Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ξύλο που επίπλέει... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43843)

zweet 18-09-10 23:32

ξύλο που επίπλέει...
 
τα ξύλα απ ότι φαίνεται ξαναχτύπόυν αυτή την εβδομάδα με το δικό μου ξύλο που αγόρασα χτες.... :( εχω 4 μοπανι και είναι μια χαρά..αλλά χτες πήρα ένα ξύλο καινούριο είναι σκούρο καφέ και αφού το εβρασα και κρυώσε , μόλις το έβαλα στο ενυδρείο δεν πήγε στο βυθό με κανένα τρόπο :( μήπως είναι ξύλο για τεραριουμ; η μετά από μέρες ποτίζει και κάθεται;η τι άλλο;

Γιώργος Κ 18-09-10 23:38

Μην ανησυχεις ... θα βυθιστει ... μερικα θελουν λιγο καιρο παραπανω! :p

drbig 19-09-10 00:16

μέχρι και μήνα τα μεγάλα γαι την ακρίβεια για να πετυχεις πλήρη βυθιση..

beat89 19-09-10 01:01

Δεσε το καπου κ σιγα σιγα θα βυθιστει.

Γιαννης Μ5 19-09-10 11:19

Μπορεις να δεσεις καμια πετρουλα πανω για να το κρατα βυθισμενο.

drak7family 19-09-10 21:36

πλακωσε το με καμια πετρα εγω ετσι εκανα και σε μια βδομαδα που εκανα αλλαγη νερου ηταν οκ

delta66 20-09-10 01:02

Καποια ξυλα δεν βυθιζονται και ποτε απο μονα τους.
Τα mopani σπανια να το παθουν.


ΥΓ Μερικα ξυλα (οχι τα συμπαγη οπως το mopani, αλλά αυτά με χοντρα ή ψιλα κλαδια) ειναι πιο ωραια κατα την αποψη μου, να κρεμονται απο πανω ή απο το πλαι, σαν ριζες δεντρων που βγαινουν απο την οχθη μεσα στο νερο.
Ενα τετοιο ξυλο μου δεν εχει βυθιστει τελειως, ενω το εχω μεσα εδω και 8 μηνες και με βολευει γιατι δεν χρειαστηκε να το δεσω απο πανω για να σταθει ετσι. ;)

zweet 20-09-10 17:53

το εβαλα στον κουβα με το καινουριο μου μοπανι και περιμενω :D... παει ενας μηνας και ακομα το νερο του ενυδρειου ειναι κιτρινο απο την βλακεια που εκανα να βαλω τα προηγουμενα αμεσως στο ενυδρειο... σημερα με αλλαγη νερου 30% και παλι διακρινεται αυτη η κριτρινιλα... ειμαι στα ορια να βαλω ενα δευτερο φιλτρακι με ανθρακα για οσο χρειαστει να καθαρισει το νερο.. αλλα φοβαμαι μην κανει κακο πουθενα αλλου... υπομονη μαλλον ε?

delta66 20-09-10 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 482931)
το εβαλα στον κουβα με το καινουριο μου μοπανι και περιμενω :D... παει ενας μηνας και ακομα το νερο του ενυδρειου ειναι κιτρινο απο την βλακεια που εκανα να βαλω τα προηγουμενα αμεσως στο ενυδρειο... σημερα με αλλαγη νερου 30% και παλι διακρινεται αυτη η κριτρινιλα... ειμαι στα ορια να βαλω ενα δευτερο φιλτρακι με ανθρακα για οσο χρειαστει να καθαρισει το νερο.. αλλα φοβαμαι μην κανει κακο πουθενα αλλου... υπομονη μαλλον ε?

Δεν κανει κακο ο ανθρακας πουθενα (αν δεν ειναι κορεσμενος- ληγμενος-μεταχερισμενος)
Θα τραβηξει απλα τα παντα και τα χρησιμα (πχ λιπασματα για τα φυτα) και τα αχρηστα (χρωμα απο ταννινες και χουμικα ξυλων ή/και τυρφης).
Χωρις να αναφερω τις τοξικες ουσιες, χλωριο, βαρεα μεταλλα κλπ

Αν θελεις να τραβηξεις το χρωμα, μπορεις να το κανεις γνωριζοντας οτι αν εχεις απαιτητικα φυτα θα τους λειψει η λιπανση για μερικες μερες.

Τα ερωτηματα ομως που σου θετω να ψαξεις ειναι:
1. Δεν θα συνεχισει να βγαζει χρωμα το ξυλο για μερικους μηνες ακομα? (εστω και μειωμενο με τον καιρο)
Μηπως μαζι το χρωμα που βγαζουν τα ξυλα, υοαρχουν και αλλες χρησιμες ουσιες (αναλογα τα ψαρια)?

zweet 20-09-10 19:28

τα ξυλα ειναι μοπανι, οποτε δεν ξερω αν βγαζουν οφελιμες ουσιες, αλλα νομιζω οτι ισως ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αφου βλεπω οτι τα προτημουν οι περισσοτεροι.
τα ψαρακια που εχω προς το παρον μεσα ειναι 8 ροδοστομακια :)
αν δεν τα ενοχλει που ειναι λιγο πιο σκουρο το νερο, δεν εχω προβλημα να περιμενω να φυγει μονο του :rolleyes:

delta66 20-09-10 20:46

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zweet (Μήνυμα 482958)
τα ξυλα ειναι μοπανι, οποτε δεν ξερω αν βγαζουν οφελιμες ουσιες, αλλα νομιζω οτι ισως ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αφου βλεπω οτι τα προτημουν οι περισσοτεροι.
τα ψαρακια που εχω προς το παρον μεσα ειναι 8 ροδοστομακια :)
αν δεν τα ενοχλει που ειναι λιγο πιο σκουρο το νερο, δεν εχω προβλημα να περιμενω να φυγει μονο του :rolleyes:

Ολα τα καταλληλα για ενυδρειο ξυλα βγαζουν χρησιμες ουσιες στο νερο.

Οσο για τα ροδοστομα δεν νομιζω να τα πειραζει να γνωρισουν τα χρωματα των πατριων υδατων τους ;)

zweet 20-09-10 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 482986)
Ολα τα καταλληλα για ενυδρειο ξυλα βγαζουν χρησιμες ουσιες στο νερο.

Οσο για τα ροδοστομα δεν νομιζω να τα πειραζει να γνωρισουν τα χρωματα των πατριων υδατων τους ;)

αχουτα!
και εγω σημερα εκανα αλλαγη νερου πιστευοντας οτι δεν τους αρεσει, ακομα κιτρινο ειναι ομως :D
μια απορια ... γενικα τα καινουρια που εφερα δεν βλεπω να τρωνε φυλλαρακια... τη βγαζουν με αλγη?
ειναι περιοδος προσαρμογης?
το 1 το εχω κανενα μηνα, μονο αυτο ειχε μεινει στο ενυδρειο μου και εχει μαθει να ριχνει κατω τα φυλλαρακια και να τα τρωει την ωρα που πευτουν, τα υπολοιπα ομως δεν βλεπω να δειχνουν ενδιαφερον για το φαγητο ακομα ( τα εχω 2 μερες ):smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01642 seconds with 10 queries