειμαι με 4 θυληκες τωρα (γκαπινες εννοω...) και πρεπει οι 2 απο αυτες πρεπει να ειναι εγκυες. Εχουν πρησμενες κοιλιες...αλλα πως ξερω σιγουρα οτι ειναι??
Εχω ηδη προμηθευτει κερατοφυλλο και περιμενω.....

Γιώργος Κ 30-12-10 05:03

Καλως ηρθες!! :p

Γιατι ειναι περιεργο που ειναι εγκυος?? :confused:

achisael 30-12-10 13:05

Απ οτι θυμαμαι απο οταν ειχα γκαπυ εχεις καποιες μερες ακομα.. εμενα ειχε γινει τελειως ''τουμπανο'' .. καλα γεννητουρια...:smt052:smt052

mikesf 10-01-11 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 528882)
Καλως ηρθες!! :p

Γιατι ειναι περιεργο που ειναι εγκυος?? :confused:

Ευχαριστώ,

χιούμορ κάνω...


Τελικά γεννήσαμε και γίνανε μεζές τα μικρά.

vaspiou 13-01-11 08:55

Aμα δεν ειχες κερατοφυλλο λογικο να γινανε μεζες....οι δικες μου γεννησαν χθες και παλι εχασα καποιους γονους. Τα μικρα πανε και χωνονται μεσα στο κερατοφυλλο και προστατευονται...

halvas69 13-01-11 15:06

mikesf πως και έχεις τόσο χαμηλές τις τιμές Gh & Kh, ρίχνεις απιονισμένο ;

ΥΓ η κιτρινούλα υπάρχει ακόμα ; ;)

achisael 14-01-11 04:35

τελικα πηρες κερατοφυλλο? γαι τις επομενες γεννες?:)

vaspiou 14-01-11 17:20

στην αττικη δεν υπαρχει κερατοφυλλο ουτε για δειγμα. Απο βδομαδα ξαναφερνουν ολοι. Απο οτι καταλαβα ενας τα εισαγει....

Γιώργος Κ 16-01-11 05:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 538028)
στην αττικη δεν υπαρχει κερατοφυλλο ουτε για δειγμα. Απο βδομαδα ξαναφερνουν ολοι. Απο οτι καταλαβα ενας τα εισαγει....

Ειχε η "ΑΒΥΣΣΟΣ" στη πλατεια Βικτωριας κοντα ... δε ξερω αν εχει ακομα (αυτο που πηρα το ρουφηξε το φιλτρο :D)... στειλε ενα πμ στον devilsnake

mikesf 22-02-11 22:06

Ξαναγεννήσαμε και αυτήν την φορά κατάφερα να σώσω δύο μικρά. Τα έχω βάλει σε ένα μικρό ενυδρειάκι με ένα μικρό φίλτρο μέχρι να μεγαλώσουν λίγο, αν και σκέφτομαι να τα διώξω τα χρυσόψαρα... Το ένα έχει φίνροτ και το φάρμακο δεν του κάνει τίποτα, το άλλο τρώει μέχρι και την βαλισνέρια και τρομοκρατεί το άλλο το άρρωστο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01372 seconds with 10 queries