Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ασχημη μυρωδια!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46796)

babis100nx 09-12-10 18:52

Ασχημη μυρωδια!!!
 
Καλησπερα παιδια στο μικρο μου ενυδρειακι 20 λιτρων με το που ανοιξα το καπακιι το πρωι ηρθε μια που ασχημη μυρωδια με συνχωρειτε για τιν εκφραση σαν βοθρος!!!!Σε τι μπορει να οφειεται...εντομεταξυ και τα φυτα βρομαγανε και τα ξεπλινα με νερο βρισης....επισης βρηκα μια ψωφια γαριδουλα και εκανα αλλαγη νερου καπου στο 60% το πρωι μπορει και παραπανω και ξεπλινα το φιτρο με νερο απο το ενυδρειο καθως επισεις και τα φυτα και τις πετρες..σε τι οφειεται αυτη η μυρωδια πρωτη φορα μου τυχαινει αν μυριζει τοσο ασχημα!!!!μηπως φταει που το νερο δεν οξυγονονοταν?τωρα εβαλα το φιλτρο να σχηματιζει φυσαιδεςμπας και ηταν απο αυτο αλλα ακομα το νερο μυριζει δεν ξερω:rolleyes:
-------------------------
Κατιι αλλο που ξεχασα να αναφαιρω τελευταια αλαγη εκανα την κυριακη και δεν ειχε αυτη την ασχημη μυρωδια!!!

georgis4 09-12-10 18:53

Αυτη η μυρωδια μηπως σου εφερε και ενα *τσουξιμο* στη μυτη?
Αν δεν ψοφησε κατι η καποιος στο σπιτι (παιδακι) δεν πεταξε τιποτα μεσα μηπως ειναι μυρωδια απο υψηλα επιπεδα αμμωνιας??(δεν μυριζει οπως θα μυριζες την αμμωνια απο ενα μπουκαλακι καθαρης αμμωνιας)
Εκανες καμμια μετρησουλα?

babis100nx 09-12-10 18:57

Oχι δεν εκανα μετρηση γιατι δεν εχω τεστ εδω στην κοζανη :( δεν εφερε τσουξιμο στην μυτη....μυριζε σαν να ανοιξανε βοθρο τετοια μυρωδια πολυ ασχημη:(

georgis4 09-12-10 18:59

Κατι σαπισε μαλλον και δεν το πηρες χαμπαρι.....εκτος πια αν το ειχες ερμητικα κλειστο απο πανω και εχεις ευαισθητη μυτη...:D:p

babis100nx 09-12-10 19:02

Moνο η γαριδα δεν ξερω αν προκαλεσε αυτη την μυρωδια ειχε ψωφησει και δεν το ειχα παρει χαμπαρι!!!!δεν ξερω παντως το ενα φυτο στις ριζες του μυριζε πολυ ασχημα....αλλα εγω το βεπω οκ κατα πρασηνο....

diaton101 09-12-10 19:20

Ηταν στρωμενο το ενυδρειακι σου?

babis100nx 09-12-10 19:40

Ναι φιλε 2μηνες με 1μιση μηνα και...τρεχει!!!!και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι σημερα!!!!

diaton101 09-12-10 19:48

Ε τοτε η γαριδα σιγουρα

pavlos t 09-12-10 20:01

εχεις χαλικι η αμμο ?

netblues 09-12-10 20:04

Η "βοθριλα" ειναι συνηθως υδροθειο που σχηματιζεται οταν σε καποια περιοχη του ενυδρειου οταν σχηματιζονται οι λεγομενες "αναεροβιες" περιοχες.
Χαρακτηριστικο ειναι το μαυρισμα της αμμου και η οχι ευχαριστη μυρωδια.
Αναλογα πραγματα συμβαινουν και στο πυθμενα των (σηπτικων) βοθρων γιαυτο και η μυρωδια ειναι "γνωστη". Παρολα αυτα δεν υπαρχει κατι βρωμικο και κυριως μολυσμενο οταν συμβαινει στα ενυδρεια.

Και σιγουρα δεν μπορει να οφειλεται στη γαριδα.

Τρυπημα του υποστρωματος με ενα καλαμακι ωστε να κυκλοφορησει το νερο και μετα μια καλη αλλαγη νερου και ειμαστε οκ.

babis100nx 09-12-10 20:12

Τρυπημα του υποστρωματος με ενα καλαμακι ωστε να κυκλοφορησει το νερο ειναι ευκοο να μου το εξηγησεις λιγο???ευχαριστω!

tsoum 09-12-10 21:22

Περνεις ενα καλαμακι, ενα πιρουνι ενα μαχαίρι, κατι μακρύ τελοσπάντων και ανακατευεις λίγο την αμμο. Αμα βγαίνουν οι φυσαλίδες, βρήκες το πρόβλημά σου. Καλό είναι να το κάνεις μια φορά την εβδομάδα. Επίσης μπορείς να βρείς μερικά κωνικά σαλιγκαρακια, που ζουν μέσα στην άμμο και την ανακατευουν.

babis100nx 09-12-10 23:08

Aν ομως ανακατευτει ο βυθος δεν θα εχουν προβημμα οι γαρδες?

olga 10-12-10 00:12

Στην ουσια νομιζω οτι πρεπει πιο πολυ να τον ''τρηπησει'' σε πολλα σημεια και οχι να τον ανακατεψει,κατι τετοιο μαλλον θα επιδεινωνε την κατασταση στο νερο.

tsoum 10-12-10 01:10

... Με τις λέξεις παίζουμε τώρα... :D Να τον χαράξεις τότε. Εγώ σε ενα μικρό ενυδρειάκι η άμμος μου ήταν πεντακάθαρη (για κάποιον περιεργο λόγο) και οταν την ανακατευα δεν σηκονώνταν σχεδόν τίποτα. Απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ανάλογα με το ενυδρείο του. Απλα δεν νομίζω οτι με ένα απλό τρύπημα του βυθού θα φύγει όλο το αέριο που έχει μαζευτει.

Υ.Γ. όταν το κάνεις αυτό βάλε και μια αεραντλία για σιγουρια. Σίγουρα δεν θες να μείνει το αέριο μέσα στο νερό...

stav 10-12-10 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 519454)
Στην ουσια νομιζω οτι πρεπει πιο πολυ να τον ''τρηπησει'' σε πολλα σημεια και οχι να τον ανακατεψει,κατι τετοιο μαλλον θα επιδεινωνε την κατασταση στο νερο.

Αυτο ακριβως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01667 seconds with 10 queries