Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νέο Aquael 240 L Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45987)

sonic 17-11-10 14:29

Νέο Aquael 240 L Malawi
 
6 Συνημμένο(α)
Για πείτε μου και εσείς τις απόψεις σας παρακαλώ?

eimaste aR21rwstoi 17-11-10 14:31

παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ωραια διακοσμημενο....;)

georgetax 17-11-10 15:09

καλησπέρα προσωπικά για να μπορεί το ενυδρείο να είναι λειτουργικό όσων αφορά την διαβίωση των ψαριών μου θα έβαζα πιο πολλές πέτρες. και άμμο και όχι πετραδάκι

θα έβγαζα την αφίσα με τα φυτά και θα έβαζα μαι μονόχρωμη μαύρη ή αφίσα με πέτρες. δείχνει πιο ωραίο

αυτά θα έκανα προσωπικά εγώ , αλλά το ενυδρείο είναι δικό σου ;););)

πόσα είδη έχεις μέσα στο ενυδρείο ?

sonic 17-11-10 15:23

2 είδη έχω μέσα 1 ζευγάρι labidochromis sp. wellow(περιμένω μέσα στην εβδομάδα άλλες δύο θηλυκές) και Aulonocara μάλλον stuartgranti 1 αρσενικό με 3 θηλυκές όσο για το φόντο ακόμα πειραματίζομαι τώρα για την άμμο την φοβάμαι γιατί θα μου βουλώνει συνέχεια το φίλτρο

kostaskich 17-11-10 16:35

kostaskich
 
stuartgranti ειναι σιγουρα.
-------------------------
αλλα εχει και αλλο ειδος

sonic 17-11-10 16:37

πω πω σε ευχαριστώ παρα πολυ για την διευκρίνηση και είθελα να τα δώσω νόμιζα πως είναι υβρίδια.

kostaskich 17-11-10 16:39

kostaskich
 
δυστηχως ομως ειναι ολα αρσενικα .ενvοω οι aulonacares
-------------------------
τα προς το πορτοκαλι aulonacara ειναι υβριδια

sonic 17-11-10 17:35

:confused: Οχι ρε παιδιά τί να τα κάνω τώρα?Πρέπει να zw τον επαγγελματία που μου τα πούλησε μάλλον......

Κλεόβουλος 17-11-10 17:56

Από που τα πήρες?
Πάντως με τα haps υπάρχει πρόβλημα με την επιλογή των θηλυκών, αφού όλων των ειδών τα θηλυκά είναι σχεδόν πανομοιότυπα.
Για αυτό (και όχι μόνο γι αυτό)κυκλοφορούν πολλά υβρίδια μεταξύ μας αλλά και στο εμπόριο:(
Η λύση είναι να παίρνουμε ψάρια μόνο από εκτροφέα εμπιστοσύνης και όλα τα ψάρια μαζί(γιατί αν πάρουμε αρσενικά και μετά αναζητήσουμε τα θηλυκά...άστα- βράστα).

sonic 17-11-10 20:10

Παιδιά μετά απο ήρεμη και ώριμη συζήτηση με τον πετσοπά :smt084 Θα τα πάρει πίσω ευτυχώς....

kingrim 17-11-10 20:31

Πολυ ομορφο και καθαρο το ενυδρειο σου

sonic 18-11-10 13:22

Μιας και θα τα διώξω τα aulonocara σκέφτομαι να βάλω socolofi μέσα ένα χαρεμάκι τι λέτε?

thanasis76 18-11-10 13:40

καλησπερα κι απο εμενα!!! ομορφη αρχη εχεις κανει αλλα θελει λιγο αλλαγες αν νομιζεις κι εσυ οτι θα ειναι πιο ομορφο...
για εμενα χρειαζεται...
ενα σκουρο φοντο.
κι αλλες πετρες.
και αμμο
να πω οτι το φιλτρο δεν εχει κανενα λογο να βουλωνει απο την αμμο...
που το ακουσες αυτο???
ολα τα ενυδρεια με κιχλιδες εχουν αμμο....
ολα τα δισκοενυδρεια εχουν αμμο....
δεν βουλωνει κανενα!!!

africano 18-11-10 15:34

Δεν μπορω να ξεχωρισω τα χρωματα αλλα ισως αυτο σε βοηθησει...

http://www.malawicichlidhomepage.com...ra_maleri.html


μου μοιαζει πολυ...

giannisqq 18-11-10 16:53

στην τεταρτη φωτογραφια μηπως εχει αυγουλακια??

sonic 18-11-10 21:20

7 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 509729)
στην τεταρτη φωτογραφια μηπως εχει αυγουλακια??


Ναι θα γίνω μπαμπάκας.....:p Έκανα και μερικές αλλαγές δείτε λιγο.....

thanasis76 18-11-10 21:37

πρεπει να αποφασισεις λιγο πως θελεις το ενυδρειο...
αν θελεις να το κανεις να μοιαζει στην λιμνη μαλαουι θελει μονο πολλες πετρες και αμμο...
τα ψαρια σου θελουν πολλες τρυπες για να νιωθουν ασφαλης και αμμο για να σκαβουν που τους αρεσει πολυ και για να καθαριζουν το στομα τους....
οτι αλλο βαζεις, κατα την γνωμη μου χαλαει ενα ενυδρειο με κιχλιδες μαλαουι.....

kostaskich 18-11-10 21:46

kostaskich
 
γνωμη μου το ξυλο πρεπει να βγει γιατι κιτρινιζει το νερο

sonic 18-11-10 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 509867)
γνωμη μου το ξυλο πρεπει να βγει γιατι κιτρινιζει το νερο



Πειραματίζομαι ακόμα παιδιά είναι λίγο δύσκολο να αλλάξω απο αμερική κατευθείαν σε αφρική...
Θα κάνω και μία "πατάτα" πειράζει να βάλω ενα χαρεμάκι multifaschiatus μαζί με τα socolofi και τα labidochromis?

Crazy_Beaver 18-11-10 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 509877)
Πειραματίζομαι ακόμα παιδιά είναι λίγο δύσκολο να αλλάξω απο αμερική κατευθείαν σε αφρική...
Θα κάνω και μία "πατάτα" πειράζει να βάλω ενα χαρεμάκι multifaschiatus μαζί με τα socolofi και τα labidochromis?

Ναι!

Churu 18-11-10 23:40

Να σου πω τι θα εκανα εγω. Αλλαγη χαλικιου με αμμο,αλλαγη της αφισας σε κατι μονοχρωμο μαυρο-καφε-μπλε και ολες τις πετρες απο ενα ειδος πετρας και οχι απο 2-3 ειδη. Αυτα, αντε και καλα γεννητουρια:)

zweet 19-11-10 21:04

και εγω ειχα χαλικι και το αλλαξα σε αμμο, ειναι πολυ πιο ομορφη!
εβαλα θαλασσινη που μαζεψα επιλεκτικα και επλυνα καλα.
μονο προσεξε , αν τυχει να μαζεψεις αμμο και βαλεις υποστωμα απο φελιζολ κατω, μην μαζεψεις πανω απο 1 σακουλα...σε γελαει στο ματι!
εγω βρεθηκα να κουβαλαω και να πλενω μερες αμμο που τελικα χρησημοποιησα μονο το 1/10...
καλα γεννητουρια και απο εμενα!

sonic 19-11-10 21:37

αν τυχει να μαζεψεις αμμο και βαλεις υποστωμα απο φελιζολ κατω,
καλα γεννητουρια και απο εμενα![/QUOTE]



Παιδια δεν κατάλαβα μου λέτε να ξεστήσω το ενυδρείο και να βάλω αμμό?
Περιμένω γέννα δεν το κάνω για κανένα λογο προς το παρόν,το φελιζόλ για πιό λογο να το βάλω?Ευχαριστώ παρα πολυ τα περιμένω με αγωνία μόνο που δέν μετακόμισα το κρεβάτι ακόμα για να κοιμάμαι δίπλα τους :grin: ........

zweet 19-11-10 21:44

αφου εχεις τα μωρα ειναι οντως δυσκολο.
εγω παντως αναγκαστηκα να ξεστησω ολο το ενυδρειο για να βαλω την αμμο.
απ οτι εχω καταλαβει το φελιζολ βοηθαει ωστε να μην γινει κανενα ατυχημα με τις πετρες που σιγα σιγα θαβονται στην αμμο...
το να βαλεις αμμο πανω απο αυτο το υποστρωμα παντως ειναι ανουσιο γιατι παλι πανω θα βγει αυτο το υποστωμα πιστευω.οποτε καλυτερα να το αφησεις ετσι τωρα :)

sonic 22-11-10 16:19

3 Συνημμένο(α)
Ηρθαν τα socolofi μου.........:D:D:D:D:D

sonic 24-11-10 17:14

7 Συνημμένο(α)
Παιδιά να κανω μία ερώτηση? Ηδανική θερμοκρασία σε περίοδο αναπαραγωγής πιά είναι?
Επιτέλους τα έστειλα τα aulonocara και πλέον περιμένω και άλλες δυο θυλικές socolofi πως τα βλέπεται τα υπάρχον είναι αρσενικό-θυλικό?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01947 seconds with 10 queries