Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   fluval 305 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47005)

tzortzisj 15-12-10 15:49

fluval 305
 
Γειας σας . Θα ηθελα να ρωτησω αν το εχει παρει καποιος το συγκεκριμενο φιλτρο να μας πει την γνωμη του.(θορυβο αντοχη κτλ) Θελω να ξεφυγω λιγο απο τα eheim για να δω και καμια διαφορα. Ευχαριστω.

thanasis76 15-12-10 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzortzisj (Μήνυμα 522020)
Γειας σας . Θα ηθελα να ρωτησω αν το εχει παρει καποιος το συγκεκριμενο φιλτρο να μας πει την γνωμη του.(θορυβο αντοχη κτλ) Θελω να ξεφυγω λιγο απο τα eheim για να δω και καμια διαφορα. Ευχαριστω.

δεν εχω το 305 αλλα πιστευω οτι διαφορες ειναι μικρες.
ειναι πολυ καλα φιλτρα και αθορυβα... και το εχω κοντα 1χρ. και δεν ειχα προβλημα ποτε....

beat89 15-12-10 15:59

Εγώ έχω το 205 που είναι απλά λίγο πιο μικρό κ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Κ φυσικά αθόρυβο.;)

tzortzisj 15-12-10 16:04

Eπισεις το θεωρειτε υπερβολη να το βαλω (FLUVAL 305) στο 120 αρι μου με αλλο ενα EHEIM 2215.

beat89 15-12-10 16:06

Μου φαινεται οτι θα γίνει πλυντήριο.
Τι ψάρια έχεις;

tzortzisj 15-12-10 16:27

Exω 20 νεον τετρα 5 αρλεκινους 3 κονγκο τετρα 3 χοιρες τετρα 5 red cherry,1 pleko .Eπειδη το εχω φορτωσει το κανω. Επισεις εχω βλεψεις για
κανα 240-300αριοποτε να παρω μονο γυαλα

lion 15-12-10 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzortzisj (Μήνυμα 522034)
Eπισεις το θεωρειτε υπερβολη να το βαλω (FLUVAL 305) στο 120 αρι μου με αλλο ενα EHEIM 2215.

Το fluval έχει ρύθμιση ροής, οπότε θα είσαι ΟΚ.

Giannis_4 15-12-10 16:53

Φιλαρακο εχω 2 305 στο ενυδρειο μου και εκτος του οτι δεν ακουγετε τιποτα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω εχει εναν μοχλο που ρυθμιζεις οσο θελεις την ροη.Το μονο που του λειπει ειναι η φλογερα.

panos1972 15-12-10 17:01

Διαφωνώ ώς προς την ακουστική του θέματος!
Έναν ελαφρύ αλλά αισθητό βόμβο τον έχουν... (το δικό μου είναι το 405)

Εκείνο που δε μου άρεσε επίσης είνα τα χοντρά λάστιχα εισόδου εξόδου με αποτέλεσμα να μη κλείνει το πίσω φλάπ του RIO 240.

beat89 15-12-10 17:11

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται κ τα 2 σε 120 λίτρα.
Όταν φτιάξεις το μεγάλο πέρνεις τότε ένα καλό κ μεγάλο φίλτρο.

tsoum 15-12-10 17:24

Αν το σηκώνει η τσέπη σου πάρε το FX5. Το φίλτρο είναι μαγεία. Το έχω δει απο κοντα. Ειναι μεν ολόκληρος κουβάς, αλλα δεν ακούγεται τίποτα. Εχει και όλα τα καλούδια (αυτόματη εξαέρωση, εξτρα λαστιχο για αλλαγή νερου, βανάκι απο κάτω για ευκολο καθάρισμά (γιατί καταλαβαίνεις οτι δεν είναι δυνατον να το πηγαίνεις βόλτες για να το καθαρίζεις) κτλπ) Ενα Eheim Proffesional (δεν θυμάμαι ποια σειρα) που ήταν σε ενα αλλο ενυδρείο παραπδίπλα έκανε περισσότερο θορυβο. Βεβαια αυτό κάνει για 400αρι κ πάνω, ή για ενυδρείο που θες μεγάλη ροή νερού, όπως αφρικάνικο.

maikl 15-12-10 17:35

Αν ψαξεις τις αγγελιες θα δεις οτι το πηρα μεσημερι και το βραδυ το πουλησα....
Βγαζουν βουιτο οτι και να λεμε....(ναι εχει καλη ροη,ναι εχει "κολπακια").Τα υλικα αμφιβολα(δεν ειναι "γνωστα") Ειχα το 305 και το 105.Τα εδωσα και τα δυο και ησυχασα...;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 522068)
Αν το σηκώνει η τσέπη σου πάρε το FX5. Το φίλτρο είναι μαγεία. Το έχω δει απο κοντα. Ειναι μεν ολόκληρος κουβάς, αλλα δεν ακούγεται τίποτα.....σε τι χωρο το ακουσες?Αν το ειχες σπιτι σου με ησυχια τοτε να μου ελεγες...

...η προσφορα οντως ειναι παρα πολυ καλη,αλλα οταν περασει ο καιρος θα σκεφτεσαι το "πρασινο μιλι"* :D

* 2080

tsoum 15-12-10 17:59

Ο χώρος που το άκουσα ήταν μεσα σε σπίτι. Που αλλού; :P

Δηλαδή λες πως τα Eheim είναι πιο ύσηχα; Εγώ που τα άκουσα κ τα δύο το άλλο ποιο πολύ φασαρία μου φαινόταν πως έκανε.

Ασχετα πάντως απο εταιρίες και είδη κτλπ εγώ πιστευω οτι το πραγματικά αθόρυβο δεν υπάρχει. Ουτε σε αεραντλία ούτε σε φίλτρα ούτε σε κυκλοφορητες, ούτε σε όποιο άλλο μηχανικό κομμάτι, διότι πολύ απλα, λειτουργεί. Σίγουρα κάποια κάνουν πολύ φασαρία και κάποια πιο λίγη. Αυτό δεν κάνει τα 2α αθόρυβα. Ισως 99% αθόρυβα να είναι τα τελειώς ψαγμένα κομμάτια όπως το G3 και το G6 τις fluval.

Γιατί να σκέφτομαι τό πράσινο μίλι; Τόσο ποια;

maikl 15-12-10 18:06

Δε θα το συνεχισω,αλλωστε το'χω "παρακανει" με τα eheim(θα ζητησω ποσοστα παει και τελειωσε)...:D

delta66 15-12-10 19:59

Τα φιλτρα τυπου fx5 και 2080 ειναι υπερβολη για ενυδρειο κατω απο 300 λιτρα.
-------------------------
το 305 ειναι μια χαρα για το 120αρι και μονο του
εδω εχει πληροφοριες http://www.hagen.com/pdf/aquatic/Flu...es5_manual.pdf
Χωραει 3.1 λιτρα βιολογικο και 1000 λιτρα ονομαστικη ροη αντλιας με 1.6m μανομετρικο. Δεν θα δυσκολευτει καθολου,

tsoum 15-12-10 22:06

Μιχάλη επειδή είμαι σε φάση επιλογής φίλτρου για αφρικάνικο 200 λίτρα. Δηλαδή μεγάλος κάδος και μεγάλη ροη. Εχω το 2213 και στην αρχή μου έπρηξε τα @@ γιατί εκανε φασαρία κτλπ. Τωρα έστρωσε και δεν πολυ-ακούγεται. Λίγο που και που.

Θεωρείς πως τα Eheim αξίζουν περισσότερο απο τα Fluval;
Ποιο eheim είναι αντίστοιχο του 305; Και δεν λέω το 2217 διότι είναι πολύ "κουβάς-αντλία".

delta66 15-12-10 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 522192)
Και δεν λέω το 2217 διότι είναι πολύ "κουβάς-αντλία".

Aσχετο αλλα ποιος και για ποιο λογο λεει οτι τα "κουβας-αντλια" φιλτρα εχουν μειωμενη ικανοτητα φιλτρανσης.

tsoum 15-12-10 22:23

Δεν είπα αυτό. Αυτο που εννοώ είναι οτι δυσκολευει στην συντήρησή του. Απο το να αποσυνδέσεις τους δυο σωλήνες, να το πάς στο μπάνιο, να βγάλεις όλα τα υλικά μαζί και όχι σε καλαθάκι, και να το ξανασυνδέσεις και να γεμίσεις με νερό να το κουνήσεις με το χέρι για να βγάλει τον αέρα που έμεινε. Είναι λίγο ενοχλητικο όλο αυτό.

delta66 15-12-10 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 522197)
Δεν είπα αυτό. Αυτο που εννοώ είναι οτι δυσκολευει στην συντήρησή του. Απο το να αποσυνδέσεις τους δυο σωλήνες, να το πάς στο μπάνιο, να βγάλεις όλα τα υλικά μαζί και όχι σε καλαθάκι, και να το ξανασυνδέσεις και να γεμίσεις με νερό να το κουνήσεις με το χέρι για να βγάλει τον αέρα που έμεινε. Είναι λίγο ενοχλητικο όλο αυτό.

Κοιτα μια ιδεα ειναι ολα.
Εχω και μοντερνο 2080, 2026 κλπ εχω και classic με μονα βανακια μαλιστα.
Την ιδια μανουρα εχουν για μενα. Δεν δυσκολευτηκα περισσοτερο για τα classic. Θελει τροπο και οχι κοπο.
Ο σκοπος ειναι να μη βουλωνουν και θελουν καθαρισμα τα φιλτρα. :D
Και αν δεν φοβομουν τυχων αυξηση νιτρικων δεν θα τα ανοιγα ποτε.

tsoum 15-12-10 22:33

Η αλήθεια είναι οτι εγώ εδώ και 3,5 μήνες έχω ανοίξει μόνο μία φορά για να βάλω τα υλικά σε κάλτσα και να δώ τι γίνεται με τα σφουγγάρια. Η ροή δεν έχει πέσει καθόλου αλλα αυτό ίσως οφείλεται στο οτι είναι ακριβώς δίπλα απο το ενυδρείο, οπότε δεν τίθεται θέμα μανομετρικού.

delta66 15-12-10 22:36

Κανονικα το φιλτρο για να δουλεψει σωστα πρεπει να ειναι κατω απο το ενυδρειο γιατι η εισαγωγη του νερου στον καδο γινεται με τη βαρυτητα.
Η αντλια σπρωχνει, δεν ρουφαει;)
Αν για καποιο λογο εχεις μειωμενη εισαγωγη νερου, η αντλια θα σπρωχνει ... αερα, ή θα ζοριζεται και θα υπολειτουργει με κινδυνο και να καει.

tsoum 15-12-10 22:41

Η αντλία είναι κάτω απο το επίπεδο του νερού. Απο εκεί και πέρα δεν εχει διαφορά το πόσο κάτω είναι απο το επίπεδο.

delta66 15-12-10 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 522209)
Η αντλία είναι κάτω απο το επίπεδο του νερού. Απο εκεί και πέρα δεν εχει διαφορά το πόσο κάτω είναι απο το επίπεδο.

Ααα ΟΚ.
Ειπες "διπλα" και νομισα οτι το εχεις ακουμπησει στο ιδιο επιπεδο με το ενυδρειο αφου ετσι κι αλλιως το φιλτρο πρεπει να ειναι οχι μονο απο κατω, αλλα εννοειται και κοντα.

tsoum 15-12-10 23:24

1 Συνημμένο(α)
Κόκκινο: στάθμη νερού
Πρασινο: υψος κεφαλής

Αποσταση μεταξύ τους: 3-4 εκατοστά. Οσο η κούρμπα του σωλήνα εξαγωγής δηλαδή. (στο περίπου)

Τελικά όσο αφορά το φίλτρο εγώ θα παρω το φλουβαλ 305. Τοσο για τα $$ όσο και για να τα δοκιμάσω. (Γερμανικό έχω -2213-, Κινέζικο 5 εσωτερικά + αντλία νερου 2000 λαω, ιταλικό γιοκ! Αν και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να είχα και ενα μικρό εσωτερικό με ηλίθιο "καλαθάκι"

delta66 15-12-10 23:27

Χμμμ μαλλον πρεπει να ειναι κατω απο την εισοδο του νερου στο μπαστουνι εισαγωγης και οχι απλα κατω απο τη σταθμη του νερου

tsoum 15-12-10 23:35

Αυτο δεν γίνεται διότι το ντουλάπι δεν ειναι ενυδρείακο και δεν έχει τρύπα απο πίσω. Πήρα ενα ποτηροτρύπανο για να το τακτοποιήσω λίγο, αλλα είναι της πλάκας (16€ τρυπάνι και 3,5€ ποτυροτρύπανο (κεφαλή)) και πρέπει να τρυπήσω απο την μία μεριά και μετά απο την άλλη. Οπως καταλαβαίνεις αυτό δεν γίνεται με το ενυδρείο επάνω. Παντως το έχω στο πρόγραμμα να το συμμαζέψω λίγο το όλο σκηνικό. Ειναι και επικινδυνο με τα καλώδια επάνω, δίπλα απο το ενυδρείο...

delta66 16-12-10 00:01

Ειχες δικιο ομως τελικα.
Απο το manual της eheim:
Το άνω άκρο της αντλίας θα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον 10 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια του νερού. Είναι καλύτερο να τοποθετείτε το φίλτρο κάτω απο το ενυδρείο.

tsoum 16-12-10 00:24

Δεν είναι 10 εκατοστά όμως.... :smt120 Ειδικά αμα είναι πεσμένη η στάθμη απο την εξάτμιση....

Θα πρέπει να επισπευσω τις εργασίες... (Θα το έκανα και τώρα, αλλα θα κατέβει όλη η πολυκατοικια να με βρίσει! :smt075:D )

Υ.Γ. καλα εχεις πρόχειρα τα manual και τα διαβάζεις; :smt107 +-4

delta66 16-12-10 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 522278)
Υ.Γ. καλα εχεις πρόχειρα τα manual και τα διαβάζεις; :smt107 +-4

Τα παντα ολα :D
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...n&list=afilter


Σελ 125 στη μεση http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl..._2028_2128.pdf

tsoum 16-12-10 00:37

Καμμένος! Μόνο αυτό έχω να πω!

Λες να μου μαζευει αέρα λόγω του ότι είναι τόσο κοντά στην σταθμη του νερου; :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02355 seconds with 10 queries