Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Diffuser CO2 sun sun (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45656)

kostaskich 07-11-10 22:46

Diffuser CO2 sun sun
 
ξερει κανεις γιατην λειτουργια του Diffuser CO2 sun sun (διαχυτηρα)?

theodarras 07-11-10 22:54

το σάββατο παρέλαβα έναν αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα! οπτικά πάντως φαίνεται πολύ καλός! το μόνο μειονέκτημα του ότι δεν έχει βεντούζα στην συσκευασία!

Γιαννης Μ5 07-11-10 22:57

Βαλτε βρε παιδια ενα λινκ ή φωτο να δουμε και εμεις τι διαχυτηρας ειναι αυτος...:)

theodarras 07-11-10 23:00

τα λεφτά του πάντως τα αξίζει με 1000!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2185

Τσιόνογλου Σταύρος 07-11-10 23:23

Τον συνδεέις με ειδικό λάστιχο για CO2 (μαύρο) ή σιλικονούχο λάστιχο αεραντλίας με τον μετρητη φυσάλίδων αν έχεις αν δεν έχεις δεν πειράζει μπορείς να μετρήσεις και τις φυσαλλίδες μεσα στον διαχυτήρα απο εκει στην ηλεκτροβάνα και μετα στα μανόμετρα της φιάλης ,τον βάζεις όσο πιο χαμηλά γίνεται και κατα προτίμηση κάτω απο την έξοδο του φίλτρου ωστε να συμπαρασέρνονται η φυσαλλίδες απο την ροη του νερου και να σκορπίζονται μεσα στο ενυδρείο ή ακριβως απέναντι απο την έξοδο του φίλτρου αν το ενυδρείο είναι μικρο (σαν το δικό μου)οπότε γίνεται η ιδια δουλειά.

bokostas 08-11-10 10:35

Μην παίρνετε Κινέζικα βρεεε, :p πώς θα πουλήσει μετά ο Γερμανός το ίδιο πράγμα στην 3πλάσια τιμή???:D:D:D
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1363

platy 08-11-10 10:41

εγω προσωπικα εχω παρηγγειλα πριν το καλοκαιρι 3χ diffusers απο hong kong (τα χρησιμοποιω σε diy) η αποδοση τους ειναι τελεια ..και πριν μια βδομαδα εκανα ξανα παραγγελια αλλα 2!! θεωρω οτι κανει πολυ καλη διαχυση!!

mixalis p 08-11-10 10:53

μπορει να εξηγησει καποιος! πως λειτουργει???

bokostas 08-11-10 10:58

Έχει μια πολύ ψιλή μεμβράνη που αναγκάζει τις φυσσαλίδες, για να περάσουν, να διασπαστούν σε πολύ μικρότερες και φυσικά πολύ περισσότερες.

platy 08-11-10 11:01

αντι να χρησιμοποιησεις αεροπετρα-σκαλιτσα διαχυσης-κυκλοφορητακι κλπ αφου εχεις κανει τις απαραιτητες συνδεσεις στην μπουκαλα σου (ή αντιστοιχα στο μιγμα diy σου ) το σωληνακι που θα εισαγει το co2 στο ενυδρειο (αυτο δηλαδη που θα συνεδεες με την αεροπετρα κλπ) το συνδεεις στο μπαστουνακι που εχει αυτο το ποτηρακι...κολλας το ποτηρακι με την βεντουζα του χαμηλα στο ενυδρειο ωστε να επιτυγχανεται η μεγαλυτερη δυνατη παραγωγη λογω πιεσης -μπορεις ακομα να το κολλησεις κοντα στο φιλτρο ωστε να εχεις καλυτερη μεταφορα σε ολο το ενυδρειο ...- το μπαστουνακι καταληγει στο ποτηρι οπου βγαινουν οι φυσσαλιδες και μαζευονται μεσα στο ποτηρακι..αφου μαζευτουν λογω πιεσης πρεπει να βγουν και απο καπου..ετσι το κεραμικο υλικο(ασπρο) που εχει το ποτηρακι τις αναγκαζει να βγουν σε μορφη πολλων και μικρων φυσσαλιδων ωστε να επιτευχθει καλυτερη διαχυση !!! ΥΓ ειναι ενταξει τωρα ή να τα κανω πιο νιανια ?? χαχα:rolleyes:(φυσικα αστειευομαι ..) οριστε και ενα βοηθητικο βιντεακι BORKED

red rubin 08-11-10 20:07

Να `σαι καλα για το βιντεακι!! Θα το βαλω στην σελιδα να το βλεπει ο bokostas και να μετανιωνει που αγοραζει Γερμανικα προιοντα!!

Αber 08-11-10 20:18

το ιδιο πηρα κι εγω απο e-bay με 1$ συν κατι φυτακια και με 5$ μεταφορικα. δηλαδη η τιμη του βγηκε στο 1€. απο Ασια μερια κι εγω. οποτε καλα θα κανει ο Γερμανος να το δινει 3€. κανονικη ληστεια για βιομηχανικο προιον 15 γραμμαριων γυαλιου. και το εχω βαλει να βγαζει ακριβως κατω απο εναν κυκλοφορητη και γινεται απιστευτη δουλεια με DIY στα 240 λτ.

platy 08-11-10 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 505181)
Να `σαι καλα για το βιντεακι!! Θα το βαλω στην σελιδα να το βλεπει ο bokostas και να μετανιωνει που αγοραζει Γερμανικα προιοντα!!

χεχεχε :D

bokostas 09-11-10 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 505181)
Να `σαι καλα για το βιντεακι!! Θα το βαλω στην σελιδα να το βλεπει ο bokostas και να μετανιωνει που αγοραζει Γερμανικα προιοντα!!

Καλά, εσένα θα σε φτιάξω. Πες πες, θα σε κάνω να βγάλεις σε προσφορά του σκοτωμού τα eheim, για να μη σου μείνουν στοκ.:D

red rubin 09-11-10 07:15

Με 2 κινεζους 1 eheim δωρο!!
Μεχρι και ο χαραμαδας θα παρει....

maikl 09-11-10 07:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από red rubin (Μήνυμα 505265)
Με 2 κινεζους 1 eheim δωρο!!
Μεχρι και ο χαραμαδας θα παρει....

....Γιωργο "γυρνα" το μαγαζι στα Κινεζικα αμα σου βασταει...:smt064:smt040

kokos125 09-11-10 11:58

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω τους sun sun κυκλοφορητες στο θαλλασινο μου και πανε τεζα και δεν ακουγονται και δεν ξεκολανε(βεντουζατοι), γενικως ειμαι ευχαριστημενος και δεν βλεπω τον λογο να παρω με 80 και 250 κυκλοφορητες με κοντρολερ για ταισμα και προσομοιωση κυματος και vga και χ*σα μ*σα:D.Η φτηνεια τρωει τον παρα δεν λενε????

red rubin 09-11-10 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 505268)
....Γιωργο "γυρνα" το μαγαζι στα Κινεζικα αμα σου βασταει...:smt064:smt040

Ουυυυυυ!!!!!!!!
China Town μονο για τον bokosta!!

theodarras 09-11-10 15:42

βρε ασε τον bokosta και πες μου για τις βεντούζες γιατί θα σε φέρω σαμο να τον κρατάς με το χέρι σου!:D:D:D:D:D

red rubin 09-11-10 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodarras (Μήνυμα 505469)
βρε ασε τον bokosta και πες μου για τις βεντούζες γιατί θα σε φέρω σαμο να τον κρατάς με το χέρι σου!:D:D:D:D:D

Ξεχασα!!
Κανουν οι 9/12!!
Θα ερθω Σαμο. Δεν γλιτωνετε με τιποτα!
Οταν παρετε και τα ενυδρεια θα ερθω να τα δω και να τα κρινω με το εμπειρο ματι μου!

maikl 14-11-10 20:55

...λοιπον στα λιγα λιτρα ο Κινεζος ισως κανει δουλεια , στα 450 που τον εβαλα εχει δυο μερες που ο controler δινει CO2 με το ph ρυθμισμενο στο 6,3 και δε μπορει να παει πιο κατω απο 6,47....(120 φυσ/λεπτο)
Οταν ειχα αυτον με την επεκταση του ο controler ανετα το κρατουσε εκει(στο 6,3)....
υ.γ...Ξαναβαζω το JBL και τσεκαρω μηπως και κανω λαθος....
-------------------------
Συνεχιζω λοιπον....απο ωρα 20.15 που αλλαξα τον διαχυτηρα σε JBL και μεσα σε 40 λεπτα εχει παει 6,38 απο 6,47 που ηταν και δεν κατεβαινε με τπτ...
:rolleyes:

theodarras 14-11-10 21:46

λες να έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε 450 λίτρα ? μήπως να βάλω 2 ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02022 seconds with 10 queries