Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Μπορούν οι γαρίδες να το σκάσουν από το ενυδρείο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43540)

fenaki12 09-09-10 13:51

Μπορούν οι γαρίδες να το σκάσουν από το ενυδρείο;
 
πριν 2 μερες νομιζω.... ο φιλος Μανος Θες μου εφερε ενα χαρεμακι γκαπυ και 3-4 ρεντ τσερι , επειδη εδωσα το δικο μου χαρεμακι σε φιλους που ηθελαν να ξεκινησουν , πήρα απο τον φιλο Μανο. Τέσπα , εβαλα τις ρεντ τσερρι με τον μονομαχο (βλακεία?) Στην αρχή έπεσε κυνήγι αλλα μετα ήταν οκ. Το θεμα ειναι οτι στο καπάκι του ενυδρείου εχει μια μικρή τρυπα για να βγένει το καλώδιο του ενυδρειου .(χωράει βεβαια να βγει μια ρεντ τσερι ) Υπαρχει περιπτωσει να σκαρφαλωσαν και να βγήκαν γιατι βλεπω οτι λοιπουν οι 2 .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Giwrgos P. 09-09-10 13:53

οχι με τιποτα .αν και θα βοηθουσε και μια καλη φωτογραφια:D του ολου ενυδρειου

platy 09-09-10 13:55

για ποσα λιτρα ενυδρεια μιλαμε?? στρωμενο βυθο?? οι γαριδες ηταν μαζι με τον μονομαχο? (αρσενικος ή θηλυκος??)

panos1972 09-09-10 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fenaki12 (Μήνυμα 478475)
πριν 2 μερες νομιζω.... ο φιλος Μανος Θες μου εφερε ενα χαρεμακι γκαπυ και 3-4 ρεντ τσερι , επειδη εδωσα το δικο μου χαρεμακι σε φιλους που ηθελαν να ξεκινησουν , πήρα απο τον φιλο Μανο. Τέσπα , εβαλα τις ρεντ τσερρι με τον μονομαχο (βλακεία?) Στην αρχή έπεσε κυνήγι αλλα μετα ήταν οκ. Το θεμα ειναι οτι στο καπάκι του ενυδρείου εχει μια μικρή τρυπα για να βγένει το καλώδιο του ενυδρειου .(χωράει βεβαια να βγει μια ρεντ τσερι ) Υπαρχει περιπτωσει να σκαρφαλωσαν και να βγήκαν γιατι βλεπω οτι λοιπουν οι 2 .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Όχι! Όταν πετάγονται έξω τις έχω δεί να ανεβαίνουν συνήθως σε φυτά πολύ κοντά στην επιφάνεια και να κάνουν απότομα τίναγμα τη ουράς.
Ή είναι κρυμένες, εάν έχεις αρκετές κρυψώνες, ή είναι χωνεμένες...
Μπορεί να τις δεις μπροστά σου μετά από 2-3 βδομάδες στο άσχετο....

platy 09-09-10 14:00

αν υπαρχουν κρυψωνες υπαρχει και η πιθανοτητα να εχουν κανει εκδυση (να αλλαξαν κελυφος) και επειδη μεχρι να ολοκληρωθει το καινουριο κελυφος ειναι πολυ ευαλωτες σε επιθεσεις να κρυβονται καπου...

fenaki12 14-09-10 17:34

Γεια σας και καλησπερα... Μερικα προβλήματα με κρατησαν μακρυά για κάμποσο καιρό ( θα τα πουμε αυτα στο "γυναικες του γκαμπ" :) Τελικα ειχατε δικιο πεταχτηκαν ξαφνικα μπροστα μου ... τωρα παλι δεν τις βλεπω... Ο μονομαχος δείχνει μια χαρά :) Ευχαριστω

harris samos 14-09-10 22:22

η γαριδες πεταγοντε εξω οταν το ενα νερο με το αλλο εχουν μεγαλη διαφορα σε θερμοκρασια η σε πεχα
εριξα κι εγω μια φωρα απο το 8,5 στο 5 και περπαταγανε στο νερο:smt120:smt073

andrianna 14-09-10 22:58

Απ' όσο γνωρίζω και εγώ, και επειδή οι red cherry ειναι οι αγαπημενες μου, πρέπει να μην ειναι μαζι με τον μονομαχο, καθώς αποτελούν ιδιαιτερα αγαπημενο έδεσμα για αυτούς, οπότε καλο θα ήταν να τον απομακρύνεις γιατι θα ειναι κρυμμενες συνεχεια(αν ειναι τυχερες), αλλιως θα αποτελεσουν γευμα:(:(:(, μη περιμένεις να ειναι ευγενικός μαζι τους...:smt018

Μανος Θες 15-09-10 16:41

Φένια ο παππούς εδώ!
Ελπίζω να είναι και τα γκαπάκια και οι γαρίδες καλά, ήταν μοσχοαναθρεμένα:smt041!!!

Λοιπόν δεν μου είχες αναφέρει τον μονομάχο και έπαθα ένα σοκ, θα σου πω ότι την δικιά μου μονομάχο την απομάκρυνα μετά από 2 ώρες από το ενυδρείο και την έβαλα σε 25άρα μονομαχιέρα γιατί με τις red cherry είχαμε θέμα......

Οι μονομάχοι από τα λίγα είδη που φιλοξένισα μέχρι στιγμής σε δικά μου ενυδρεία,ήταν μακράν οι πιο εντυπωσιακοί ένοικοι, με ταμπεραμέντο, μεγάλοι θηρευτές και πολύ πολύ απρόβλεπτοι.
Σε αντίθεση με τις γαρίδες που είναι το απόλυτο θύμα(άντε τα πλαγκτόν να είναι λίγο πιο κάτω, σαλιγκάρια λόγο κανιβάλων τα λεχω πιο ψηλά στο food chain,χεχεχεχεχε :cool:)

Μπορεί να φαίνεται ότι δεν ασχολείται με τις γαρίδες, αλλά κάποια στιγμή αργότερα εσύ να ψάχνεις να βρεις red cherry και ο μονομάχος να ψάχνει σόδα...

Για μένα καλό είναι να μείνει ο ένας εκ των δύο γιατί θα τις ρημάξει τις μοσχοαναθρεμένες μου, ελπίζω όντως και τα γκάπι να μην είναι με τον μονομάχο, γιατί προβλέπω τον δικό σου να πρωταγωνιστεί σε μεγάλα φονικά.....

platy 15-09-10 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrianna (Μήνυμα 480602)
Απ' όσο γνωρίζω και εγώ, και επειδή οι red cherry ειναι οι αγαπημενες μου, πρέπει να μην ειναι μαζι με τον μονομαχο, καθώς αποτελούν ιδιαιτερα αγαπημενο έδεσμα για αυτούς, οπότε καλο θα ήταν να τον απομακρύνεις γιατι θα ειναι κρυμμενες συνεχεια(αν ειναι τυχερες), αλλιως θα αποτελεσουν γευμα:(:(:(, μη περιμένεις να ειναι ευγενικός μαζι τους...:smt018

αυτο εχει να κανει με τον καθε μονομαχο (την συμπεριφορα του δηλαδη) αλλα καλο ειναι να μην κανουμε τετοιου ειδους πειραματα ταλαιπωρωντας τα ζωντανα ..:rolleyes:

fenaki12 15-09-10 21:55

απλα ειχα διαβασει οτι ταιριάζουν ... τωρα τα άλλαξα ενυδρειο και ειμαστε fine!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01473 seconds with 10 queries