Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μαδαει το κερατοφυλλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44172)

babis100nx 27-09-10 20:36

Μαδαει το κερατοφυλλο
 
καλησπερα παιδια οπως γραφω μαδαει το κερατοφυλλο εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιε???επισεισ σε καποια σημεια του ειναι καφε ενω στις ακρες "στις κορυφες του"δειχνει πολυ υγειες και ειναι πρασινο!

drak7family 27-09-10 20:39

μηπως το εχεις φυτρωσει πολυ βαθια?
καλυτερα δεστο σε κανενα κλαδι!

babis100nx 27-09-10 20:42

οχι δεν το εχω φυτεψει καν ειναι δεμενο σε μια ριζα και αιωρειται στην επιφανεια του ενειδρειου....αυτα που ειναι καφε λετε να τα κοψω???επεισης εβαλα πριν 2 βδομαδες μια βαλεσνερια(καπως ετσι):p σορρυ αν το σκωτοσα και εχει ριξει τα φιλα της..να πω πως δεν εχω υποστρωμα παρα μονο το χαλικακι περιπου 4-5 εκατοστα ισως και λιγο παραπανω.....και δεν εχο και c02 αντιθετα η ανουμπια που εχω τα παει τελεια και πεταει συνεχεια καινουρια φιλαρακια

drak7family 27-09-10 21:06

τα καφε κοψτα να μην σου σαπισουν και τα αλλα!
οι βαλισνεριες αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι οπως οι ανουμπιες δηλ να φυτευεις μονο ριζα οχι κορμο! σορρυ αν κανω λαθος!

Γιώργος Κ 28-09-10 02:55

Mπαμπη ποσο ΝΟ3 εχεις?? Μηπως "πειναει" το κερατοφυλλο σου??

Τις βαλισνεριες τις φυτευουμε κανονικα ... ;)

alex 28-09-10 08:01

μερικες φορες για ανεξηγητο λογο το κερατοφυλλο δεν παιρνει μπροστα με την πρωτη, αστο μεσα αν σου λιωσει βαλε αλλο, καποια στιγμη θα ξεκινησει..

drak7family 28-09-10 08:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 486437)
Mπαμπη ποσο ΝΟ3 εχεις?? Μηπως "πειναει" το κερατοφυλλο σου??

Τις βαλισνεριες τις φυτευουμε κανονικα ... ;)

οκ δικο μου λαθος και παλι σορρυ μπερδευτικα λιγακι!:smt120

Geovai 28-09-10 08:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 486216)
καλησπερα παιδια οπως γραφω μαδαει το κερατοφυλλο εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιε???επισεισ σε καποια σημεια του ειναι καφε ενω στις ακρες "στις κορυφες του"δειχνει πολυ υγειες και ειναι πρασινο!

φιλε μου 2 ειναι οι λογοι που μπορει να μαρeνεται και να καφετιαζει το κερατοφυλλο. υψηλες θερμοκρασιες και καθολου νιτρικα. το επαθε και το δικο μου κερατοφυλο το καλοκαιρι αλλα τωρα εχει παρει παλι τα επανω του. αν υπαρχει τροπος να μειωσεις την θερμοκρασια καλως, αλλωστε ερχεται και χειμωνας. Oσο για τa νιτρικα, ριχνε λιγο περισσοτερη τροφη για να ανεβουν. μην πειραξεις τα καφε φυλλα. εγω κανοντας τα παραπανω, τα καφε φυλλα ξαναπρασινισαν και εχει ξαναφουντοσει. πεθαινει πολυ δυσκολα το κερατοφυλλο! It's very hard to die!!!!!!

babis100nx 28-09-10 18:34

τα νιτρικα ειναι 10 απλα ισως φταιει οτι η θερμοκρασια ειναι 28 βαθμοι και δεν λεει να πεσει....τωρα το επιασα σημερα που εκανα αλαλγη νερου,το επιασα απαλα ισα ισα στο χαλικακι καποιες ριζες

Τηλέμαχος 28-09-10 18:35

Τα απλώματά του έχουν μεγάλα κενά μεταξύ τους ή μικρά;

Αber 28-09-10 18:47

οταν λες οτι τα φυλα ειναι καφε εννοεις οτι τα φυλα ειναι καφε η οτι εχουν κολλησει πανω τους αιωρουμενα σωματιδια καφε χρωματος?

Geovai 28-09-10 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 486805)
τα νιτρικα ειναι 10 απλα ισως φταιει οτι η θερμοκρασια ειναι 28 βαθμοι και δεν λεει να πεσει....τωρα το επιασα σημερα που εκανα αλαλγη νερου,το επιασα απαλα ισα ισα στο χαλικακι καποιες ριζες

το καλυτερο ειναι να μην το δεσεις στο βυθο, αστο να επιπλεει και απλα δεστο καπου για να μην κανει βολτες. εγω οταν το εδεσα χαμηλα στο πυθμενα, τα κατω φυλλα αρχισαν να μαδανε και ο κορμος αραιωνα τραγικα γρηγορα. αστο στην επιφανεια, ελλατωσε το φως γιαν α μην ζεσταινεται πολυ και σε κανα μηνα θα δεις διαφορα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01532 seconds with 10 queries